zdjecie 7501
zdjecie 7501
zdjecie 7501
2020-04-21T15:44:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołękę i powiat COVID-19 potraktował łagodnie, ale… wszystko może się nagle załamać!

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
2
2
17

Od początku epidemii w Polsce, czyli od 4 marca, koronawirusa potwierdzono u ośmioro mieszkańców powiatu ostrołęckiego. Siedem osób wyzdrowiało, jedna wciąż przebywa w szpitalu i jest w dobrym stanie. Według służb medycznych COVID-19, póki co, łagodnie nas potraktował, są jednak duże obawy, że wszystko w jednej chwili może się zmienić.

Mieszkańcy Ostrołęki i powiatu raczej karnie i ze zrozumieniem podeszli do zasad wynikających z wprowadzonych przez rząd ograniczeń mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oczywiście zdarzały i wciąż zdarzają się przypadki naruszeń kwarantanny czy gromadzenia się w większych grupach, jednak tu, dzięki szybkiej i właściwej reakcji policji, udawało się dotychczas skutecznie zahamować rozwój epidemii w naszym regionie.

Według aktualnego raportu PSSE, we wtorek, 21 kwietnia w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim była już tylko jedna osoba zarażona COVID-19. W sumie od początku epidemii wśród mieszkańców naszego miasta i powiatu potwierdzono 8 przypadków. Byli to mieszkańcy Rzekunia (2 osoby), gminy Lelis (5 osób) i gminy Łyse (1 osoba). Odnotowano 7 przypadków ozdrowień. W ostrołęckim szpitalu przebywa obecnie 1 osoba z potwierdzonym badaniem pozytywnym wynikiem na koronawirusa. Jej stan lekarze określają jako dobry.

Od pewnego czasu sukcesywnie maleje też liczba osób objętych kwarantanną domową, a od kilu dni nie ma na naszym terenie żadnej osoby objętej nadzorem epidemiologicznym.

Aktualna sytuacja w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim jest dobra, jednak według służb medycznych, nie możemy pozwolić siebie na rozprężenie, nawet w związku ze złagodzeniem ograniczeń, które od poniedziałku, 20 kwietnia zezwalają m.in. na spacery w lasach czy parkach oraz na względnie swobodne przemieszczanie się młodzieży powyżej 13. roku życia.

Realne zagrożenie pojawieniem się nowego ogniska koronawirusa w Ostrołęce zauważa dyrektor ostrołęckiego szpitala.

Przerażony jestem tym, co od wczoraj obserwuję w Ostrołęce. Złagodzenie ograniczeń spowodowało, że powstało niesamowite rozluźnienie. Młodzież zaczęła się skupiać całymi grupami w żaden sposób niezabezpieczona, bo wszyscy noszą takie „pseudo-maseczki”. Myślę, że za chwilę będziemy mieli poważny problem

– mówi Paweł Natkowski, dyrektor MSS w Ostrołęce.

Faktycznie od wczoraj znacząco wzrosła liczba osób, która postanowiła skorzystać ze złagodzenia ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się. Na ulicach miasta jest zauważalnie więcej spacerowiczów, rowerzystów, znacznie więcej jest także młodzieży, która może obecnie przebywać poza domem bez opieki osoby dorosłej.

Złagodzenie ograniczeń to jedno, a zdrowy rozsądek drugie. Według medyków zagrożenie gwałtownym wzrostem zachorowań na koronawirusa wciąż jest w naszym regionie bardzo realne. Dlatego też przypominamy, że nadal obowiązują ograniczenia dotyczące dystansu społecznego.

Spacery są dozwolone, ale pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości, bez skupiania się większej liczby osób. Powstrzymajmy się od podróży pomiędzy dużymi miastami, takimi jak Warszawa, Białystok, tam gdzie są duże skupiska ludzi, ponieważ nawet nie wiedząc o tym, możemy przenieść wirusa do Ostrołęki i spowodować zarzewie nowego problemu z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

dodaje Natkowski.

Największe zagrożenie, w ocenie szefa ostrołęckiego szpitala, stanowi młodzież, która zbyt dosłownie potraktowała złagodzenie przepisów.

Apelujemy do rodziców młodzieży, by nie pozwalali na zbyt swobodne przemieszczanie się swoich pociech, by kontrolowali w jakich warunkach i w jakich grupach się przemieszczają, by zadbali o ich odpowiednią ochronę. Obecnie to młodzież może być głównym źródłem przeniesienia wirusa, gdzie oni mogą to przejść praktycznie bezobjawowo, natomiast mogą zarazić rodziców i osoby starsze, dla których może takie zakażenie mieć znacznie poważniejsze skutki

. - mówi Natkowski.

Dołóżmy wspólnie starań, by obecny stan, który dotychczas udało się wypracować, utrzymał się jak najdłużej.

REKLAMA
zdjecie 7501

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×