2015-07-17T16:18:24+02:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Ostrołęka,

Ostrzeżenie: w weekend upały powyżej 30˚ C

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
0
0
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: w nadchodzący weekend temperatura powietrza na Mazowszu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Warto przestrzegać podstawowych zasad w czasie upałów. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie nad wodą.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w sobotę 18 lipca temperatura może wynosić 31 stopni Celsjusza. W niedzielę słupki będą wskazywać 27 stopni. Wysokie temperatury utrzymają się również w następnym tygodniu – w środę 22 lipca prognozowane są 32 stopnie Celsjusza. Upały są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:

-         unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia; osoby
z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
-        chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;  
-         osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;
-        pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane); osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
-        w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie); unikać skrajnych zmian temperatur;
-         ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin;
-         unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
-         spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;
Nie zapominajmy o zwierzętach – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.
Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, tzn.:
-         bóle i zawroty głowy
-         osłabienie
-         nudności
-         zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności
-         gorączkę, dreszcze, czy drgawki
-         przyśpieszenie tętna
Należy:
-         ułożyć poszkodowanego w cieniu
-         podać wodę (jeśli jest przytomny)
-         nałożyć zimne kompresy
-         wezwać pomoc medyczną

Ostrzeżenia pogodowe oraz szczegółowa prognoza dla danego regionu są dostępne w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej www.pogodynka.pl. W zakładce Biometeo można sprawdzić takie informacje jak: obciążenie termiczne organizmu, subiektywne odczucie termiczne, straty wody z organizmu.

Nie zapominajmy też o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 27 osób, z czego aż 20 od początku czerwca (!). Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach, gdzie są ratownicy. W naszym województwie jest 41 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 5 kąpielisk (na kąpieliskach ratownicy mają więcej sprzętu). Wskazane akweny są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowy sk.gis.gov.pl, zawierający informacje m.in. o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku.

Z raportu opracowanego przez Zespół ds. utonięć, powołany przez wojewodę mazowieckiego wynika, że w miejscach gdzie służbę pełnili ratownicy WOPR nie było utonięć. Również miejsca patrolowane przez policję wodną czy straż miejską były pod tym względem bezpieczne. Wypadki śmiertelne mają miejsce na obszarach niestrzeżonych, a ofiary najczęściej były pod wpływem alkoholu.
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  1  2  3  4