eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Poseł pyta o kolej z Ostrołęki do Giżycka. Ta inwestycja ma powstać w ramach CPK

REKLAMA
zdjecie 933
zdjecie 933
REKLAMA

"Szacowana wartość prac projektowych w ramach umowy ramowej na projektowanie inwestycji kolejowych CPK przekracza 7 mld zł netto" - poinformowała spółka Centralny Port Komunikacyjny. Wśród nich jest także inwestycja dotycząca Ostrołęki. I to właśnie o nią zapytał w swojej interpelacji jeden z posłów.

Jak przekazano, w zakres kolejowych prac projektowych wejdą m.in. linie: Warszawa – CPK – Łódź – Wrocław (wraz z łącznikiem w kierunku Poznania), tzw. CMK Północ (wydłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej przez CPK w stronę Płocka, Włocławka i Trójmiasta) i nowa linia Katowice – Kraków.

- Znajdują się tam też odcinki przez rejony wykluczone dziś transportowo, np. Ostrołęka – Łomża – Giżycko; Katowice – Jastrzębie-Zdrój – Ostrawa; Łętownia – Rzeszów i Trawniki – Krasnystaw – Zamość

- wskazała spółka CPK.

W sierpniu w Łomży została podpisana umowa na studium wykonalności dla budowy linii kolejowej Ostrołęka-Łomża-Giżycko. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała, jednocześnie pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, zapowiedział, że także Ostrołęka dołączy do "pierwszej ligi transportowej".

Wypij z serią pytań

Planowaną inią z Ostrołęki do Giżycka interesują się także parlamentarzyści.

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest podzielony na 3 rodzaje komponentów. Jednym z nich jest komponent kolejowy, który zakłada budowę nowych linii kolejowych prowadzących do planowanego lotniska, zwanych potocznie „szprychami kolejowymi”. Jedną z planowanych linii kolejowych jest linia kolejowa Warszawa-Ostrołęka–Łomża–Pisz–Giżycko. Jest to inwestycja pożądana przez mieszkańców wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i zachodnich terenów województwa podlaskiego jako ta, która zakłada walkę z wykluczeniem komunikacyjnym tej części Polski - wskazał w interpelacji do ministra infrastruktury poseł Michał Wypij (Porozumienie).

W związku z powyższym, poseł Wypij zwrócił się do ministra z następującymi pytaniami:

  1. Jakie do tej pory prace podjęto w związku z planami budowy ww. linii kolejowej?
  2. Jakie koszty do tej pory poniesiono na ten cel?
  3. Jakie prace i kiedy będą prowadzone w związku z budową nowej linii kolejowej? Proszę o wskazanie szczegółowego planowanego harmonogramu prac.
  4. Jaki budżet został przewidziany na ww. inwestycję?
  5. Czy znany jest ostateczny przebieg linii kolejowej? Proszę o jego wskazanie wraz z wymienieniem stacji i przystanków osobowych, na których mieliby być obsługiwani podróżni?
  6. Czy planowane jest na ww. linii kolejowej prowadzenie ruchu towarowego?
  7. Jaki podmiot będzie zarządcą ww. linii kolejowej?

Odpowiedź na to pismo jeszcze nie nadeszła.

Więcej o: CPK, Ostrołęka

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×