2018-05-27T22:28:46+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Piknik militarny „Mapa Wyzwolenia” nad Narwią w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. www.ostroleka.pl
REKLAMA
3
0
6

W sobotę 26 maja – w rocznicę bitwy pod Ostrołęką – na nadnarwiańskich błoniach odbył się piknik militarny „Mapa Wyzwolenia”. Nad całością czuwał Marszałek Józef Piłsudski, w którego wcielił się Mirosław Szczubełek, a towarzyszyli mu ułani, piechurzy, siostrzyczki z polowego szpitala i współczesne wojsko.

Z Bemowa Piskiego, będącego od niedawna jedną ze wschodnich flanek NATO przyjechali żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wraz z towarzyszącymi im kolegami z Chorwacji, Rumunii, USA i Wielkiej Brytanii. Odwiedzający obozowisko mogli zapoznać się ze sprzętem bojowym, pojazdami, działami i bronią osobistą będącą na wyposażeniu poszczególnych formacji. Można było postrzelać na specjalnym symulatorze karabinka, zjeść wojskowy bigos i obejrzeć obozowiska rekonstruktorów z czasów II RP i II wojny światowej. Były też stoiska kolekcjonerów z Unikatu, pokazy ratowników medycznych, namiot WKU i Naszego Dziennika z licznymi wydawnictwami.

Pogoda nieco pokrzyżowała plany organizatorów i uczestników pikniku. Ci jednak, którzy zdecydowali się przyjść, nie mogli narzekać na brak atrakcji. Można było posiedzieć we wnętrzu rosomaka, przejechać się na ułańskim koniu, a jeden z pojazdów opancerzonych służył jako... karuzela. Rekonstruktorzy i żołnierze chętnie odpowiadali na pytania, szczególnie najmłodszych i pozowali do zdjęć. Znakomita lekcja historii

Na zakończenie spotkania z historią nad Narwią w Ostrołęce nie zabrakło podziękowań. Trafiły one do rąk wszystkich, którzy pomogli "Mapę Wyzwolenia" zorganizować, do grup rekonstrukcyjnych i bojowych, żołnierzy NATO i wojsk amerykańskich stacjonujących w Orzyszu. Organizatorzy podziękowali także władzom Miasta Ostrołęki - prezydentowi Januszowi Kotowskiemu, wiceprezydentowi Grzegorzowi Płocha, przewodniczącego Rady Miasta Jerzemu Grabowskiemu, a zgromadzeni na ich cześć wykrzyknęli gromkie "Hip-Hip Hura!".

Ufundowano także nagrodę dla grupy rekonstrukcyjnej, która najlepiej przedstawiła epokę przez siebie reprezentowaną. Tajna komisja sprawdziła każde obozowisko i, choć łatwo nie było, bo wszyscy stanęli na wysokości zadania, 500 złotych powędrowało do dzielnych i pięknych sanitariuszek.

Piknik „Mapa Wyzwolenia” odbywał się w ramach tegorocznych Dni Ostrołęki.

źródło: facebook.pl/Miasto Ostrołęka

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×