eOstroleka.pl
Polska,

PiS chce upamiętnienia 70. rocznicy buntu więźniów w Treblince

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 5983

Klub parlamentarny PiS złożył w prezydium Sejmu projekt uchwały upamiętniającej 70. rocznicę buntu więźniów w niemieckim, nazistowskim Obozie Zagłady w Treblince. Autorem projektu jest poseł Arkadiusz Czartoryski.

- Źródła historyczne przeczą propagandzie Tomasza Grosa o obojętnej wobec żydów postawie mieszkańców okolicznych miejscowości. Moją intencją jest oddanie hołdu mieszkańcom wsi podlaskiej i wschodnio-mazowieckiej, których historia jest często zakłamywana. - powiedział nam poseł Czartoryski.

Poniżej pełna treść projektu uchwały

W 70 rocznicę buntu więźniów w niemieckim, nazistowskim Obozie Zagłady w Treblince


2 sierpnia 1943 roku w niemieckim, nazistowskim Obozie Zagłady w Treblince wybuchł bunt więźniów, który w konsekwencji doprowadził do likwidacji obozu, jednego z największych miejsc zagłady narodu żydowskiego w podbitej przez III-cią Rzeszę  Europie.

Więźniowie po zdobyciu broni, zaatakowali pilnujących obozu SS-manów i zniszczyli część infrastruktury obozowej. Według szacunków historyków ok. 200 więźniów zbiegło i miedzy innymi dzięki pomocy okolicznych mieszkańców stu spośród nich przeżyło wojnę.

Okoliczna ludność z ówczesnego powiatu sokołowsko-węgrowskiego udzieliła uciekinierom efektywnej pomocy w formie przekazania ubrań, pieniędzy, żywności lub noclegów. Dziesiątki Polaków z okolicznych wsi za pomoc Żydom, uciekinierom z Treblinki, zostało bestialsko zabitych. Symbolem stała się zamordowana za pomoc w postaci chleba, cała  rodzina Lubkiewiczów ze wsi Sadowne.

Z samego tylko powiatu sokołowsko-węgrowskiego, Medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata odznaczonych zostało blisko 100 osób.

Udzielający pomocy zbiegłym więźniom niemieckiego obozu zagłady mieszkańcy okolic Treblinki nie są odosobnionym przypadkiem Polaków ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej. Instytucje Polskiego Państwa Podziemnego, jednostki wojskowego podziemia i poszczególni Polacy wraz z rodzinami w całym kraju zaangażowani byli w te wynikające z przywiązania do humanitarnych i chrześcijańskich wartości działania. Tysiące Polaków zapłaciło za udzielaną pomoc najwyższą cenę życia – mordowano całe rodziny udzielające Żydom pomocy.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd bohaterom buntu w niemieckim, nazistowskim Obozie Zagłady w Treblince, którzy podjęli heroiczną walkę o wolność i godność człowieka. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa wyrazy największego szacunku i czci wobec wszystkich mieszkańców okolic Treblinki, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc swoim żydowskim braciom.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że wiedza o mieszkańcach wsi i miasteczek z okolic Treblinki oraz innych Polakach, którzy oddali swoje życie ratując Żydów powinna być ważnym fundamentem narodowej pamięci.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  31
×