eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Posłanka z Ostrołęki o autach elektrycznych. "Polacy chcą być częścią rewolucji" [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 2614
REKLAMA
zdjecie 2614

Podczas 9. posiedzenia Sejmu posłanka z Ostrołęki Żaneta Cwalina-Śliwowska (Polska 2050) mówiła o elektromobilności, sprzedaży pojazdów elektrycznych i pytała o stacje ładowania pojazdów. Sama w oświadczeniu majątkowym wykazuje dwa samochody spalinowe.

Żaneta Cwalina-Śliwowska o elektromobilności

"Elektromobilność była, jest i przez najbliższe lata będzie jedną z najszybciej postępujących gałęzi rewolucji przemysłowej w obecnym świecie. W Polsce pojazdów elektrycznych oraz tzw. hybryd plug-in mamy już zarejestrowanych ok. 100 tys. Jednocześnie pojazdy elektryczne pozostają najszybciej rosnącym segmentem z ponad 50% przyrostem sprzedaży w 2023 r. To jasne dowody na to, że Polacy chcą być częścią rewolucji związanej z elektromobilnością" - mówiła z sejmowej mównicy posłanka ziemi ostrołęckiej Żaneta Cwalina-Śliwowska.

Jak dodała, jednocześnie Polacy deklarują, że obawa o krótszy zasięg pojazdu lub brak możliwości naładowania baterii jest głównym czynnikiem odstraszającym ich od wyboru auta elektrycznego. - Kluczowym wyzwaniem jest więc rozbudowa stabilnie funkcjonującej sieci ładowarek elektrycznych na wzór krajów Europy Zachodniej - podkreśliła ostrołęczanka.

Poseł Żaneta Cwalina-Śliwowska przypomniała, że dotychczas jednym z flagowych programów finansowania rozbudowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych jest warty 1,5 mld zł program "Las energii":

W jego ramach w latach 2021-2027 zakładano m.in. powstanie 402 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ponadto budżet zakładał transformację energetyczną przedsiębiorstwa Lasy Państwowe. Pytania. Ile z zakładanych 402 stacji ładowania pojazdów elektrycznych udało się do tej pory zainstalować w ramach programu? Ile z wybudowanych już w ramach programu stacji ładowania pojazdów elektrycznych działa w systemie ogólnodostępnym dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej? Ile z wybudowanych już w ramach programu stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest aktualnie nieaktywnych i z jakich powodów są nieaktywne? Jakie były dotychczasowe koszty budowy istniejących stacji ładowania oraz jak wysokość kosztu tych instalacji (Dzwonek) ma się w stosunku do standardów rynkowych? I jakie były dotychczasowe kryteria wyboru podmiotów realizujących zamówienia publiczne w ramach programu ˝Las energii˝, zwłaszcza w kontekście budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych?

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała odpowiedział, że "z planowanych do założenia 402 instalacji, jak wynika z tych informacji, które otrzymaliśmy od dyrekcji generalnej, do dnia sporządzenia niniejszej informacji zrealizowane zostały 54 stacje".

- Wszystkie posiadają odbiór tzw. ogólnodostępny. W latach 2020-2021 zamontowano 16 sztuk stacji z odbiorem nieogólnodostępnym. Wszystkie te stacje są sprawne technicznie, podłączone do zasilania i jest możliwość ładowania w nich pojazdów - wskazywał. Na 2024 r. podpisana miała zostać umowa na budowę kolejnych 100 stacji.

Czas na przegląd stacji ładowania?

Po odpowiedzi wiceministra na mównicę wróciła posłanka Cwalina-Śliwowska, z prośbą o przegląd dostępności tych stacji ładowania oraz ich stanu technicznego, "ponieważ to pytanie było spowodowane napływem wielu zapytań od użytkowników pojazdów elektrycznych związanych z tym, że zauważają oni znaczący spadek jakości korzystania z tych stacji, czyli że po prostu niektóre z tych stacji są nieaktywne".

Parlamentarzystka dodała: - A więc bardzo tutaj bym prosiła o zrobienie przeglądu stanu technicznego tych stacji i po prostu umożliwienie obywatelom korzystania z ich zasobów.

Jakie auta posiada posłanka?

Skoro już przy autach elektrycznych jesteśmy, to sprawdzamy w oświadczeniu posłanki Cwaliny-Śliwowskiej, jakie auta można znaleźć w jej posiadaniu. Jak się okazuje, są to dwa samochody spalinowe: Toyota Rav 4 z 2013 r. i Fiat Doblo z 2012 r.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×