zdjecie 2486
zdjecie 2486
zdjecie 2486
zdjecie 2486
2018-05-27T22:28:46+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Piknik militarny „Mapa Wyzwolenia” nad Narwią w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. www.ostroleka.pl
REKLAMA
3
0
6

W sobotę 26 maja – w rocznicę bitwy pod Ostrołęką – na nadnarwiańskich błoniach odbył się piknik militarny „Mapa Wyzwolenia”. Nad całością czuwał Marszałek Józef Piłsudski, w którego wcielił się Mirosław Szczubełek, a towarzyszyli mu ułani, piechurzy, siostrzyczki z polowego szpitala i współczesne wojsko.

Z Bemowa Piskiego, będącego od niedawna jedną ze wschodnich flanek NATO przyjechali żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wraz z towarzyszącymi im kolegami z Chorwacji, Rumunii, USA i Wielkiej Brytanii. Odwiedzający obozowisko mogli zapoznać się ze sprzętem bojowym, pojazdami, działami i bronią osobistą będącą na wyposażeniu poszczególnych formacji. Można było postrzelać na specjalnym symulatorze karabinka, zjeść wojskowy bigos i obejrzeć obozowiska rekonstruktorów z czasów II RP i II wojny światowej. Były też stoiska kolekcjonerów z Unikatu, pokazy ratowników medycznych, namiot WKU i Naszego Dziennika z licznymi wydawnictwami.

Pogoda nieco pokrzyżowała plany organizatorów i uczestników pikniku. Ci jednak, którzy zdecydowali się przyjść, nie mogli narzekać na brak atrakcji. Można było posiedzieć we wnętrzu rosomaka, przejechać się na ułańskim koniu, a jeden z pojazdów opancerzonych służył jako... karuzela. Rekonstruktorzy i żołnierze chętnie odpowiadali na pytania, szczególnie najmłodszych i pozowali do zdjęć. Znakomita lekcja historii

Na zakończenie spotkania z historią nad Narwią w Ostrołęce nie zabrakło podziękowań. Trafiły one do rąk wszystkich, którzy pomogli "Mapę Wyzwolenia" zorganizować, do grup rekonstrukcyjnych i bojowych, żołnierzy NATO i wojsk amerykańskich stacjonujących w Orzyszu. Organizatorzy podziękowali także władzom Miasta Ostrołęki - prezydentowi Januszowi Kotowskiemu, wiceprezydentowi Grzegorzowi Płocha, przewodniczącego Rady Miasta Jerzemu Grabowskiemu, a zgromadzeni na ich cześć wykrzyknęli gromkie "Hip-Hip Hura!".

Ufundowano także nagrodę dla grupy rekonstrukcyjnej, która najlepiej przedstawiła epokę przez siebie reprezentowaną. Tajna komisja sprawdziła każde obozowisko i, choć łatwo nie było, bo wszyscy stanęli na wysokości zadania, 500 złotych powędrowało do dzielnych i pięknych sanitariuszek.

Piknik „Mapa Wyzwolenia” odbywał się w ramach tegorocznych Dni Ostrołęki.

źródło: facebook.pl/Miasto Ostrołęka

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×