2019-07-19T14:26:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Polskie miasta przyspieszają z wdrażaniem 5G. Eksperci: Budowa infrastruktury jest ważna, ale potrzebny jest także popyt na innowacyjne usługi i edukacja społeczeństwa

REKLAMA
REKLAMA
6
1
6

Wdrożenie infrastruktury 5G jest pierwszym krokiem na drodze do unowocześnienia społeczeństwa i gospodarki. Firmy technologiczne już teraz pracują nad usługami, które w pełni wykorzystają potencjał sieci nowej generacji. Programy pilotażowe bazujące na rozwiązaniach 5G prowadzą m.in. przedstawiciele administracji publicznej, którzy chcą wykorzystać ją do stworzenia inteligentnych miast oraz firmy technologiczne zainteresowane wdrożeniem innowacyjnych usług i upowszechnieniem szybkiego internetu.

 
– 5G jako infrastruktura jest ważna, ale same sieci nie wystarczą. Żadna strategia oparta tylko na infrastrukturze się nie uda, ponieważ kluczowy jest popyt. Musimy myśleć o tym, jak budować popyt zarówno na usługi podstawowe, dostępowe związane z infrastrukturą, jak i na wszelkie usługi administracji czy e-commerce. Ten popyt to nic innego jak użytkownicy, którzy są świadomi tego, co mogą zyskać, rozumieją te technologie, potrafią ich używać i się ich nie boją – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Alek Tarkowski, prezes Fundacji Centrum Cyfrowe.
 
Wdrożenie sieci 5G w dłuższej perspektywie czasowej jest koniecznością. Obecne pasma radiowe wykorzystywane do komunikacji bezprzewodowej powoli osiągają limit swojej wydajności. Dzięki technologii 5G operatorzy będą mogli nie tylko obsłużyć znacznie więcej urządzeń w jednym czasie, lecz także znacząco zredukują czas potrzebny na wymianę informacji. Pozwoli to uruchomić usługi, które nie mogłyby funkcjonować w ramach technologii 4G.
 
Na rozwój infrastruktury 5G duży nacisk kładzie Komisja Europejska, która wydała dyspozycję, aby do 2020 roku w każdym kraju członkowskim sieć 5G była dostępna na zasadach komercyjnych przynajmniej w jednym dużym mieście. W nowych przepisach uchwalonych przez Komisję zawarto wskazania, które mają ułatwić rozbudowanie krajowych sieci 5G. Wśród nich znajdziemy m.in. rozwiązania obniżające koszty budowy oraz eksploatacji infrastruktury telekomunikacyjnej.
 
Polski sejm odpowiedział na zalecenia komisji. Aby przyspieszyć rozwój tej innowacyjnej technologii, uchwalono ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Ułatwi ona operatorom zagęszczanie zasięgu sieci 5G m.in. w parkach narodowych czy rezerwatach przyrody, a co za tym idzie – rozszerzy zasięg funkcjonowania usług i rozwiązań 5G. Potencjał infrastruktury 5G doceniła także Fundacja Centrum Cyfrowe, która widzi w niej narzędzie do usprawnienia funkcjonowania społeczeństwa pod kątem społecznym i kulturowym.
 
– Mówi się, że infrastruktura 5G jest potrzebna do rozwoju nowych gałęzi związanych z ideami smart, takimi jak inteligentne miasta czy inteligentny transport. Ale wydaje się, że w ogóle rozwój tej infrastruktury telekomunikacyjnej prawdopodobnie jest potrzebny dzisiaj do rozwoju wszystkich branż, bo tak bardzo już całe społeczeństwo jest zawładnięte technologią – twierdzi ekspert.
 
Włodarze polskich miast prowadzą już rozmowy dotyczące realizacji założeń Komisji Europejskiej. Rzeszowscy samorządowcy podpisali listy intencyjne z firmami, które zbudują miejską infrastrukturę 5G. Do współpracy zaproszono m.in. operatora telekomunikacyjnego Exatel, specjalizującego się w usługach cyberbezpieczeństwa, oraz firmę Fibrain, zajmującą się tworzeniem infrastruktury sieciowej. Władze Rzeszowa liczą na to, że dzięki sieci 5G miasto będzie mogło przeprowadzić m.in. pilotażowy program testowy pojazdów autonomicznych.
 
