2015-07-17T16:18:24+02:00 eOstroleka.pl 10 0 -
Ostrołęka,

Ostrzeżenie: w weekend upały powyżej 30˚ C

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: w nadchodzący weekend temperatura powietrza na Mazowszu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Warto przestrzegać podstawowych zasad w czasie upałów. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie nad wodą.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w sobotę 18 lipca temperatura może wynosić 31 stopni Celsjusza. W niedzielę słupki będą wskazywać 27 stopni. Wysokie temperatury utrzymają się również w następnym tygodniu – w środę 22 lipca prognozowane są 32 stopnie Celsjusza. Upały są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:

-         unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia; osoby
z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
-        chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;  
-         osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;
-        pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane); osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
-        w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie); unikać skrajnych zmian temperatur;
-         ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin;
-         unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
-         spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;
Nie zapominajmy o zwierzętach – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.
Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, tzn.:
-         bóle i zawroty głowy
-         osłabienie
-         nudności
-         zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności
-         gorączkę, dreszcze, czy drgawki
-         przyśpieszenie tętna
Należy:
-         ułożyć poszkodowanego w cieniu
-         podać wodę (jeśli jest przytomny)
-         nałożyć zimne kompresy
-         wezwać pomoc medyczną

Ostrzeżenia pogodowe oraz szczegółowa prognoza dla danego regionu są dostępne w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej www.pogodynka.pl. W zakładce Biometeo można sprawdzić takie informacje jak: obciążenie termiczne organizmu, subiektywne odczucie termiczne, straty wody z organizmu.

Nie zapominajmy też o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 27 osób, z czego aż 20 od początku czerwca (!). Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach, gdzie są ratownicy. W naszym województwie jest 41 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 5 kąpielisk (na kąpieliskach ratownicy mają więcej sprzętu). Wskazane akweny są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowy sk.gis.gov.pl, zawierający informacje m.in. o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku.

Z raportu opracowanego przez Zespół ds. utonięć, powołany przez wojewodę mazowieckiego wynika, że w miejscach gdzie służbę pełnili ratownicy WOPR nie było utonięć. Również miejsca patrolowane przez policję wodną czy straż miejską były pod tym względem bezpieczne. Wypadki śmiertelne mają miejsce na obszarach niestrzeżonych, a ofiary najczęściej były pod wpływem alkoholu.
REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31  1  2  3