zdjecie 1325
zdjecie 1325
zdjecie 1325
2021-08-20T11:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Płytki łazienkowe - poznaj tajemnice ich niezawodności!

REKLAMA
REKLAMA

Płytki do łazienki to zakup na lata. Ich wymiana jest pracochłonna oraz kosztowna, dlatego warto dobrze zastanowić się zanim wybierzemy konkretny wzór. Jest to jednak duże wyzwanie. Stoimy bowiem przed bardzo dużą ilością pytań. Małe czy duże? Jakie na podłogę, a jakie na ścianę? Jak dobrać płytki do kształtu oraz wielkości łazienki? Jak je ułożyć, aby wizualnie powiększyć pomieszczenie? I wiele innych. Różnorodność oraz bardzo duży wybór płytek na rynku dodatkowo sprawiają, że nie jest to łatwe zdanie, a w dziale z płytkami można stracić głowę. Ma to jednak również swoją dobrą stronę - różnorodność wzorów, materiałów oraz kształtów pozwalają osiągnąć wyjątkowy projekt wykończenia pasujący do niemal każdego stylu. Jak wybrać odpowiednie płytki łazienkowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając płytki do łazienki?

Wybór odpowiednich płytek ma ogromne znaczenie. Nie tylko pod kątem finalnego wyglądu łazienki, ale również jej funkcjonalności. Kupując płytki zwróćmy zatem uwagę na:

  • Wielkość płytek. Ma to znacznie nie tylko aranżacyjne, ale również praktyczne. Małe płytki wiążą się z dużą ilością fug, które są podatne na zanieczyszczenia, wymagając od nas niemało pracy.
  • Materiał. Obecnie najpopularniejsze są płytki ceramiczne, które w zależności od użytych tworzyw oraz sposobu wypalania dzielimy na: gres, glazurę, terakotę oraz cotto. 
  • Kolorystykę oraz wzory. Ciemnie i wzorzyste płytki będą doskonałym uzupełnieniem dla jasnych. Jasne natomiast odbijają światło, a także dają wrażenie przestrzeni oraz czystości. Płytki w żywych kolorach będą stanowiły doskonałe uzupełnienie każdej łazienki. Wzór wpływa na optyczne kształtowanie przestrzeni. 
  • Kształt. Wśród podstawowych kształtów płytek łazienkowych wyróżniamy: prostokątne, kwadratowe, oktagonalne oraz heksagonalne. 
  • Ścieralność. Dotyczy ona przede wszystkim płytek podłogowych. Najbardziej trwałe są kafelki oznaczone III klasą ścieralności.
  • Antypoślizgowość. Oznaczona jest ona skalą w przedziale R9 - R13. Im wyższa wartość skali, tym mniej śliska jest powierzchnia płytek. Wybór wartości zależy głównie od poziomu wilgoci panującego w naszej łazience. 
  • Nasiąkliwość. Oznaczana jest ona w procentach. Im mniejsza liczba, tym wartość parametru będzie lepsza.
  • Właściwości chemiczne. Kafelki powinny cechować się wysoką odpornością na zasady oraz kwasy, które używane są w aktywnych chemicznie detergentach używanych do czyszczenia łazienek.
  • Wytrzymałość na zginanie. Płytki łazienkowe będą bardziej wytrzymałe im mniejszy będzie ich rozmiar oraz im większa będzie ich grubość. 

Jakie płytki wybrać do małych łazienek? 

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Łazienki, szczególnie w blokach, nie należą bowiem do największych pomieszczeń. Urządzając małą łazienkę warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim wybierajmy jasne oraz chłodne barwy, a do ocieplenia całości zastosujmy jedynie punktowe kontrastowe dodatki. Do naprawdę malutkich pomieszczeń nie wybierajmy wzorzystych modeli - mogą one przytłoczyć niewielkie pomieszczenie. To, co powiększy optycznie przestrzeń to dobre oświetlenie oraz prawidłowe ułożenie płytek łazienkowych odbijających światło. Wiele takich modeli znajdziemy w sklepie abcplytki.pl. Od gładkich, poprzez wzorzyste, w różnych rozmiarach, a także z modnymi motywami. Wykonane są one z najlepszej jakości materiału gwarantując niezawodność przez długie lata. Wbrew pozorom w małych łazienkach sprawdzą się duże płytki łazienkowe. Nada to efekt jednolitej płaszczyzny, która dodatkowo rozświetli i nada poczucia głębi w pomieszczeniu.

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
zdjecie 1325
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×