 
Z kolei operator Play we współpracy z Huawei rozpoczyna konsumenckie testy technologii 5G. Do testów pilotażowych zaproszono najbardziej wymagających klientów operatora, aby sprawdzić rzeczywistą wydajność nowej technologii w warunkach użytkowych. Program pilotażowy obejmie wąski zakres częstotliwości 5G – od 3,5 do 3,6 GHz.
 
Play jest także jednym z sygnatariuszy umowy powołujących do życia Akcelerator S5 w Łodzi. Firma we współpracy z Ericssonem, Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Politechniką Łódzką oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej będzie badała przemysłowy potencjał technologii 5G. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono 40 start-upów, które będą pracowały nad projektami koncepcyjnymi wykorzystującymi rozwiązania z zakresu sieci 5G.
 
Rozwój 5G oznacza jednak potrzebę rozbudowy infrastruktury, w tym masztów telekomunikacyjnych. Jak podkreśla ekspert, ważna jest mądra edukacja.
 
– Ludzie chcieliby jednocześnie mieć komórkę działającą w kieszeni i nie mieć masztu za oknem. Problem jest taki, że infrastruktury nie da się wybudować daleko, ona musi być w całym kraju. Zwykła edukacja, prosta kampania uświadamiająca czy billboardy tu nie wystarczą. Gdy zajmujemy się technologią myślenie w kategoriach lęków nie jest dobre. Musimy do nich po prostu podchodzić mądrze, czyli być świadomym zagrożeń, ale lęk nie jest tutaj dobrym doradcą, zagrożenia trzeba po prostu rozwiązywać – uważa Alek Tarkowski.
 
Według firmy badawczej ResearchsandMarkets wartość globalnego rynku technologii 5G do 2025 roku wzrośnie do 251 mld dol. W najbliższych latach ma  się rozwijać w tempie blisko 97 proc. w skali roku.
 
 
źródło newseria.pl
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~C, 14:52 19-07-2019,   40%
Czy to nam potrzebne do życia, żeby nam drony robiły zakupy i balkonem dostarczały bułki? Odrazu zlikwidujcie też huśtawki na osiedlach, bo dzieci na podwórku już nie usłyszycie. Do tego ta technologia jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.
odpowiedz   •   oceń :  
~a, 16:09 19-07-2019,   31%
wielka mikrofalówka
odpowiedz   •   oceń :  
~xyz, 20:56 19-07-2019,   50%
.
Wracajcie do jaskiń!
.
odpowiedz   •   oceń :  
~matrix, 07:38 20-07-2019,   38%
różne są zdania na ten temat. z tego co słyszałem, to jest to nic innego jak instalacja broni na polskich miastach. będzie kolejna Rzeź Wołyńska ? już są przypadki śmiertelne i chorobotwórcze o których mówią bardzo poważni ludzie. nie ma badań, że to nie szkodzi. podobno jednak bardzo szkodzi. do niczego ta technologia nie jest potrzebna, chyba że marzymy o matrixie, kontroli umysłu i masowej inwigilacji. Zwolennicy frazesu "nic do ukrycia" z pewnością będą zadowoleni.
odpowiedz   •   oceń :  
~stanislaw, 20:49 20-07-2019,   25%
w latach 70/72 bylem w wojsku jednostka lotnicza babie doly k,gdyni stosowano joz technologie nadajnika mikrofal t,zw MRM  z rosyjskiego radio markier  oficerowie ostrzegali daleko od tych anten bo bedziecie bezplodni  i mozeci utrcic wzrok nadajniki prcowaly bardzo krotko kilka minut i nalezalo je wylanczac mialy niewilka moc zasieg pionowy do 4 km nie wiem jak bedzie to oddzialywac na ludnosc w miescie przy tak duzym zageszczeniu przekaznikow i duzym skupisku ludzi jest to legalna depopulacja spoleczenstwa pozdrawiam ja ucieklem na wies,
odpowiedz   •   oceń :  
~ja, 09:05 21-07-2019,   17%
dokladnie,jest to mikrofalowka a nie lepiej od razu chipa ?
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6