eOstroleka.pl
Polska,

PiS chce referendum w sprawie ACTA

REKLAMA
zdjecie 425
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 425
Jarosław Kaczyński zapowiedział, że PiS złoży w Sejmie wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie ACTA. Ma to zostać zrobione w najbliższym czasie.

- W tym wielkim sporze o ACTA wysuwana jest propozycja, by doszło do referendum, które by miało zdecydować o ostatecznym podejściu, ostatecznej decyzji naszego rządu w tej sprawie. My podejmujemy tę inicjatywę i w najbliższym czasie, to już jest przygotowane, złożymy w sejmie wniosek o przeprowadzenie referendum właśnie ws. akceptacji przez Polskę tego, w najwyższym stopniu kontrowersyjnego, międzynarodowego porozumienia - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Jak stwierdził Kaczyński, kontrowersyjne w tej umowie jest wszystko, co wprowadza możliwość „daleko idącej kontroli Internetu”, „kontroli swobodnego obiegu informacji, a także różnego rodzaju wartości kulturowych".

- To była wielka sfera wolności, mająca w takich krajach jak Polska bardzo różnorakie znaczenie, w tym także - to z racji mojej profesji mnie najbardziej interesuje - znaczenie polityczne. A to jest bardzo poważny krok, żeby to ograniczać, żeby wchodzić nawet w sprawy zupełnie prywatne, zbierać informacje - stąd przecież protesty GIODO w tej sprawie - zbierać informacje odnoszące się do obywateli. Także te informacje, które nie powinny być powszechnie dostępne - podkreślał prezes PiS.

W czwartek, w siedzibie MSZ Japonii, ambasador Polski Jadwiga Rodowicz podpisała ACTA. Dokument parafowali również ambasadorowie większości państw Unii Europejskiej. Nie zrobiły tego Cypr, Estonia, Słowacja, Holandia oraz Niemcy. Dwa ostatnie państwa opóźniły podpisanie dokumentu z powodów proceduralnych - mają to zrobić w późniejszym terminie.

Podpisanie umowy wywołało falę protestów, zwłaszcza, że strona społeczna została w procesie negocjacyjnym praktycznie pominięta.

- Rząd zawsze formalnie deklaruje, że chce dyskusji społecznej, a uprawia tajną politykę. Ten opór społeczny, który widzimy na ulicach polskich miast, jest dla nas jak najbardziej zrozumiały - powiedział Jarosław Sellin.

Przeciwko kontrowersyjnemu porozumieniu prowadzona jest ogromna akcja protestacyjna - nie tylko w internecie. W środę w wielu polskich miastach odbyły się manifestacje, w których łącznie przeciwko ACTA protestowało dziesiątki tysięcy osób.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i Stanami Zjednoczonymi - dołącza do niego Unia Europejska. Nazwę ACTA można przetłumaczyć jako „porozumienie przeciw obrotowi podróbkami”. Dotyczy ono jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle; również w internecie.

Według części osób porozumienie otwiera drogę do monitorowania wielu legalnych treści. Niektórzy europejscy prawnicy i specjaliści zaczęli bić na alarm - ich zdaniem przyjęcie ACTA może prowadzić do blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w internecie, a tym samym ograniczenia wolności słowa. Niektórzy mówią wprost o planowanej cenzurze internetu.


[źródło: wPolityce.pl / wp.pl / eOstrołęk.pl]
Kalendarz imprez
wrzesień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23  24  25  26 dk27 dk28 dk29
dk30  1  2  3  4  5  6
×