2014-08-27T14:32:11+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

PiS: Minister rolnictwa zaklina rzeczywistość

REKLAMA
zdjecie 6337
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Na początku lipca minister rolnictwa Marek Sawicki zapewniał, że nie będzie problemu embarga na polskie owoce i warzywa ze strony Rosji. Embargo stało się faktem, a minister rolnictwa zgodził się na niekorzystne dla rolników z Polski odszkodowania.

- Dzisiaj polscy rolnicy zostali zawiezieni przez jak sądzę PSL, żeby protestować przeciwko braku odszkodowań dla polskich rolników. Najpierw minister sam zgodził się na niekorzystny system odszkodowań, a potem, gdy dowiedział się jak wygląda sytuacja w Polsce i szykuje się skandal, wysłał polskich rolników na protest do Brukseli przed pusty budynek Komisji Europejskiej, która nie pracuje, bo urzędnicy wracają z urlopów od przyszłego tygodnia – mówił poseł Zbigniew Kuźmiuk w trakcie konferencji prasowej.

- To jest dramatyczny protest, ale przyczyna tej sytuacji jest nie w Brukseli, ale w Warszawie. Minister Sawicki jest tym, który uśpił sprawę embarga i teraz dziwi się, że nikt nie jest do tego przygotowany. To minister Sawicki zawalił tę sprawę i to jego powinien dotyczyć protest – uważa Janusz Wojciechowski, który jest wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego.

Europoseł Wojciechowski zwrócił także uwagę, że Minister Sawicki przemówił w sprawie listu Prezesa Jarosława Kaczyńskiego do Donalda Tuska: - Pierwsza odpowiedź ministra Sawickiego była arogancka i nieprzystająca ministrowi, ale ostatecznie się zreflektował i przysłał nową odpowiedź, w której za to się kompromituje – mówił Janusz Wojciechowski.

Jak stwierdził, minister z PSL, pisze w niej m.in. o swojej korespondencji z której wynika, że dwukrotnie pisał do Prezesa UOKIK w sprawie zmowy cenowej dotyczącej produktów rolnych: - Szef UOKIK, jak mówi to młodzież, odesłał ministra na drzewo. Tyle wynegocjował z podległym rządowi urzędnikiem – stwierdził europoseł PiS. Zdaniem Wojciechowskiego, istnienie zmów cenowych było faktem.

Posłowie PiS zwracali także uwagę na trudną sytuację na rynku zbóż i pytali na co są wykorzystywane przestrzenie ELEWARRu, który mógłby skupować zboże i stabilizować ceny zbóż na polskim rynku.

Źródło: mypis.pl
REKLAMA
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×