zdjecie 1780
zdjecie 1780
2021-10-26T10:49:35+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot kontra Grupa Energa. Trwa spór o elektrownię w Ostrołęce

REKLAMA
REKLAMA
0
2
5

Energa SA wydała oświadczenie ws. kolejnej publikacji o elektrowni gazowej w Ostrołęce. Dotyczy ono informacji, które opinii publicznej przedstawia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, podtrzymując zarzuty do raportu środowiskowego dotyczącego elektrowni. - Grupa ORLEN jest w pełni świadoma wyzwań i konieczności dekarbonizacji sytemu energetycznego w Polsce - odpowiada Energa.

Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot już niejednokrotnie zabierała głos w sprawie elektrowni w Ostrołęce. Po jednym z ostatnich wystąpień, Energa odpowiedziała na stawiane zarzuty. Nie pozostalo to bez echa: do tej odpowiedzi... także nadeszła odpowiedź.

- Podtrzymujemy wszystkie zarzuty do Raportu środowiskowego dla elektrowni gazowej w Ostrołęce. W swoim oświadczeniu Energa SA. nie przedstawiła żadnych konkretnych danych ani argumentów merytorycznych a przy tym obnażyła całkowitą ignorancję w kwestii metanu. W naszej ocenie poziom odpowiedzi inwestora odzwierciedla poziom polskiej debaty o transformacji energetycznej - poinformowała w odpowiedzi Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, dodając:
 
Zwolnienie gazociągu z oceny oddziaływania na środowisko to poważny błąd Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, dlatego złożyliśmy w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Z uwagi na rażące braki i błędy w dokumentacji środowiskowej wezwaliśmy Inwestora do poprawy Raportu środowiskowego. Niestety, zaprezentowane przez Energa SA stanowisko wskazuje, że traktuje on ocenę oddziaływania jako formalność, a nie kluczową decyzję mającą wpływ na jakość środowiska przyrodniczego, ochronę klimatu i zdrowie ludzi.

Cały wpis Pracowni dostępny poniżej:

Kolejna riposta Grupy Energa

Także te oświadczenie Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot nie pozostało bez komentarza Grupy Energa. Wydane zostało kolejne oświadczenie, które publikujemy poniżej:

W odpowiedzi na oświadczenie medialne Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot z dnia 21 października 2021 w sprawie Elektrowni Ostrołęka C, Energa SA wyjaśnia, że należy rozróżnić ocenę oddziaływania na środowisko konkretnego przedsięwzięcia od sporu dotyczącego roli gazu ziemnego w transformacji energetycznej.

Plany osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Unię Europejską i Grupę ORLEN w roku 2050 nie przekreślają perspektyw wykorzystania instalacji zasilanych gazem w procesie przebudowy systemów energetycznych państw członkowskich. Zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym podkreśla się istotną rolę gazu w procesie transformacji energetycznej, jako źródła bilansującego system energetyczny, w którym wzrasta udział źródeł odnawialnych rozwijanych również przez Grupę ORLEN.

Grupa ORLEN jest w pełni świadoma wyzwań i konieczności dekarbonizacji sytemu energetycznego w Polsce. W 2020 roku Grupa ORLEN zadeklarowała ambicję osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku i redukcji emisji w energetyce o 33% na MWh do 2030 roku. Równocześnie koncern dostrzega rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce w perspektywie najbliższych 20 lat, które wzrośnie o ponad 20% za prognozami PSE. Wyzwanie to nabiera szczególnego znaczenia wobec konieczności wycofania z polskiego miksu energetycznego ok. 20 GW mocy ze źródeł węglowych do 2040 roku, z uwagi m.in. na politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

