zdjecie 2252
2018-10-18T10:06:49+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do szpitalnej kaplicy [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
26
8

Kaplica działająca przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce otrzymała relikwie Św. Jana Pawła II. Relikwie przywieźli pracownicy szpitala pielgrzymując do Krakowa. Uroczyste przekazanie relikwii Papieża Polaka odbyło się w obecności biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Środa, 17 października 2018 – ta data z całą pewnością wpisze się do historii ostrołęckiego szpitala. Tego dnia dokonano uroczystego przekazania relikwii z krwi Papieża Polaka – św. Jana Pawła II. Wydarzenie to towarzyszyło obchodom przypadającej dzień wcześniej 40. rocznicy wybrania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

W uroczystościach udział wzięli m.in. biskup łomżyński Janusz Stepnowski, proboszczowie niemal wszystkich ostrołęckich parafii, dyrekcja oraz pracownicy szpitala na czele z dyrektorem Pawłem Natkowskim, pacjenci i ich rodziny. Nie mogło także zabraknąć fundatorów doposażenia kaplicy szpitalnej – przedstawicieli stowarzyszenia Mazowieckie Inicjatywy Społeczne – Jakuba Frydryka, Mariusza Mierzejewskiego i Jacka Łuby. Ufundowali oni podstawę wystawienia do relikwii i miejsce do adoracji Najświętszego Sakramentu.

Relikwie wprowadził biskup łomżyński Janusz Stepnowski podczas uroczystej Eucharystii. Podczas homilii biskup nawiązał do niełatwej służby lekarzy i pielęgniarek w walce o życie i zdrowie pacjentów a także przypomniał heroiczną walkę św. Jana Pawła II z chorobą oraz słabościami wynikającymi z wieku.

- Przed laty byliśmy świadkami jak życie Papieża powoli dobiega swojego naturalnego kresu. Zapewne lekarze mogliby nawet widząc osobę św. Jana Pawła II optycznie określić kompleks chorób, który był jego udziałem. Ten człowiek odchodził z tego świata przed ekranami całego świata. Cały świat był jego rodziną zgromadzoną wokół jego łoża boleści i towarzyszył mu w tym procesie odchodzenia do wieczności. Teraz ta Jego osoba, Jego wstawiennictwo, będzie udziałem szczególnie tych chorych, którzy będą prosić o Jego wstawiennictwo, kiedy to życie się skomplikuje, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie. Ale też będą w tej kaplicy prosić o te wstawiennictwo lekarze czy pielęgniarki, przychodząc tu z rożnymi problemami, których nam w naszych rodzinnych domach nie brakuje – mówił w Słowie Bożym biskup Stepnowski.

Po uroczystej Eucharystii wierni ucałowali relikwie św. Jana Pawła II.

Obecny kapelan szpitala, ks. Dariusz Izbicki mianowany kilka miesięcy temu na tę funkcję od razu rozpoczął przygotowania aby w szpitalnej kaplicy zagościły relikwie I stopnia Papieża Polaka. Z pomocą przyszli mu przyjaciele – Mariusz Mierzejewski, Jacek Łuba i Jakub Frydryk, którzy zadeklarowali organizację zbiórki funduszy na ten cel.  Na efekty nie trzeba było długo czekać. Za sprawą stowarzyszenia Mazowieckie Inicjatywy Społeczne w krótkim czasie udało się zebrać niezbędną kwotę.

- Zbiórkę zorganizowaliśmy we własnym gronie wśród członków stowarzyszenia, przeznaczając na ten cel prywatne fundusze – mówi Jakub Frydryk, prezes MIS.

Relikwie I stopnia z krwi Papieża Polaka zastąpią dotychczasowe relikwie II stopnia (fragment szaty papieskiej), które zostaną przekazane tam, gdzie jeszcze ich nie ma.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×