eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Poziom życia w regionie ostrołęckim. Najlepiej jest w Wyszkowie

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Wczoraj w ostrołęckim oddziale Urzędu Statystycznego odbyło się spotkanie, podczas którego podsumowano poziom życia w naszym subregionie. Najlepiej wypadł Wyszków, poziom życia w Ostrołęce oceniony został na średnim poziomie.

W badaniu Urzędu Statystycznego w Warszawie podjęto próbę określenia zależności pomiędzy poziomem życia mieszkańców a statusem administracyjnym, wielkością oraz usytuowaniem miasta względem stolicy. Wśród dziewięciu miast znajdujących się na terenie podregionu ostrołęckiego w ponad połowie z nich odnotowano średni poziom życia. Najwyższą wartością wskaźnika charakteryzował się Wyszków, zajmując 19 pozycję wśród mazowieckich miast. Ostrołęka wykazała średni poziom życia i osiągnęła drugą pozycję wśród miast subregionalnych na Mazowszu.

Ranking poziomu życia w miastach województwa mazowieckiego zdominowały miejscowości położone wokół stolicy. Na czele klasyfikacji znalazła się Podkowa Leśna, której atutem - oprócz dogodnej lokalizacji - są korzystne warunki mieszkaniowe oraz wysoki wskaźnik przedsiębiorczości.

Bliskość Warszawy okazała się najważniejszym czynnikiem wpływającym na poziom życia
w mazowieckich miastach. Wśród 85 miast uwzględnionych w analizie (bez Warszawy)
14 pierwszych pozycji w rankingu zajęły miasta zlokalizowane w podregionie warszawskim zachodnim i warszawskim wschodnim, w odległości nie większej niż 45 km od centrum stolicy. Na podium stanęły Podkowa Leśna, Łomianki oraz Grójec.

Wysoki poziom życia podwarszawskich miejscowości wynika przede wszystkim z rozwiniętej infrastruktury społecznej, korzystnych wskaźników dotyczących warunków mieszkaniowych oraz wysokiej przedsiębiorczości mieszkańców. Ponadto większość tych miast charakteryzuje się dodatnim saldem migracji.

Na drugim biegunie, wśród miast o najniższym poziomie życia, znalazły się oddalone od Warszawy siedziby gmin miejsko-wiejskich. Miasta te notowały niekorzystne wskaźniki dotyczące warunków mieszkaniowych i rynku pracy oraz dodatkowo ujemne saldo migracji.

Urząd Statystyczny w Warszawie zbadał zależność pomiędzy poziomem życia mieszkańców a statusem administracyjnym, wielkością oraz usytuowaniem miasta względem stolicy. Okazało się, że z tych trzech czynników, wyraźny wpływ ma jedynie odległość od Warszawy. Do 100 km od stolicy wskaźnik poziomu życia mieszkańców miast jest coraz mniejszy.

Badacze zwrócili szczególną uwagę na pięć ośrodków subregionalnych: Radom, Płock, Ostrołękę, Ciechanów i Siedlce. Mimo podobnej roli, miasta te dysponują różnym potencjałem ludnościowym i ekonomicznym. Wraz ze wzrostem wielkości i funkcji pełnionych przez te ośrodki, nie wzrastał poziom życia mieszkańców.

Wśród dziewięciu miast znajdujących się na terenie podregionu ostrołęckiego w ponad połowie z nich odnotowano średni poziom życia. Najwyższą wartością wskaźnika charakteryzował się Wyszków, zajmując 19 pozycję wśród mazowieckich miast. Z kolei najniższy poziom życia odnotowano w Broku, który zajął ostatnią pozycję w rankingu miast na Mazowszu.
Ostrołęka wykazała średni poziom życia i osiągnęła drugą pozycję wśród miast subregionalnych na Mazowszu. Charakteryzowała się największym zagęszczeniem sieci kanalizacyjnej na 100 km2 w tej grupie miast.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×