W perspektywie do roku 2030, w którym Unia Europejska planuje osiągniecie celu przejściowego w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, technologicznie i biznesowo dostępnymi możliwościami obniżenia emisyjności w zakresie wytwarzania energii są równoległy rozwój OZE oraz wysokosprawnych bloków gazowych CCGT. Wobec braku technologii magazynowania stosowanych na skalę komercyjną, oparcie systemu energetycznego wyłącznie na źródłach zależnych od warunków atmosferycznych jest obecnie niemożliwe. Stąd potrzeba współistnienia technologii odnawialnych i konwencjonalnych w okresie przejściowym oraz wykorzystania możliwości, jakie dają niskoemisyjne elektrownie gazowe, które jako źródła konwencjonalne zapewniają stabilne dostawy energii zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba. Dlatego właśnie rozwój OZE (do 2030 roku ponad 20 mld zł na inwestycje w OZE i wzrost tych mocy do minimum 2,5 GW) Grupa ORLEN uzupełnia mocami gazowymi.

Wbrew tym realiom, Stowarzyszenie w swojej polemice z inwestorem konsekwentnie opiera się na utopijnym założeniu, że możliwe jest bezpośrednie przejście od energii z węgla do energii z OZE z pominięciem etapu przejściowego wymuszonego względami technologii i bezpieczeństwa energetycznego. Należy podkreślić, że nie jest możliwe natychmiastowe i stuprocentowe zastąpienie źródeł opartych na węglu źródłami odnawialnymi. Zadaniem inwestora jest zadbać o to, by dostarczyć krajowej energetyce rozwiązania godzące stopniową redukcję emisji gazów cieplarnianych z realiami technologicznymi i systemowymi oraz bezpieczeństwem energetycznym państwa.

W kwestii analizowanych wariantów alternatywnych trudno jest polemizować z argumentacją, w której Stowarzyszenie nazywa wariant węglowy "abstrakcyjnym" przyznając jednocześnie, że był on realizowany. O abstrakcyjności wariantu węglowego można byłoby mówić w przypadku, gdyby jego budowa nie była formalnie i technicznie możliwa – Stowarzyszenie nie wskazało zaś, jakie przepisy zabraniają obecnie budowy bloków węglowych.

Inwestor wyjaśnił również w poprzednim oświadczeniu zasadność rozdziału budowy bloku gazowo-parowego oraz gazociągu zasilającego jako przedsięwzięć odrębnych pod względem funkcjonalnym, organizacyjnym i formalnym. Gazociąg nie musiał być przy tym poddawany ocenie oddziaływania na środowisko ze względu na jego formalną klasyfikację.

W dyskusji na temat emisji metanu należy podkreślić, że aktualne uwarunkowania regulacyjne oraz stosowane w ocenach oddziaływania na środowisko standardy nie uwzględniają emisji metanu z tego typu przedsięwzięć, czemu Stowarzyszenie nie zaprzecza wskazując jedynie, że prace legislacyjne nad tym zagadnieniem dopiero ruszają, a w zakresie metodyki monitorowania emisji metanu pojawią się raptem pierwsze pilotażowe projekty. Stowarzyszenie zarzuca zatem inwestorowi naruszenie prawa polegające na bagatelizowaniu problemu, którego status nie został jeszcze osadzony w porządku prawnym, a narzędzia służące do jego analizowania w zasadzie są dopiero opracowywane. Niemniej Grupa ORLEN podkreśla, że w blokach CCGT w Płocku i Włocławku nie odnotowano wycieków metanu. W podobnej jednostce w Ostrołęce, emisje metanu na poziomie samego bloku gazowo-parowego również nie będą występowały, ponieważ cały gaz dostarczany do elektrowni spalany będzie na bieżąco.

Grupa ORLEN dąży do tego, aby inwestycje w bloki gazowe – również ten w Ostrołęce – w przyszłości stały się elementem planu dalszej dekarbonizacji. W obecnie realizowanych procesach inwestycyjnych przewidywana jest możliwość wykorzystania technologii wychwytywania dwutlenku węgla (CCS/CCU). Ponadto dostawcy turbin do CCGT – takich jak ta w Ostrołęce – deklarują możliwość współspalania wodoru.  

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×