2021-04-18T12:59:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Państwo prawa wspólna sprawa". Protest sędziów i obywateli w Ostrołęce [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5131
REKLAMA
zdjecie 5131
5
13
70

Przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce w niedzielę 18 kwietnia odbyła się demonstracja poparcia i solidarności z sędziami. Sami sędziowie wraz z obywatelami stanęli, by zaprotestować przeciwko - jak sami mówią - represjonowaniu sędziów i prokuratorów. Wyrazili też solidarność z RPO Adamem Bodnarem.

Każdy 18. dzień miesiąca został nazwany przez środowiska sędziowskie Dniem Solidarności z Sędziami Represjonowanymi. Sędziowie i przedstawiciele innych zawodów prawniczych demonstrują wówczas przed gmachami sądów, by wyrazić solidarność z sędziami, w szczególności z Igorem Tuleyą z Warszawy, Pawłem Juszczyszynem z Olsztyna (przywróconym do pracy przez sąd w ubiegłym tygodniu) i Beatą Morawiec z Krakowa. Akcję koordynuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

Mimo tego, że 18 kwietnia wypada w niedzielę, to sędziowie zebrali się przed gmachem Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Towarzyszyli im obywatele (w tym także przedstawiciel samorządu, wiceprzewodniczący rady miasta Stanisław Szatanek) z transparentem "Państwo prawa wspólna sprawa". Protestujący wyrazili także solidarność z Adamem Bodnarem - Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który będzie musiał pożegnać się ze swoim stanowiskiem w ciągu trzech miesięcy w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Trudna decyzja sędziów

Na proteście przed ostrołęckim sądem pojawiła się Marzanna Piekarska-Drążek, sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, przez wiele lat orzekająca w ostrołęckich sądach.

Mam zaszczyt i przyjemność dziś tutaj być, z kolegami, z którymi pracowałam przez prawie 20 lat w sądach ostrołęckich. Od 10 lat pracuję w Warszawie, jestem sędzią i jestem bardzo dumna, że sędziowie jednego z najmniejszych Sądów Okręgowych w Polsce są w stanie poświęcić czas i mają na tyle odwagi żeby wyjść przed swój sąd po to, żeby powiedzieć obywatelom, że stoją w obronie ich praw. To jest główny cel tego, że każdy z nas, z trudem, ale zdobył się na wyjście na ulicę. Dla sędziego to bardzo trudna decyzja, w związku z tym tych sędziów stojących przed sądami nie jest wielu. Ale to nie znaczy, że inni, którzy zostali dziś w domu, myślą inaczej niż my. Wymaga to nie tyle odwagi, ale pokonania własnego oporu przed stanięciem publicznie i opowiedzeniem się za wartościami, które są nieodłączną wartością naszej pracy, naszego ślubowania

- mówiła.

Sędzia Piekarska-Drążek wystosowała apel do sędziów, którzy nie uczestniczą w akcjach protestacyjnych.

- Apeluję do sędziów, którzy z jakichś powodów, jakichś oporów własnych, a nie daj Boże lęku, bo nie chcę tego podejrzewać, nie uczestniczą w tych aktach solidarności z obywatelami i z sędziami: straty, które ponoszą teraz obywatele, są daleko większe niż nasze. Jesteśmy gotowi poświęcić chyba wszystko, włącznie z wolnością, żeby dać dowód tego, jak należy bronić praw obywatelskich. Solidaryzujemy się ze zwykłymi obywatelami, którzy bardzo często wzywani na komisariaty, przesłuchiwani, mandatowani, są tym przygnębieni, wystraszeni i uciekają się do ochrony sądów - powiedziała, dodając:

Ani billboardy z napisami "Komuniści i złodzieje" ani różne pomówienia władz publicznych nie zaszkodziły nam tak, jak może nam teraz zaszkodzić, jeśli nie będziemy umieli zachować się przyzwoicie w aktualnej sytuacji

W Rzeczpospolitej są jeszcze sądy

Głos w imieniu ostrołęckich sędziów zabrał Ryszard Warda, sędzia Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Spotykamy się, bo represje trwają. Sędziowie, prokuratorzy są dalej poddawani naciskom. Jest to nasz sprzeciw, wyraz solidarności z nimi, wyraz szacunku dla nich. Ta nasza postawa jest okazaniem obywatelom, że w Rzeczpospolitej są jeszcze sądy

- powiedział.

- Konstytucja wyraźnie stanowi: wymiar sprawiedliwości w RP sprawują sądy. Sprawujemy to my, konkretni ludzie z imienia i nazwiska, dźwigający łańcuchy na salach sądowych. Nasze orzeczenia są w imieniu Rzeczpospolitej. By ten wymiar sprawować godnie, zgodnie z prawem, własnym sumieniem, nie możemy być poddawani żadnym naciskom, gdyż wtedy nasza praca nie będzie miała nic wspólnego ze sprawiedliwością - dodał sędzia.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×