2013-05-06T15:26:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Prezydent i parlamentarzyści chcą rozmawiać z nowym ministrem skarbu o ostrołęckiej elektrowni

REKLAMA
REKLAMA

Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski, Senator Robert Mamątow (PiS) i Poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS) zapraszają nowego ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego do Ostrołęki. Chcą z nim rozmawiać o odblokowaniu wstrzymanej budowy elektrowni w naszym mieście. W tej sprawie wystosowali list otwarty do ministra.

Poniżej treść listu otwartego

Szanowny Pan Włodzimierz Karpiński
Minister Skarbu Państwa
W roku 2012 władze spółki Skarbu Państwa Energa SA podjęły zaskakującą i niezrozumiałą dla polskiej energetyki decyzję o zatrzymaniu budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy 1000 MW. Inwestycja prowadzona była od roku 2007 i stanowiła ważny element bezpieczeństwa krajowego systemu elektroenergetycznego. Spółka Energa SA otrzymała na inwestycję zgodę Ministra Skarbu Państwa oraz pozwolenie na budowę. Proces inwestycyjny przebiegał sprawnie bez jakichkolwiek protestów mieszkańców i przy ogromnej życzliwości lokalnych samorządów. Na inwestycje uzyskano decyzję środowiskową, decyzje wodnoprawne, umowy przyłączeniowe z PSE, umowy eksploatacyjne, umowy składowiskowe, umowy na dostawę węgla, pozwolenie na budowę. Dokonano nawet otwarcia dziennika budowy. Od rozpoczęcia budowy wykonano szereg prac, których łączna wartość sięga setek milionów złotych. Zaistniała potężna (choć oczywiście uzasadniona inwestycyjnie) ingerencja w przyrodę regionu (np. wycinka prawie 100 ha lasu, w otulinie Ostrołęki, przeprowadzenie makroniwelacji terenu pod budowę elektrowni itp.). PKP PLK w związku budową rozpoczęły modernizację trakcji kolejowej.

Szanowny Panie Ministrze!
Pragniemy Pana serdecznie zaprosić na ziemię ostrołęcką w celu osobistego zapoznania się z niezwykle kontrowersyjną decyzją o zamknięciu budowy. Mamy nadzieję, że zechce Pan przyjąć zaproszenie i wysłuchać rzeczowych argumentów władz samorządowych, pracowników elektrowni ostrołęckiej i mieszkańców regionu. Decyzja o wstrzymaniu budowy może być w każdej chwili odwieszona, ponieważ dokumentacja jest aktualna a na miejscu jest bardzo doświadczona kadra specjalistów pracujących od lat w "starej" elektrowni ostrołęckiej.

Panie Ministrze!
Gwarantujemy z naszej strony rzetelną dyskusję, pozbawianą zbędnych emocji, która będzie oparta na zgromadzonych dokumentach. Prosimy o wskazanie dogodnego dla Pana czasu wizyty w Ostrołęce i regionie. Czekamy z nadzieją na spotkanie.

Poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski
Senator RP Robert Mamątow
Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski

REKLAMA
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×