eOstroleka.pl
Ostrołęka, HISTORIA

Poznaj ciekawą historię Ostrołęki na spacerach. Trwają zapisy

REKLAMA
zdjecie 8155
Ostrołęka, ul. Głowackiego przy zbiegu z placem Bema i ul. Kościuszki, 1945 (Fundacja Splot Pamięci)Ostrołęka, ul. Głowackiego przy zbiegu z placem Bema i ul. Kościuszki, 1945 (Fundacja Splot Pamięci)
REKLAMA
zdjecie 8155

Fundacja Splot Pamięci, dzięki dotacji uzyskanej w w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa, organizuje cykl 8 spacerów historycznych. Pierwsze z nich odbędą się 27 i 28 sierpnia w Ostrołęce. Ruszyły zapisy.

27 sierpnia uczestnicy spaceru historycznego „Sąsiedzi. Opowieść o ostrołęckich Żydach” będą mogli poznać opowieści o ostrołęckich Żydach. Dowiedzą się gdzie w Ostrołęce mieszkali Żydzi, czym się trudnili, gdzie się modlili, a gdzie uczyli, czy służyli w wojsku, kim był Icchak Bursztejn, Mendel Biały, a kim Izrael Sztern...

- Podczas spotkania powiemy także o wielu innych osobach, które żyły i pracowały tutaj wzbogacając koloryt prowincjonalnego miasteczka - zachęcają organizatorzy.

Spacer poprowadzi Joanna Zyśk - historyczka, archiwistka, kierowniczka działu historyczno-artystycznego Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, autorka wystaw i koordynatorka wydarzeń o tematyce regionalnej. Start o 15.00 z Małego Rynku (Plac 1 maja).

ZAPISY TUTAJ

Z kolei 28 sierpnia odbędzie się spacer historyczny poświęcony wojennej i powojennej historii miasta Ostrołęki. W zapowiedzi czytamy:

Podczas spaceru porozmawiamy o życiu w Ostrołęce w czasie wojny i tuż po wojnie, o budynkach, które zniknęły z krajobrazu miasta, a także o wybranych miejscach pamięci i widocznych do dziś śladach tamtych lat. Odwiedzimy miejsca, w których znajdowały się siedziby Gestapo, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Sięgniemy też do archiwalnych relacji prasowych oraz wspomnień mieszkańców.

Spacer poprowadzi Jacek Karczewski - historyk, regionalista, publicysta, badacz wojennej i powojennej historii Ostrołęki i regionu oraz osobowych strat wojennych na terenie powiatu ostrołęckiego. Start o 15.00 sprzed pomnika przy 11 listopada 10.

ZAPISY TUTAJ

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×