zdjecie 9015
zdjecie 9015
2020-10-25T20:19:00+01:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Przewodniczący Episkopatu po niedzielnych profanacjach kościołów. "Nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie"

REKLAMA
abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, fot. episkopat.pl
REKLAMA
3
3
9

O wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka, zaapelował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym Oświadczeniu wobec aktów przemocy, które uniemożliwiły w niektórych kościołach osobom wierzącym modlitwę i uczestnictwo w Eucharystii. Wydarzenia te były reakcją na ostatnią decyzję Trybunału Konstytucyjnego.  

Przewodniczący Episkopatu w oświadczeniu przypomniał, że stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa do życia jest niezmienne i publicznie znane. Cytując Encyklikę Jana Pawła II Evangelium Vitae  podkreślił, że „świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia i nigdy nie może być dozwolona ani jako cel, ani jako środek do dobrego celu. (…) «Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający. (…) Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać, ani na to przyzwalać»” (Evangelium Vitae, 57).

Abp Gądecki zauważył, że to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP. Kościół ze swej strony nie może jednak przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W tej kwestii – jak często powtarza papież Franciszek ‒ „Kościół nie może iść na żaden kompromis, ponieważ stałby się winnym kultury odrzucania, która jest dzisiaj tak bardzo rozpowszechniona, dotykając zawsze najbardziej potrzebujących i bezbronnych”.

W Oświadczeniu Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że „wulgaryzmy, przemoc, obelżywe napisy i zakłócanie nabożeństw oraz profanacje, których dopuszczono się w ostatnich dniach – mimo iż mogą one pomóc niektórym osobom w rozładowaniu ich emocji – nie są właściwą metodą działania w demokratycznym państwie”. Wyraził swój smutek, że dzisiaj w wielu kościołach, uniemożliwiono osobom wierzącym modlitwę i przemocą odebrano prawo do wyznawania swojej wiary.

Abp Gądecki zaapelował o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka. Zachęcił wszystkich do dialogu na temat sposobów ochrony prawa do życia oraz praw kobiet, a dziennikarzy i polityków poprosił o nieeskalowanie napięć, w poczuciu odpowiedzialności za pokój społeczny.

BP KEP

Pełny tekst Oświadczenia:


OŚWIADCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
PO NIEDZIELNYCH PROFANACJACH KOŚCIOŁÓWDecyzja Trybunału Konstytucyjnego – dotycząca kwestii obrony życia dzieci chorych – spowodowała niezwykle emocjonalne reakcje wielu osób w naszym kraju.

Samo stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa do życia jest niezmienne i publicznie znane. „Świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia i nigdy nie może być dozwolona ani jako cel, ani jako środek do dobrego celu. Jest to bowiem akt poważnego nieposłuszeństwa wobec prawa moralnego, co więcej, wobec samego Boga, jego twórcy i gwaranta; jest to akt sprzeczny z fundamentalnymi cnotami sprawiedliwości i miłości. «Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający. Ponadto nikt nie może się domagać, aby popełniono ten akt zabójstwa wobec niego samego lub wobec innej osoby powierzonej jego pieczy, nie może też bezpośrednio ani pośrednio wyrazić na to zgody. Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać ani na to przyzwalać»” (Evangelium Vitae, 57).

Chciałbym jednak przypomnieć, że to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP. Kościół ze swej strony nie może przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W tej kwestii Kościół – jak często powtarza papież Franciszek nie może iść na żaden kompromis, ponieważ stałby się winnym kultury odrzucania, która jest dzisiaj tak bardzo rozpowszechniona, dotykając zawsze najbardziej potrzebujących i bezbronnych. „Wydawać by się mogło, że część ludzkości można poświęcić na rzecz selekcji, która faworyzuje grupę społeczną, zasługującą na życie bez ograniczeń. W gruncie rzeczy «ludzie nie są już postrzegani jako podstawowa wartość, którą należy szanować i chronić, szczególnie jeśli są ubodzy lub niepełnosprawni, jeśli ‚nie są jeszcze potrzebni’ – jak dzieci nienarodzone – lub ‚nie są już potrzebni’ – jak osoby starsze»” (Fratelli tutti, 18).

