2017-01-16T16:46:57+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Uwaga na oszustów podszywających się pod policjantów

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
zdjecie 5894
1
0
4

Dwukrotnie dziś na terenie Ostrołęki oszuści próbowali wyłudzić pieniądze podszywając się pod policjantów.

W trosce o bezpieczeństwo seniorów ostrołęccy policjanci apelują o rozwagę i ostrzeganie rodziny, czy też znajomych przed zagrożeniem jakim jest oszustwo. Jedna nierozważna, często naciskana pod presją czasu decyzja może przyczynić się do utraty oszczędności naszego życia.

Ponieważ coraz więcej osób słyszało o fałszywych „wnuczkach”, którzy dzwonią do osób starszych i próbują wyłudzić pieniądze na załatwienie pilnej sprawy, to teraz przestępcy modyfikują sposoby oszustwa i ostatnio często działają metodą „na policjanta” czy funkcjonariusza innych służb.

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy dwa sygnały o próbach oszustw metodą „na policjanta''. Zadzwońmy do naszych bliskich i przekażmy im informację o powyższym zagrożeniu – mówi mł. asp. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Jak działają oszuści?

Do Seniora  dzwoni osoba, która przedstawia się jako policjant, czy też funkcjonariusz innych służb np. funkcjonariusz CBA. Osoba dzwoniąca informuje, że właśnie prowadzi akcję przeciwko oszustwom lub też, że grupa hakerów zaatakowała nasze konto bankowe należące do Seniora i potrzebna jest pilna wyplata gotówki i jej przekazanie. Oczywiście osoba dzwoniąca zapewnia, że tylko po zakończeniu akcji pieniądze zostaną zwrócone. Oszuści  wywierają na Seniorach presję czasu, nie pozwalając tym samym racjonalnie myśleć, dlatego nie podejmujmy  żadnych decyzji w pośpiechu.

Chcąc uśpić czujność sprawcy bardzo często  podają fałszywe numery swoich legitymacji służbowych, prosząc nawet o ich dokładne zanotowanie. Niestety tylko po przekazaniu im  pieniędzy kontakt się urywa,  a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary. 

Pamiętajmy,  prawdziwy że policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie będzie żądał od nas przekazania jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z oszustem zakończmy rozmowę i zadzwońmy na policję. Dzwoniąc powiedzmy dyżurnemu nie tylko numer legitymacji, czy też nazwisko funkcjonariusza który do nas dzwoni, ale zapytajmy także, czy taki funkcjonariusz prowadzi teraz działania w naszym domu.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 16:56 16-01-2017,   -
Mialem kiedys podejrzenie. Zadzwonilem do dyżurnego powiedzial ze sprawdzi i oddzwoni i nie oddzwonil.
odpowiedz   •   oceń :  
~M , 17:54 16-01-2017,   100%
Do tej pory trwają działania operacyjne zakrojone na dużą skalę. Zadzwoni spokojnie ;-)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:32 16-01-2017,   -
[quote= ]Mialem kiedys podejrzenie. Zadzwonilem do dyżurnego powiedzial ze sprawdzi i oddzwoni i nie oddzwonil. [/quote]
Pewnie minutów mu się skończyły. Strzałkę może puszczał, a nie słyszałeś...
odpowiedz   •   oceń :  
~maszynista , 22:19 16-01-2017,   -
Bo żeś zadzwonił do dyżurnego na PKP, a tam już ostro w czubie mieli. Ale jak kocha to oddzwonimy. Głowa do góry.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
zdjecie 5894