2014-05-06T17:55:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Powiat Ostrołęcki: Kaszubi odwiedzili Kurpiów [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2320
zdjecie 2320
fot. powiatostrolecki.plfot. powiatostrolecki.pl
REKLAMA

W pierwszych dniach maja Kurpiów z naszego terenu odwiedzili Kaszubi. Wśród gości byli m.in. działacze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, regionaliści oraz członkowie zespołów folklorystycznych.

Pierwszego dnia goście zwiedzili Kolegiatę Myszyniecką, o której opowiedział proboszcz parafii myszynieckiej ks. Zbigniew Jaroszewski. Obejrzeli także Muzeum Kurpiowsko-Japońskie oraz Rezerwat przyrody w Czarni, gdzie o barciach i wiekowej Puszczy mówił leśniczy Krzysztof Kurzyński. Dzień zakończyło wspólne spotkanie w Gospodarstwie Agroturystycznym u Ewy i Adama Krzyżewskich. Wystąpił kaszubski zespół „Mùlczi” oraz zespół „Puszcza Zielona” z Łysych pod kierownictwem Jana Kani. Na scenie zaprezentowali się także: Apolonia Nowak i Stanisław Sieruta. Ze strony Kurpiów i powiatu ostrołęckiego gości przywitał Krzysztof Parzychowski - wicestarosta, Wiesław Kowalikowski - wójt gminy Łyse oraz Mirosław Grzyb - prezes Związku Kurpiów. O Kaszubach, edukacji regionalnej oraz historii opowiadał Witold Szmidtke, prezes oraz Eugeniusz Pryczkowski, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie.

Drugi dzień rozpoczęły warsztaty twórczości ludowej pod okiem Janiny Krzyżewskiej, która zdradzała tajniki robienia kwiatów z bibuły. Goście mogli także podziwiać palmy uwite przez twórczynię oraz wystawę poświęconą Lipnikom i całym Kurpiom. Następnie goście z nad morza podziwiali palmy kurpiowskie w kościele w Łysych, o których opowiadał wójt Wiesław Kowalikowski. Później zaprezentowano kurpiowską architekturę w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Wycieczkę zakończyła wizyta w Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką w 1831 roku, po którym oprowadziła Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

- Pokazaliśmy naszym gościom z Kaszub trzy miejsca związane z bardzo ważnymi dla Kurpiów postaciami – mówił Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. – Byliśmy w Czarni, gdzie staraliśmy się przybliżyć postać brata Zenona Żebrowskiego, w Myszyńcu związanym z ks. Władysławem Skierkowskim oraz w Skansenie w Nowogrodzie, założonym przez Adama Chętnika. Mam nadzieję, że ta wizyta - tym razem Kaszubów na Kurpiach – zacieśni nasze kontakty i przyczyni się do dalszej współpracy – dodał prezes.

Gospodarzem spotkania był Związek Kurpiów i Powiat Ostrołęcki.

REKLAMA
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×