eOstroleka.pl
Ostrołęka, NIE PRZEGAP

Przed nami kolejne “Spacery Historyczne”. Tym razem będzie o ojcach bernardynach i pionierach ostrołęckiego sportu

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
zdjęcie ilustracyjne, fot. eOstroleka.plzdjęcie ilustracyjne, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Fundacja Splot Pamięci zaprasza na kolejne “Spacery Historyczne” po Ostrołęce. Dla miłośników historii doskonała okazja do tego, by poznać historię miasta z zupełnie innej perspektywy: dotknąć jej, odwiedzając miejsca wydarzeń sprzed wielu lat. W najbliższy weekend zaplanowano dwa takie spacery.

Sobotni spacer (17 września) poświęcony zostanie historii i śladom dwustuletniej obecności i działalności ostrołęckich bernardynów.

Trudno minąć obojętnie to miejsce spacerując po Ostrołęce. Znajduje się ono w samym centrum miejscowości i wyraźnie odstaje od otaczającej go architektury, powstałej głównie w efekcie rozbudowy miasta w okresie PRL i w ostatnich czasach oraz niewielu budynków z okresu międzywojennego. W miejscu tym stoi budowla sakralna w stylu barokowym z końca XVII i połowy XVIII wieku, a w zasadzie zespół budowli złożony z kościoła, klasztoru, dziedzińca kalwaryjskiego oraz zabudowań gospodarczych. Wszystkie one świadczą o istnieniu w Ostrołęce jednego z najbardziej popularnych zakonów dawnej Rzeczypospolitej, czyli o bernardynach.

- czytamy w nocie organizatora spacerów.

Podczas spaceru zapoznamy się z dwustuletnią historią ostrołęckich bernardynów, od chwili ich przybycia w latach 60. XVII wieku do lat 60. XIX wieku, kiedy klasztor uległ kasacie. Poznamy okoliczności przybycia zakonników, środowisko, w którym działali oraz uwarunkowania gospodarcze funkcjonowania konwentu. Omówimy architekturę i sztukę, która pozostaje materialnym śladem pobytu wspólnoty w Ostrołęce. Zwrócimy uwagę na kontekst, wymowę, użyteczność sztuki tworzonej przez zakonników. Porozmawiamy o tym, co spotkało zakonników po kasacie i jak potoczyły się dzieje poklasztornego majątku.

mówi Jolanta Żubrowska z Fundacji Splot Pamięci.

Spacer odbędzie się w sobotę, 17 września 2022, początek o godz. 18:00, spacer potrwa ok. 2 godzin. Prowadzenie: Barbara Kalinowska, historyk i muzealnik. Autorka kilku książek dotyczących regionu, np. Bernardyni w Ostrołęce 1664-1864, W stronę światła. Jubileusz ostrołęckich elektrowni 1956-2016, katalogów muzealnych: Powstanie listopadowe. Katalog zbiorów, Bitwa pod Ostrołęką w ikonografii, Pocztówki z Ostrołęki 1902-1989, artykułów o tematyce regionalnej oraz scenariuszy wystaw. W 2019 roku opublikowała biografię artystyczną o Romualdzie Zerychu. Redaktor serii muzealnej „Militaria Masoviensia”.

Punkt startowy: na rogu ulic Bernardyńskiej i Wójta Romy. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: https://forms.gle/fSA57jtfQ7NPErtg7

Kolejny ze spacerów, zaplanowany na niedzielę, 18 września będzie poświęcony pionierom ostrołęckiego sportu.

W czasach, gdy w sporcie liczą się pieniądze, marketing i blichtr, a nawet lokalni kibice co tydzień pytają: "gdzie są transfery?!", przeniesiemy się do zupełnie innego świata. Tam, gdzie bito pierwsze rekordy, strzelano pierwsze bramki, a rozwarstwione społecznie miasteczko dorabiało się pierwszych gwiazd i gwiazdeczek bieżni, boisk i stadionów. Poznamy niesłychany koloryt, w który sport wzbogacał Ostrołękę dwudziestolecia międzywojennego oraz dramatyczny koniec tego świata.

- mówi Żubrowska.

Początek spaceru o godz. 15:00, spacer potrwa ok. 2 godzin. Prowadzenie: Tomasz Mrozek (ur. 1986), mgr (administracja publiczna, UW), dziennikarz, pasjonat lokalnej historii, szczególnie tej sportowej, wiceprezes Narwi Ostrołęka, członek zarządu Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, wcześniej spiker i fotograf na meczach, autor dwóch książek o historii Narwi oraz licznych artykułów o historii ostrołęckiego sportu. Odznaczony Srebrną Odznaką MZPN ('22), Złotą Odznaką Ciechanowsko-Ostrołęckiego OZPN ('12).

Punkt startowy: ul. Witosa 1 (przed siedzibą Klubu Narew), zakończenie: Stare Miasto, rejon ul. Gomulickiego. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: https://forms.gle/T4Wpj6RNoo27fYSa6

Źródło: Fundacja Splot Pamięci/eOstroleka.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×