2020-11-11T09:20:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pogrzeby covidowe. Tak wygląda pochówek w czasie epidemii

REKLAMA
REKLAMA

Epidemia koronawirusa sprawiła, że spore zmiany dotyczą również pochówku osób zmarłych. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w naszym mieście. Odpowiednie zalecenia wydało również ministerstwo zdrowia.

- Pogrzeby osób, które zakażone były koronawirusem, odbywają się w inny sposób, niż tradycyjne - mówi nam jedna z osób pracujących przy tego typu uroczystościach w Ostrołęce. - Standardowo pogrzeb odbywa się dwa-trzy dni po śmierci, a w takim przypadku może być to termin zdecydowanie dłuższy ze względu na przykład na kwarantannę osób bliskich zmarłej osoby. Często miały one z nią kontakt przed śmiercią i jeżeli potwierdzono u niej koronawirusa, to trafiają oni na kwarantannę. Wtedy termin pogrzebu się przesuwa.

Inaczej wygląda także sama uroczystość. Często zaczyna się ona na cmentarzu, a nie w kościele.

Najpierw dokonywane jest złożenie ciała zmarłej osoby do grobu, a później odbywa się msza święta w kościele. To nie jest postępowanie standardowe, ale często stosowane, w szczególności, kiedy zmarły nie został skremowany i jest pochowany w trumnie

- dodaje nasz rozmówca. Pracownicy zakładu pogrzebowego są wtedy odpowiednio wyposażeni. Jak? Zobaczcie na tytułowym zdjęciu, które wykonano na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

COVID-19 a pogrzeby. Zalecenia ministerstwa

Informacje na temat pogrzebów osób, które chorowały na COVID-19, zawarto także w najnowszym rozporządzeniu ministra zdrowia. Zaleceniem jest, by zwłoki zdezynfekować wirusobójczym środkiem odkażającym, bez ich mycia. Jeżeli jednak zajdzie konieczność umycia ciała, należy zachować szczególne środki ostrożności.

Obowiązuje zalecenie, by unikać ubierania zwłok osób zakażonych koronawirusem, jak również ich okazywania rodzinie zmarłego. Resort zdrowia zaleca umieszczenie ciała w szczelnym i worku wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym. Zdezynfekowany worek powinien trafić do trumny lub kapsuły transportowej (w przypadku kremacji). "W przypadku, gdy zmarły jest chowany w trumnie na jej dnie trzeba umieścić warstwę substancji płynochłonnej o grubości 5 cm" - czytamy w zaleceniach MZ.  Gdy zwłoki znajdą się w trumnie trzeba ją zamknąć szczelnie, a następnie spryskać ją płynem odkażającym o działaniu wirusobójczym. Tak samo należy postępować w przypadku transportu do krematorium. (Więcej informacji o krematorium i kremacji na stronie https://centrum-pogrzebowe.pl/krematorium-bialystok/

Środki ostrożności obowiązują także pracowników zakładów pogrzebowych. Osoby, które pracują przy takich pogrzebach powinny być zabezpieczone w środki ochrony indywidualnej jak kombinezon albo fartuch ochronny i rękawice.

REKLAMA
Więcej o: koronawirus, pogrzeb

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 3311
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8  9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14  15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×