2022-06-13T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Potrzebujesz nowego przedłużacza do domu lub biura? A wiesz, że możesz kupić takie, które zabezpieczą Twoje sprzęty?

REKLAMA
zdjecie 5131
REKLAMA

W każdym domu przydaje się co najmniej kilka przedłużaczy, a w biurze nawet nieco więcej niż kilka, ale podłączanie wielu sprzętów do pierwszych lepszych może wiązać się z katastrofalnymi skutkami. Począwszy od awarii instalacji elektrycznych po spalony sprzęt. Jednak możesz tego uniknąć, jeśli kupując przedłużacze sieciowe zastosujesz tych kilka porad.

Do czego wykorzystujemy przedłużacze sieciowe?

Przedłużacze sieciowe mogą być przydatne w różnych sytuacjach. Można je używać do łączenia urządzeń elektrycznych z gniazdkiem, które jest poza zasięgiem. Mogą także pomóc w podłączeniu urządzenia do sieci w miejscu, gdzie jest ograniczona ilość gniazdek lub trudno do nich sięgnąć. Przedłużacze sieciowe mogą też pomóc w ochronie sprzętu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez przepięcia lub inne problemy z instalacjami elektrycznymi. Jeśli interesuję Cię przedłużacz sieciowy i planujesz jego zakup, musisz wiedzieć, że jest kilka różnych rodzajów, które sprawdzą się do różnych zastosowań. Znajdziesz między innymi:

  • przedłużacze z wyłącznikiem,
  • przedłużacze antyprzepięciowe,
  • przedłużacze na jedno gniazdo,
  • przedłużacze na kilka gniazd.

Kiedy stosować przedłużacz z wyłącznikiem?

Przedłużacz z wyłącznikiem jest przydatny w sytuacjach, w których musisz szybko i łatwo wyłączyć dostęp do energii elektrycznej. Wyłącznik umieszczony na przedłużaczu umożliwia bezpieczne i łatwe odcięcie energii elektrycznej bez konieczności odpinania go od gniazdka. Jest to przydatne, gdy trzeba np. szybko wyłączyć urządzenie podczas awarii lub gdy chcesz uniknąć niebezpieczeństwa pożaru. Jeszcze lepiej w takich sytuacjach może sprawdzić się listwa przeciwprzepięciowa.

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe w przedłużaczu — po co jest?

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe w przedłużaczu służy do ochrony urządzeń podłączonych do niego przed skutkami przepięć. Przepięcia mogą powstać na skutek awarii lub zdarzeń losowych, takich jak np. uderzenie pioruna czy inne uszkodzenia mechaniczne (na przykład zalanie czy uderzenie listwy dużym ciężarem). Zabezpieczenie to może uratować Twoje urządzenie i zapobiec pożarowi, a na pewno ochroni Twoje urządzenia, jakie są do niego podpięte. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe w takim przedłużaczu odłączy dopływ prądu do podłączonych do niego urządzeń, gdy wyczuje nagły skok napięcia, który mógłby spowodować poważne uszkodzenia tych urządzeń, a nawet iskrzenie czy wybuch płomieni. Ten typ — listwa przeciwprzepięciowa jest szczególnie polecany do biur, domowych gabinetów i kina domowego. Często mogą być one wyposażone także w złącze usb, które zwiększa jego funkcjonalność.

Kiedy używać przedłużacza z 1 gniazdem, a kiedy z wieloma?

Przedłużacz z 1 gniazdem może być użyteczny w przypadku, gdy chcesz podłączyć urządzenie do kontaktu, który jest umieszczony w trudno dostępnym miejscu. Gniazdo takiego przedłużacza można łatwo zamontować na ścianie lub innej powierzchni. Często przedłużacze tego typu przydają się w kuchni do urządzeń peryferyjnych lub tych zamontowanych na górnym poziomie szafek. A jeśli potrzebna Ci większa ilość gniazd, to przydać się może listwa, w której liczba gniazd wynosi 4,6, a nawet 16. Dzięki temu możesz w jednym miejscu podłączyć więcej sprzętów. Optymalny może się okazać przedłużacz na 8 gniazd. Zwróć tylko uwagę, by długość kabla była wystarczająca, aby listwa sięgała do kontaktu w ścianie.

Jakie przedłużacze sieciowe sprawdzą się w biurze?

Jeżeli szukasz przedłużacza do użytku w biurze, warto rozważyć model przeciwprzepięciowy z co najmniej kilkoma gniazdami. Dzięki temu będzie można podłączyć więcej urządzeń jednocześnie, a także ustawić je w dogodnych miejscach. Pamiętaj jednak, aby kupować tylko sprawdzone modele od renomowanych producentów. Niektóre produkty bowiem tylko wyglądają na porządne. Musisz szczególnie uważać na wszystkie przedłużacze dostępne z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym, bowiem poza diodą led i wyłącznikiem, wcale nie muszą go posiadać. Zawsze dokładnie sprawdzaj tego typu produkty. Pamiętaj także, że dobra listwa będzie posiadać uziemienie w gniazdach.

Których przedłużaczy sieciowych używać w domu?

Jakie są najlepsze przedłużacze sieciowe dla domu? Przedłużacze domowe zwykle nie musza mieć dużej liczby gniazd, ale jeśli używasz ich do podłączenia większej ilości sprzętu, warto, aby były wyposażone w zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Przede wszystkim jednak, wszystkie przedłużacze, jakich używasz w domu, muszą posiadać uziemienie. Nie trudno bowiem o sytuację, w której przytniesz przypadkowo kabel albo przegryzie go Twój domowy zwierzak. W tych sytuacjach uziemienie uchroni Cię przed porażeniem prądem.

Co warto wiedzieć o przedłużaczach sieciowych?

Używanie przedłużaczy zarówno w domu, jak i w biurze jest nieuniknione. Wyposażając przestrzeń we wszystkie potrzebne sprzęty, często okazuje się, że ilość gniazd zainstalowanych w ścianie jest niewystarczająca, albo ich lokalizacji uniemożliwia pożądaną aranżację wnętrza. Dlatego w tych sytuacjach przydaje się przedłużacz sieciowy. Wybierając go, zadbaj, by odpowiadał wszystkim potrzebom, miał odpowiednio długi kabel, uziemienie i w razie potrzeby zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.

 

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×