zdjecie 9799
zdjecie 9799
2019-03-20T19:22:04+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Prezydent ujawnia efekty pracy eksperta od sportu

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
2
13
48

Prezydent Łukasz Kulik odpowiedział na interpelację radnego Jacka Łuby w sprawie analizy, jaką wykonać miał zatrudniony specjalnie w tym celu ekspert ds. podziału środków z budżetu miasta na kulturę fizyczną. Poznaliśmy główne wnioski z pracy, wykonanej przez Arkadiusza Dobkowskiego.

Przypomnijmy, za tegoroczny podział środków na kulturę fizyczną odpowiedzialny był m.in. Arkadiusz Dobkowski - zatrudniony, jako ekspert w tej dziedzinie na umowę zlecenie. Przedmiotem umowy było wykonanie analizy podziału środków z budżetu miasta Ostrołęki w zakresie kultury fizycznej i sportu w latach 2015 – 2018 oraz na podstawie przeprowadzonej analizy opracowanie koncepcji zmian w podziale środków w wyżej wymienionym zakresie na rok 2019 i 2020. Jak pisaliśmy w naszym serwisie, kwota na umowie opiewała na łączną sumę 8610,00 zł brutto płatną w dwóch ratach. Zasiadał także w komisji, która dokonywała podziału pieniędzy.

Dzień po tym, jak wygasła umowa zlecenie, Dobkowski został zatrudniony na stanowisku pomocy administracyjnej w nowo utworzonym referacie kultury, sportu i turystyki. Radny Jacek Łuba z klubu radnych Bezpartyjne Miasto zapytał prezydenta Łukasza Kulika o efekty pracy Dobkowskiego. Poprosił o ujawnienie wniosków, płynących z analizy. Poniżej odpowiedź.

Miasto Ostrołęka przeznaczyło na zadania z zakresu kultury fizycznej w latach 2015-2018 kwotę 5.558.800 zł. Kluby i stowarzyszenia sportowe wnioskowały o znacznie wyższe kwoty, dlatego z części zadań musiały zrezygnować lub przeprowadzić je w okrojonym zakresie. Po analizie przeprowadzonych dotacji widać duże dysproporcje w otrzymanych dotacjach pomiędzy klubami prowadzącymi szkolenie w podobnym zakresie.

Po przeprowadzonej analizie dotacji przyznanych dla klubów i stowarzyszeń sportowych w latach 2015-2018 należy wskazać główny problem - brak realnego rozdzielenia szkolenia dzieci i młodzieży od realizacji szkolenia dorosłych. Przy podziale dotacji dla klubów sportowych nie brane był pod uwagę koszty poniesione przez kluby sportowe z tytułu korzystania z miejskich obiektów , co sprawia, że ostateczny podział dotacji nie odzwierciedla faktycznego całościowego finansowania sportu przez Miasto Ostrołęka.

Część klubów korzystała z obiektów bezpłatnie, część przy bardzo preferencyjnych warunkach, a inne musiały płacić pełne stawki. Obecnie podejmuję działania w celu obniżenia kosztów związanych z udostępnieniem miejskich obiektów klubom i stowarzyszeniom sportowym działającym na terenie Ostrołęki. Kilka klubów sportowych korzystało dodatkowo ze wsparcia miejskich spółek i jednostek samorządowych, co sprawia, że dotacje przyznawane w latach 2015-2018 nie były ostatecznym wsparciem z budżetu Ostrołęki.

W kolejnych latach, od roku 2020, nastąpi zmiana regulaminu podziału dotacji z nastawieniem na kluczowe wsparcie szkolenia, dzieci i młodzieży. Seniorzy promujący Miasto Ostrołęka zarówno w sportach indywidualnych, jak i drużynowych, mogą otrzymywać dotacje z tytułu promocji miasta. Dopiero takie rozdzielenie finansowania dla poszczególnych roczników dzieci i młodzieży w klubach sportowych da przejrzysty system podziału pieniędzy na sport i sprawi, że dotacja trafi bezpośrednio do grupy docelowej. Obecnie nie można określić kwoty w rozbiciu na dzieci, młodzież oraz seniorów. Z pewnością bieżąca analiza działań poszczególnych klubów sportowych i realizowango przez nie szkolenia pozwoli zebrać dane, które będą kluczowe dla ostatecznego regulaminu konkursu na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej w 2020 roku.  

Jednocześnie zachęcam do uczestnictwa w posiedzeniach Komisji Sportu Rady Miasta Ostrołęki, gdzie będzie możliwość uzyskania szerszych informacji odnośnie wszystkich zagadnień i bieżących działań podejmowanych przez pracowników Referatu Kultury, Sportu i Turystyki.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×