eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Posłanka z Ostrołęki o autach elektrycznych. "Polacy chcą być częścią rewolucji" [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 9224
REKLAMA
zdjecie 9224

Podczas 9. posiedzenia Sejmu posłanka z Ostrołęki Żaneta Cwalina-Śliwowska (Polska 2050) mówiła o elektromobilności, sprzedaży pojazdów elektrycznych i pytała o stacje ładowania pojazdów. Sama w oświadczeniu majątkowym wykazuje dwa samochody spalinowe.

Żaneta Cwalina-Śliwowska o elektromobilności

"Elektromobilność była, jest i przez najbliższe lata będzie jedną z najszybciej postępujących gałęzi rewolucji przemysłowej w obecnym świecie. W Polsce pojazdów elektrycznych oraz tzw. hybryd plug-in mamy już zarejestrowanych ok. 100 tys. Jednocześnie pojazdy elektryczne pozostają najszybciej rosnącym segmentem z ponad 50% przyrostem sprzedaży w 2023 r. To jasne dowody na to, że Polacy chcą być częścią rewolucji związanej z elektromobilnością" - mówiła z sejmowej mównicy posłanka ziemi ostrołęckiej Żaneta Cwalina-Śliwowska.

Jak dodała, jednocześnie Polacy deklarują, że obawa o krótszy zasięg pojazdu lub brak możliwości naładowania baterii jest głównym czynnikiem odstraszającym ich od wyboru auta elektrycznego. - Kluczowym wyzwaniem jest więc rozbudowa stabilnie funkcjonującej sieci ładowarek elektrycznych na wzór krajów Europy Zachodniej - podkreśliła ostrołęczanka.

Poseł Żaneta Cwalina-Śliwowska przypomniała, że dotychczas jednym z flagowych programów finansowania rozbudowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych jest warty 1,5 mld zł program "Las energii":

W jego ramach w latach 2021-2027 zakładano m.in. powstanie 402 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ponadto budżet zakładał transformację energetyczną przedsiębiorstwa Lasy Państwowe. Pytania. Ile z zakładanych 402 stacji ładowania pojazdów elektrycznych udało się do tej pory zainstalować w ramach programu? Ile z wybudowanych już w ramach programu stacji ładowania pojazdów elektrycznych działa w systemie ogólnodostępnym dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej? Ile z wybudowanych już w ramach programu stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest aktualnie nieaktywnych i z jakich powodów są nieaktywne? Jakie były dotychczasowe koszty budowy istniejących stacji ładowania oraz jak wysokość kosztu tych instalacji (Dzwonek) ma się w stosunku do standardów rynkowych? I jakie były dotychczasowe kryteria wyboru podmiotów realizujących zamówienia publiczne w ramach programu ˝Las energii˝, zwłaszcza w kontekście budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych?

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała odpowiedział, że "z planowanych do założenia 402 instalacji, jak wynika z tych informacji, które otrzymaliśmy od dyrekcji generalnej, do dnia sporządzenia niniejszej informacji zrealizowane zostały 54 stacje".

- Wszystkie posiadają odbiór tzw. ogólnodostępny. W latach 2020-2021 zamontowano 16 sztuk stacji z odbiorem nieogólnodostępnym. Wszystkie te stacje są sprawne technicznie, podłączone do zasilania i jest możliwość ładowania w nich pojazdów - wskazywał. Na 2024 r. podpisana miała zostać umowa na budowę kolejnych 100 stacji.

Czas na przegląd stacji ładowania?

Po odpowiedzi wiceministra na mównicę wróciła posłanka Cwalina-Śliwowska, z prośbą o przegląd dostępności tych stacji ładowania oraz ich stanu technicznego, "ponieważ to pytanie było spowodowane napływem wielu zapytań od użytkowników pojazdów elektrycznych związanych z tym, że zauważają oni znaczący spadek jakości korzystania z tych stacji, czyli że po prostu niektóre z tych stacji są nieaktywne".

Parlamentarzystka dodała: - A więc bardzo tutaj bym prosiła o zrobienie przeglądu stanu technicznego tych stacji i po prostu umożliwienie obywatelom korzystania z ich zasobów.

Jakie auta posiada posłanka?

Skoro już przy autach elektrycznych jesteśmy, to sprawdzamy w oświadczeniu posłanki Cwaliny-Śliwowskiej, jakie auta można znaleźć w jej posiadaniu. Jak się okazuje, są to dwa samochody spalinowe: Toyota Rav 4 z 2013 r. i Fiat Doblo z 2012 r.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11  12 dk13  14  15  16  17
dk18  19 dk20  21  22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×