2018-03-28T16:18:12+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Prezes sądu w Ostrołęce odpowiada na oskarżenia Roberta Mydło

REKLAMA
REKLAMA
0
9
18

Sprawa wystąpienia Roberta Mydło w jednym z programów telewizji publicznej będzie miała ciąg dalszy. Prezes Sądu Okręgowego w Ostrołęce odpowiada na jego oskarżenia i zapowiada, że będzie walczył o dobre imię sądu. Sprawą ma zająć się prokuratura.

W programie "Studio Polska" TVP Info Robert Mydło powiedział, że dysponuje dowodami na przestępstwa, jakie mają zachodzić w sądach w Łomży i Ostrołęce. - Wykryłem proceder sprzedaży wyroków w ostrołęckim sądzie. Były sprzedawane za pośrednictwem adwokata, którego żona pracuje w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce. Tak biznes przestępczy kwitnie w ostrołęckim i łomżyńskim sądzie - mówił.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Prezes Sądu Okręgowego w Ostrołęce Tomasz Sagała poinformował o powiadomieniu prokuratury z prośbą o wszczęcie postępowania w tej sprawie. Jeżeli postępowanie ruszy, Robert Mydło będzie musiał przedstawić dowody na przestępstwa, o których mówił w telewizji. Pełne oświadczenie prezesa ostrołęckiego sądu prezentujemy poniżej.

Oświadczenie Tomasza Sagały - prezesa Sądu Okręgowego w Ostrołęce:

Publiczne oskarżanie sędziów i urzędników Sądu Okręgowego o działania przestępcze, bez ich konkretyzacji i przedstawienia jakiegokolwiek dowodu, jest niegodziwe i rażąco niesprawiedliwe.

Sąd Okręgowy nie prowadził spraw, w których Pan Robert Mydło byłby stroną bądź pełnomocnikiem. Jedyne orzeczenia formalne jakie zostały wydane z Jego udziałem, dotyczyły przekazania spraw rozpoczętych w sądach rejonowych, do innych sądów, poza okręg ostrołęcki, na skutek uwzględnienia wniosków o wyłączenie sędziów. W takim trybie przekazana została do Sądu Rejonowego w Łomży sprawa rodziny Pana Mydło o rozgraniczenie nieruchomości, do której nawiązuje w kontekście opinii biegłego z zakresu geodezji. Od 2016 r. żaden z sądów ostrołęckich nie podejmował w związku z tą sprawą czynności.

Pan Robert Mydło nie jest adwokatem bądź radcą prawnym. Nie zostały dotychczas ujawnione informacje, by Jego działalność w naszym okręgu sądowym dotyczyła innych osób, spoza rodziny, i motywowana była uczciwą troską o poprawę wymiaru sprawiedliwości. Trudno zatem nie łączyć zaangażowania medialnego z walką o własne interesy i własną popularność.

Zdaję sobie sprawę z problemów polskiego sądownictwa i społecznych oczekiwań. Rozumiem też, że uczestnicy procesów sądowych, zwłaszcza przegrani bądź skazani, mogą zachowywać subiektywne poczucie pokrzywdzenia. I choć zapewne jeszcze wiele można zrobić, to Sąd Okręgowy w Ostrołęce należy do najsprawniejszych, ale też najbardziej obciążonych pracą sądów okręgowych w Polsce. W stosunku do żadnego z sędziów i pracowników Sądu nie są prowadzone postępowania karne bądź dyscyplinarne, których podstawą byłyby nadużycia urzędnicze. Dlatego tworzenie czarnego obrazu wymiaru sprawiedliwości z wykorzystaniem Sądu Okręgowego jest po prostu fałszywe.

Pozostaję w przekonaniu, o kłamliwym charakterze zarzutów Pana Mydło. Zależy mi jednak na pełnej transparentności i podtrzymaniu zaufania. Dlatego wystąpiłem do Prokuratury o wszczęcie postępowania mającego na celu wyjaśnienie sprawy. Oczekuję jak najszybszego doprowadzeniu do ujawnienia przez Pana Mydło rzekomych dowodów przestępstw. Na obecny moment to Sąd i sędziowie mogą czuć się znieważeni i zniesławieni. I dlatego zmuszeni byliśmy podjąć stanowcze działania prawne.

Końcowo, chcę też zauważyć, że formuła debaty w telewizji publicznej, w programie „Studio Teraz Polska”, godzi w szanowane i utrwalone zasady dyskusji. Zamiast dążyć do wyjaśnienia problemu, z zachowaniem równego prawa do wypowiedzi i obrony, ogranicza się do zezwolenia na rzucanie niczym niepopartych oskarżeń i obelg, bez chęci ich wyjaśnienia i dziennikarskiej weryfikacji. Oczekuję, że również ze strony mediów podjęte będą starania, by przyjrzeć się sprawom z udziałem osób występujących w programie. Tak, by społeczeństwo mogło ocenić czy rzeczywiście doszło do niesprawiedliwości, czy też mamy jedynie do czynienia ze ślepą chęcią odwetu za niekorzystne, ale zgodne z prawem i słusznością decyzje sądów.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×