zdjecie 9344
zdjecie 9344
2012-09-13T13:40:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

PIH o Krajowym Rejestrze Informacji o Przedsiębiorcach: Istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Wojewódzki Inspektorat Państwowej Inspekcji Handlowej w Warszawie przekazał do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście sprawę dotyczącą oferty firmy Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach, ponieważ uznał, że istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa.

O sprawie pisaliśmy kilka tygodni temu. Jeden z naszych czytelników otrzymał list z Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach z monitem o„konieczności uiszczenia jednorazowej opłaty rejestracyjnej w wysokości zgodnej z aktualnym postanowieniem wew. tj. w kwocie 110 zł”. Na szczęście mężczyzna okazał się czujny - zanim zapłacił, zapytał w biurze rachunkowym prowadzącym jego księgowość, o co właściwie chodzi. Kopię pisma przysłał także do nas i poprosił o interwencję.

Jak udało nam się ustalić, „monit” to nic innego jak oferta prywatnej firmy dotycząca świadczenia usług reklamowych. Jednak naszą uwagę zwróciła konstrukcja oferty, która naśladując wzór pism urzędowych sugeruje odbiorcy, że tak jest w rzeczywistości. O opinię poprosiliśmy Wojewódzki Inspektorat PIH. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, która potwierdziła nasze przypuszczenia:

„W odpowiedzi na pismo dotyczące Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach Oddział w Warszawie, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Warszawie informuje, iż w ocenie Inspektoratu powyższe może wskazywać na popełnienie przestępstwa z art. 286 § 1 Kodeksu Karnego (Dz. U. z 1997, Nr 88, poz. 553, ze zm.).”

Artykuł ten mówi, że: „Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.”

Jak na razie do Wojewódzkiego Inspektoratu PIH w Warszawie wpłynęła jedna taka skarga, którą następnie jednostka przekazała prokuraturze z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.

Co raz częściej zgłaszają się do organów ścigania w całym kraju, osoby oszukane przez takie firmy. Sprawcy zapewne liczą na to, że z uwagi na niewielkie kwoty do zapłacenia, przedsiębiorcy będą woleli zapłacić niż drążyć temat. Jeżeli otrzymają państwo wezwanie do opłat należy zachować szczególną ostrożność. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się telefonicznie bądź osobiście z instytucją państwową zajmującą się podanymi w piśmie sprawami. A w razie, gdy już przedsiębiorca dał się oszukać - zgłosić się na policję. - powiedziała nam Bożena Piersa z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Do tematu będziemy wracali.


D. Płoski

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×