eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Przeciwdziałanie przemocy w gminach. Lelis i Ostrołęka w ministerialnym zestawieniu

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA

Gmina Lelis i Miasto Ostrołęka znalazły się w zestawienia gmin, które w 2018 roku nie wywiązały się z zadania wskazanego w art. 6 ust. 2 pkt. 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ujawniła to wiceminister Iwona Michałek w odpowiedzi na interpelację jednej z posłanek.

- W związku z przedstawionym przez Pani resort na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny sprawozdaniem z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie chciałabym zadać następujące pytania (...) W sprawozdaniu pada informacja o 146 gminach, które nie przyjęły programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jakie są to gminy? Uprzejmie proszę o ich wymienienie - napisała w interpelacji poseł Daria Gosek-Popiołek.

Odpowiedzi udzieliła Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak się dowiedzieliśmy z odpowiedzi...


Stosownie do art. 6 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, do zadań własnych gminy należy w szczególności tworzenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym:

1. Opracowanie i realizacja gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie;
2. Prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w szczególności poprzez działania edukacyjne służące wzmocnieniu opiekuńczych i wychowawczych kompetencji rodziców w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie;
3. Zapewnienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie miejsc w ośrodkach wsparcia;
4. Tworzenie zespołów interdyscyplinarnych.


Iwona Michałek dołączyła zestawienie gmin, które w 2018 roku nie wywiązały się z zadania wskazanego w art. 6 ust. 2 pkt. 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na liście znalazło się 156 gmin, a wśród nich gmina Lelis i Miasto Ostrołęka.

- W związku z tym, że przepis art. 6 ust. 2 pkt. 1 cytowanej ustawy nie obliguje samorządu gminnego do corocznego opracowania programu istnieje możliwość przyjęcia pewnej perspektywy czasowej i realizowania zadań przez wskazany okres, co jest praktyką w przypadku wielu gmin. Fakt, że gminy nie opracowały programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy nie oznacza, iż nie realizują zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wszystkie jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego oprócz Miasta Zakopane podjęły uchwały o powołaniu Zespołu Interdyscyplinarnego i w oparciu o uregulowaną w polskim porządku prawnym procedurę „Niebieskie Karty” działają na rzecz ochrony osób dotkniętych przemocą w rodzinie - dodała wiceminister.

Zobacz oficjalne pismo w odpowiedzi na interpelację  (256,93 KB)


Po naszej publikacji oba wspomniane samorządy stwierdziły, że dopełniły wszelkich formalności dotyczących ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Gmina Lelis już zapowiedziała interwencję w ministerstwie, wysyłając stosowne pismo m.in. do wiceminister Iwony Michałek. Wkrótce powinniśmy więc poznać wyjaśnienie, czy oba samorządy słusznie znalazły się na tej liście. 

Źródło: Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej / DPS-VII.058.3.2020.IR

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×