zdjecie 2262
2019-09-25T13:41:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Promują WOT hip-hopem. Jeden z autorów utworu to „terytorials” z Ostrołęki [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. 5 MBOT
REKLAMA
9
1
7

Pochodzący z Ostrołęki st. szer. Jarosław Kozłowski i mieszkaniec Ostrowi Mazowieckiej st. szer. Aron Szostak służą razem w szeregach 52. batalionu lekkiej piechoty z Komorowa wchodzącej w skład 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Oprócz wspólnej służby łączy ich także pasja do muzyki. Obaj „terytorialski” nagrali hip-hopowy utwór o tematyce patriotycznej. Do piosenki powstał też teledysk. Zobaczcie wideo.

Poznali się ponad rok temu podczas służby w 52 batalionie lekkiej piechoty w Komorowie. Młodzi, pełni zapału, gotowi służyć lokalnej społeczności. St. szer. Jarosław Kozłowski, żołnierz 52blp w Komorowie a prywatnie spedytor, mieszkaniec Ostrołęki, oraz st. szer. Aron Szostak, żołnierz tego samego batalionu, mieszkający w Ostrowi Mazowieckiej, zajmujący się fotografią.

- Zawsze czułem w sobie obowiązek służby ojczyźnie, ponieważ w moim domu, szczególnie z ust babci, która przeżyła Ravensbruck, Stutthof, Dachau, Aushwitz, słyszałem wiele opowieści o wojnie, obozach koncentracyjnych, walce i wyzwoleniu. Życie potoczyło się jednak tak, że wyjechałem do Wielkiej Brytanii gdzie spędziłem 12 lat. Tam, z daleka od Polski duch patriotyzmu odrodził się w tęsknocie za domem. Dopiero tam poczułem prawdziwą wartość Polski w sercu – mówi Kozłowski.

Dla szer. Szostaka służba w WOT to rozwijanie zainteresowań.

– Odkąd pamiętam lubiłem survival, przygodę, interesowałem się bronią i ogólnie militariami – mówi.  

Oboje poznali się w wojsku, oprócz wspólnie spędzanych weekendów podczas szkoleń rotacyjnych, które realizują w ramach terytorialnej służby wojskowej, spotykają się również w studiu nagrań. Zarówno st. szer. Kozłowski jak i st. szer. Szostak mają za sobą epizody związane z tworzeniem muzyki. Jarosław już jak nastolatek interesował się muzyką rap i hip hop, to wtedy wyszły spod jego pióra pierwsze teksty.

– Zacząłem trenować sztukę kartki i pióra, z czasem też przyszła pora na freestyle, czyli rymowanie na żywo, z głowy, bez przygotowania – wspomina. W 1997 roku, wraz z kolegą, wydał swój pierwszy singiel - Było to coś. Nie tylko dla nas. Ostrołęcka scena hip hop nie była mocno rozrośnięta. Musieliśmy się jednak zmierzyć przede wszystkim z brakiem sprzętu oraz brakiem producenta muzycznego – kontynuuje. Pisząc przez wiele lat teksty wypracował swój własny i niepowtarzalny styl, dojrzewał w swojej własnej muzyce. Wyrastając z wieku buntowniczego zaczął w swoich tekstach poruszać coraz głębsze i poważniejsze tematy, inne niż wszyscy, bez wulgaryzmów typowych dla tego gatunku muzyki.

- Moja ostatnia płyta pt. „Konstelacje”, nagrana pod pseudonimem UnikatOs, to 7 utworów nagranych na przestrzeni 2 lat, które stanowią wędrówkę po umyśle – mówi Kozłowski.

Nieco inaczej rozwijała się twórczość muzyczna st. szer. Arona Szostaka. Już jako nastolatek często wyjeżdżał za granicę, głównie do Niemiec, gdzie zajmował się pomocą przy organizowaniu koncertów, z czasem sam zaczął brać udział w występach freestyleowych a nawet zagrał support.

– Po powrocie do kraju wraz z kolegami założyliśmy zespół MazGroup. Niestety wiele tygodni pisania tekstów, planowania i nagrywania poszło na marne, ponieważ skład się rozpadł i płyta nie ujrzała światła dziennego – wspomina Szostak. - Obecnie dostaliśmy szansę by stworzyć coś wyjątkowego – kontynuuje.

- Kiedy pani rzecznik prasowy naszej Brygady zaproponowała mi stworzenie utworu promującego Wojska Obrony Terytorialnej, pomyślałem że to świetny pomysł na odświeżenie umiejętności a zarazem stworzenie czegoś oryginalnego. – dopowiada UnikatOs – wiedziałem, że czuję temat i stworzenie utworu który będzie opowieścią o mojej służbie to coś dla mnie.St. szer. Kozłowski, znając zamiłowania Szostaka do tego typu muzyki, na jednym ze szkoleń rotacyjnych zaproponował mu współpracę i tak powstały dwa utwory: „Biało – czerwona” oraz „Jestem Terytorialsem”. Dzięki uprzejmości Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, żołnierze mieli możliwość nagrań w profesjonalnym studiu. Po raz pierwszy oba utwory zostały zaprezentowane podczas koncertu jaki odbył się na terenie ciechanowskich koszar z okazji Święta Brygady 7 lipca. W najbliższym czasie mazowieccy Terytorialsi zaprezentują się również podczas pikniku militarnego, który 28 września odbędzie w Serocku.

źródło: 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej/Aneta Szczepaniak

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
dk19  20  21  22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×