eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Poseł B. Wróblewski: Węglowa elektrownia w Ostrołęce dziś by się przydała

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
Autorstwa Piotr Łysakowski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92758940Autorstwa Piotr Łysakowski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92758940
REKLAMA

Poseł Bartłomiej Wróblewski w dyskusji dotyczącej elektrowni Ostrołęka C stwierdził, że węglowa elektrownia "dziś by się przydała". - Nie należy ulegać nieodpowiedzialnym radom z opozycji i EU - dodał.

Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w 2020 roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podkreślał, że "w ostatnich latach to właśnie restrykcyjna polityka klimatyczna UE determinowała kierunki inwestycyjne w energetyce, i która wymogła rewizję projektu budowy elektrowni w Ostrołęce".

Sprawa Ostrołęki co jakiś czas powraca. Faktem jest, że węglowa elektrownia to już definitywnie przeszłość...

- A szkoda, bo dziś by się przydała. Nie należy ulegać nieodpowiedzialnym radom z opozycji i EU - stwierdził poseł Bartłomiej Wróblewski.

 

 

Dyskusja trwała dalej. - Dlaczego Pan kłamie mówiąc, że wyburzyliście elektrownię w Ostrołęce, bo nalegała na to UE. Minister Tchórzewski, odpowiedzialny za budowę, powiedział: "Komisja Europejska nie wysuwała żądań w celu wstrzymania projektu węglowego". Przeprosi Pan? - zapytano polityka PiS.

- Bez populizmu. Pan powołuje się na wypowiedź, która mówi o czymś innym. Wiec Pana zarzut wobec mnie jest nierzeczowy. Odejście od węgla jest twarda polityka UE i bezkrytycznie powtarzana przez cześć naszej opozycji - odpowiedział Wróblewski.

 

 

 

Warto pamiętać, że spółka celowa Elektrownia Ostrołęka, której zadaniem było prowadzenie prac związanych z budową bloku węglowego Ostrołęka C, powstała jeszcze w listopadzie 2009 roku. Zakładano, że inwestycja zostanie ukończona na przełomie 2016 i 2017 roku, gdy spodziewane były wysokie deficyty energii. Nawet po zamrożeniu projektu we wrześniu 2012 roku, minister Skarby Państwa Mikołaj Budzanowski w odpowiedzi na interpelację poselską stwierdził, że po spełnieniu tego warunku projekt zostałby wznowiony, a sama elektrownia miała być ukończona do 2019 roku. Gdyby udało się to zrealizować, w naszej części kraju już kilku lat działałaby duża, stabilna jednostka konwencjonalna pozwalająca bilansować rosnący udział OZE w krajowym systemie elektroenergetycznym. Wznowiony w 2016 roku projekt budowy bloku węglowego zgodnie z planem miał wytwarzać energię dopiero od 2024 roku.

Decyzja o zmianie technologii na spalanie gazu ziemnego zapadła w połowie 2020 roku, na co wpływ miała zmiana polityki klimatycznej Unii Europejskiej (czyli właśnie wspominany Zielony Ład) i zaostrzenie podejścia instytucji finansowych, w tym Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wobec inwestycji węglowych. Zgodnie z planem budowa elektrowni gazowej ma zostać zakończona w 2025 roku.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×