zdjecie 2252
2018-11-29T14:38:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Poseł Czartoryski o wojsku i współpracy z samorządowcami

REKLAMA
REKLAMA
9
3
18

Podczas Komisji Obrony Narodowej w Sejmie RP posłowie debatowali na temat informacji o utworzeniu nowej, 18. Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Siedlcach. Aktywny był w tej sprawie poseł Arkadiusz Czartoryski, który podał przykład Ostrołęki, a także zapewnił o tym, że rozmawia z wieloma samorządowcami, także tymi z lokalnych komitetów.

Przykład Ostrołęki pojawił się przy okazji wspomnień z przysięgi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

- W moim mieście – w Ostrołęce – na wschodnim Mazowszu odbyła się przysięga 196 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 5. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Chyba wszyscy, bo nie słyszałem żadnych innych głosów, w moim mieście rodzinnym byli pod ogromnym wrażeniem tego wydarzenia. Praktycznie bez informacji w mediach stadion w Ostrołęce został wypełniony po brzegi przez ostrołęczan do tego stopnia, że zabrakło miejsc na trybunach. Ja sam nie zauważyłem, żeby zaproszenie było widoczne gdzieś w mediach. Dodatkowo tego dnia od rana lał deszcz. W strugach deszczu odbyła się przysięga 196 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z naszego miasta. Oczywiście, przyjechali też żołnierze obrony terytorialnej z Ciechanowa i Ostrowi Mazowieckiej. Wszyscy widzieli jak ogromna jest akceptacja tych decyzji, które podejmuje polski rząd. A były to decyzje podjęte przez pana ministra Antoniego Macierewicza o odbudowie obronności polskiej na wschód od Wisły. Nie ma żadnego innego takiego wydarzenia, które pamiętam przez 13 lat swojego pobytu w parlamencie polskim, które spotykałoby się z tak pozytywnym odzewem społeczeństwa polskiego jak właśnie to, że Wojsko Polskie – może użyję słowa „wraca” – wraca w takiej sile na wschód od Wisły. Z mojego miasta żołnierze wyszli w sierpniu 1939 r. Oprócz kilkuosobowej załogi komendy uzupełnień nie wrócili w takiej sile, jaką tu widzieliśmy - opisywał poseł Arkadiusz Czartoryski.

Padła także deklaracja, że wojsko może spodziewać się pozytywnego przyjęcia w wielu miastach wschodniej Polski. Poseł Czartoryski ma to wiedzieć dzięki rozmowom z wójtami, burmistrzami czy prezydentami miast. Jednocześnie na Facebooku napisał "Nie wiem jak nowy prezydent Ostrołęki się do tego odniesie ale jesteśmy ogromnie otwarci na zaproszenie WP (Wojska Polskiego - przyp.red.) do Ostrołęki. "

- Dlaczego o tym mówię, szanowni państwo? Dlatego, że już od wielu miesięcy jestem nadal zaskoczony tym, że decyzje o powołaniu obrony terytorialnej na wschód od Wisły i ta decyzja, która jest decyzją rządu polskiego o wzmocnieniu obronności Polski na wschód od Wisły, spotykają się z krytyką. Na szczęście przytłaczająca, ogromna część społeczeństwa z życzliwością wita wojsko zawodowe, Wojsko Polskie na wschód od Wisły, na wschodnim Mazowszu. Wiem, że dotyczy to wielu miast, wielu burmistrzów i prezydentów. Pan generał Gromadziński był w Ostrołęce na pięknej uroczystości poświęconej 5. Pułkowi Ułanów Zasławskich. Rozmawialiśmy. Zamieniliśmy kilka zdań. Wiem, że społeczeństwo niezwykle pozytywnie odbiera te decyzje. Wojsko może się spodziewać ogromnego wsparcia ze strony samorządów wszelkiej proweniencji. Chcę to powiedzieć – wszelkiej proweniencji. Doskonale to wiem, bo rozmawiam z wójtami, burmistrzami i prezydentami, którzy przecież pochodzą z różnych opcji, bardzo często z lokalnych komitetów - kontynuował poseł PiS.

Czartoryski odniósł się też do wypowiedzi Czesława Mroczka z Platformy Obywatelskiej, który stwierdził, że  o utworzenie nowej, 18. Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Siedlcach może być decyzją polityczną i pociągnie za sobą duże koszty poniesione przez państwo.

- Zabolało mnie bardzo to, co powiedział pan przewodniczący. Zabolało mnie to nie dlatego, że mam tutaj jakieś osobiste negatywne odczucia. Broń Boże! Znamy się z panem przewodniczącym Mroczkiem od wielu lat. Obaj jesteśmy ze wschodniego Mazowsza. Tylko akurat w tej sprawie padają słowa, że to są zagrywki polityczne, że to są zagrywki pod wybory, kiedy pan generał mówi, że to jest rozłożone na tyle lat. Jeszcze raz chcę powiedzieć, żeby to wyraźnie wybrzmiało do protokołu, bo myślę, że takie rzeczy zostają dla historii, że ani utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym 5. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, ani utworzenie 18. Dywizji Zmechanizowanej nie jest dla nas – dla posłów tej kadencji – ani tym bardziej, panie przewodniczący, nie było decyzją pod te wybory, których druga tura odbyła się w ubiegłym tygodniu, tylko jest decyzją dla Polski. Po prostu jest to dla Polski - zakończył.

Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej odbyło się 13 listopada br.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×