eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka w strategii Grupy Energa na najbliższe 9 lat

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
REKLAMA
zdjecie 5983

Rada Nadzorcza Grupy Energa przyjęła strategię na lata 2016-2025. Wśród wielu elementów, jakie zawarte zostały w dokumencie, sporo miejsca poświęcono także nowemu blokowi elektrowni w Ostrołęce. Podano wstępną datę rozpoczęcia inwestycji oraz oddania jej do użytku.

Energa i Enea udziałowcami Ostrołęki C

Łączne nakłady na inwestycje podstawowe i dodatkowe Grupy Energa planowane na lata 2016–2025 w celu realizacji strategii wynoszą ok. 20,6 mld zł, z czego 9,5 mld zł w latach 2016 – 2020. Podstawową inwestycją jest budowa nowoczesnej Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1 000 MWe. Scenariusz bazowy zakłada, że Grupa Energa poniesie 50% nakładów, a pozostałe staną się udziałem partnera lub partnerów.

- Ciężar finansowania będzie rozłożony w czasie, z największymi wydatkami w latach 2021-2023. W przypadku Ostrołęki C scenariusz bazowy zakłada, iż udział kapitałowy w przedsięwzięciu będą miały po połowie Energa i Enea. Nie wykluczamy, że na dalszym etapie projektu, np. po pierwszej aukcji mocowej, dołączy do nas partner finansowy, który obejmie mniejszościowy pakiet udziałów. Natomiast warunki współpracy z PGG w zakresie dostaw węgla kamiennego gwarantują stabilne dostawy w cenie optymalizującej koszty eksploatacji elektrowni. Formuła cenowa oparta o określony poziom marży zapewnia rentowność projektu Ostrołęka C. Na partnerstwie opieramy też realizację projektu Wisła, w którym Energa finansować będzie jedynie część energetyczną – mówi Mariusz Rędaszka, wiceprezes ds. finansowych cytowany w komunikacie prasowym Grupy Energa.

Grupa Energa zakłada, że w 2018 roku zgłoszony zostanie stan gotowości do realizacji ostrołęckiej inwestycji, a w 2023 roku nastąpić ma oddanie bloku do eksploatacji.

Strategia Energi to odpowiedź na wyzwania całego sektora

Energa chce się skoncentrować na dwóch celach: rozwoju nowoczesnej infrastruktury w ramach biznesu regulowanego oraz nowej, rozszerzonej oferty dla klientów. Rozwój w tych dwóch obszarach - Klient i Infrastruktura - pozwoli Grupie uzyskiwać stabilne przychody i zwiększać wartość przedsiębiorstwa.

Rynek energii ulega dynamicznym zmianom, a spółki energetyczne działają pod presją, spowodowaną stagnacją popytu, rozwojem OZE, niskimi hurtowymi cenami energii oraz presją konkurencyjną w obszarze sprzedaży. Tradycyjna energetyka ewoluuje od centralnej do rozproszonej generacji, od dochodowej dystrybucji do niezależności energetycznej, od tradycyjnej sprzedaży w stronę rynku wielu nowych graczy i nowych technologii. Utrzymanie pozycji rynkowej wymaga od spółek energetycznych dostosowania modelu działania do zachodzących zmian.

Przyjęta Strategia Grupy Energa na lata 2016–2025 jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed polskim sektorem energetycznym. Budowa nowej i modernizacja już istniejącej infrastruktury wytwórczej i sieciowej, zobowiązania klimatyczne, dywersyfikacja dostaw to zadania, jakie muszą zostać zrealizowane w najbliższych latach.

- Zdefiniowaliśmy potrzeby rynku i do nich dostosowujemy model biznesowy Grupy i jej działania. Nowa strategia rozwoju opiera się na dwóch filarach: zaawansowanych usługach dla klientów i rozbudowie infrastruktury. Pierwszy cel będzie realizowany poprzez kompleksową, wieloproduktową ofertę dla klientów. Drugi – w ramach biznesu regulowanego. Przy czym dostrzegamy potencjał nie tylko w dystrybucji, ale także w wytwarzaniu energii – poprzez uczestnictwo Grupy w rynku mocy, aukcjach OZE. Głównymi fundamentami dla realizacji tych celów będą: innowacyjność, partnerstwa strategiczne i bezpieczeństwo finansowe. Projekty zawarte w Strategii mają zapewnić rozwój Grupy w coraz bardziej wymagającym i zmieniającym się otoczeniu rynkowym, przynosząc akcjonariuszom wymierne korzyści, a spółce – trwałą przewagę konkurencyjną – podkreśla Dariusz Kaśków, prezes Zarządu Energa SA.

Jak krótko zdefiniować działania Grupy Energa? - W zrównoważony sposób realizujemy cele akcjonariuszy, klientów, pracowników i otoczenia, w oparciu o niezawodną i nowoczesną infrastrukturę oraz dopasowaną do potrzeb ofertę i obsługę, przy poszanowaniu środowiska i zgodnie z zasadami odpowiedzialności społecznej - czytamy w komunikacie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  31
×