eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pogrzeby covidowe. Tak wygląda pochówek w czasie epidemii

REKLAMA
zdjecie 1434
zdjecie 1434
REKLAMA

Epidemia koronawirusa sprawiła, że spore zmiany dotyczą również pochówku osób zmarłych. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w naszym mieście. Odpowiednie zalecenia wydało również ministerstwo zdrowia.

- Pogrzeby osób, które zakażone były koronawirusem, odbywają się w inny sposób, niż tradycyjne - mówi nam jedna z osób pracujących przy tego typu uroczystościach w Ostrołęce. - Standardowo pogrzeb odbywa się dwa-trzy dni po śmierci, a w takim przypadku może być to termin zdecydowanie dłuższy ze względu na przykład na kwarantannę osób bliskich zmarłej osoby. Często miały one z nią kontakt przed śmiercią i jeżeli potwierdzono u niej koronawirusa, to trafiają oni na kwarantannę. Wtedy termin pogrzebu się przesuwa.

Inaczej wygląda także sama uroczystość. Często zaczyna się ona na cmentarzu, a nie w kościele.

Najpierw dokonywane jest złożenie ciała zmarłej osoby do grobu, a później odbywa się msza święta w kościele. To nie jest postępowanie standardowe, ale często stosowane, w szczególności, kiedy zmarły nie został skremowany i jest pochowany w trumnie

- dodaje nasz rozmówca. Pracownicy zakładu pogrzebowego są wtedy odpowiednio wyposażeni. Jak? Zobaczcie na tytułowym zdjęciu, które wykonano na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

COVID-19 a pogrzeby. Zalecenia ministerstwa

Informacje na temat pogrzebów osób, które chorowały na COVID-19, zawarto także w najnowszym rozporządzeniu ministra zdrowia. Zaleceniem jest, by zwłoki zdezynfekować wirusobójczym środkiem odkażającym, bez ich mycia. Jeżeli jednak zajdzie konieczność umycia ciała, należy zachować szczególne środki ostrożności.

Obowiązuje zalecenie, by unikać ubierania zwłok osób zakażonych koronawirusem, jak również ich okazywania rodzinie zmarłego. Resort zdrowia zaleca umieszczenie ciała w szczelnym i worku wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym. Zdezynfekowany worek powinien trafić do trumny lub kapsuły transportowej (w przypadku kremacji). "W przypadku, gdy zmarły jest chowany w trumnie na jej dnie trzeba umieścić warstwę substancji płynochłonnej o grubości 5 cm" - czytamy w zaleceniach MZ.  Gdy zwłoki znajdą się w trumnie trzeba ją zamknąć szczelnie, a następnie spryskać ją płynem odkażającym o działaniu wirusobójczym. Tak samo należy postępować w przypadku transportu do krematorium. (Więcej informacji o krematorium i kremacji na stronie https://centrum-pogrzebowe.pl/krematorium-bialystok/

Środki ostrożności obowiązują także pracowników zakładów pogrzebowych. Osoby, które pracują przy takich pogrzebach powinny być zabezpieczone w środki ochrony indywidualnej jak kombinezon albo fartuch ochronny i rękawice.

Więcej o: koronawirus, pogrzeb

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×