Wulgaryzmy, przemoc, obelżywe napisy i zakłócanie nabożeństw oraz profanacje, których dopuszczono się w ostatnich dniach – mimo iż mogą one pomóc niektórym osobom w rozładowaniu ich emocji – nie są właściwą metodą działania w demokratycznym państwie. Wyrażam mój smutek w związku z tym, że dzisiaj w wielu kościołach, uniemożliwiono osobom wierzącym modlitwę i przemocą odebrano prawo do wyznawania swojej wiary.

Proszę wszystkich o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka. Potrzebujemy rozmowy, a nie postaw konfrontacyjnych czy gorączkowej wymiany opinii na portalach społecznościowych. „Autentyczny dialog społeczny – pisze papież Franciszek – zakłada zdolność poszanowania punktu widzenia drugiej osoby poprzez zaakceptowanie możliwości posiadania przez nią pewnych przekonań lub uprawnionych interesów” (Fratelli tutti, 203).

Wszystkich raz jeszcze zachęcam do dialogu na temat sposobów ochrony prawa do życia oraz praw kobiet. Dziennikarzy i polityków proszę o nieeskalowanie napięć, w poczuciu odpowiedzialności za pokój społeczny.

Wszystkich wiernych proszę o modlitwę w intencji dzieci nienarodzonych, w intencji rodziców oczekujących potomstwa, a także o nawrócenie tych, którzy stosują przemoc.

✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Ola, 21:11 25-10-2020,   55%
Nie kościół stanowi prawo? Kościół stoi za takim a nie innym prawem dotyczącym aborcji. Kościół blokuje prawo par jednopłciowych do zawierania małżeństw. Kościół wprowadził lekcje religii do szkół. Kościół chroni pedofili w sutannach. Wygląda na to, że to wasz koniec. Doprowadziliście do takiego w***** młodych ludzi, że przyjdzie wam zamykać kościoły.  
odpowiedz   •   oceń :  
~., 07:44 26-10-2020,   37%
@~Ola Teraz to rączki umywa. Jak Piłat.
odpowiedz   •   oceń :  
~Ocek, 21:50 25-10-2020,   50%
Pedofile w sutannach
odpowiedz   •   oceń :  
~Yo, 22:52 25-10-2020,   37%
Gądecki, weź i się "puknij".
odpowiedz   •   oceń :  
~Ja, 23:50 25-10-2020,   47%
Ale trzyma rękę na naszej kasie i popiera obecnie rządzących całą swoją siłą bo myśli, że jeszcze ją ma
odpowiedz   •   oceń :  
~Typ, 00:53 26-10-2020,   54%
Kościół to każe rodzicom  dzieci  z  jakimiś  wadami lub upośledzeniami  jeśli  potrzebują  na jakieś operacje  ratujące  ich  życie  stać  pod  kościołem  jak dziad  bo  nawet  dla  nich  tacy  nie  zbiorą  tylko  później  jak  już  niektórzy nie  mają  przy  sobie  więcej pieniędzy ogłaszają  z  łaska, że  pod  kościołem  stoi  np, matka  i  zbiera  na  ratująca  życie  operacje dla  swojego  dziecka! Słyszałam już  nieraz  to aż człowieka  szlag trafia !  
odpowiedz   •   oceń :  
~Czarek, 06:29 26-10-2020,   46%
Czarna mafia nierobów żerujących na naszych uczuciach i portfelach taka jest prawda  o kościele w Polsce
odpowiedz   •   oceń :  
~Barbara, 10:42 26-10-2020,   50%
Straszne, z którejkolwiek strony na to spojrzeć. Gdyby Kościół naprawdę nauczał z charyzmą, czyli w efekcie skutecznie,  a nie wyżej cenił to, ile ma wziąć za swoją"posługę", żadna kobieta nie zdecydowałaby się na aborcję. To sprawa sumienia rodziców, bo JP II podkreślał, że rodzicielstwo jest wspólną odpowiedzialnością dwojga ludzi. Życie uczy, że tatusiowie nie wytrzymują (ponad 80 %) wychowywania bardzo upośledzonego dziecka. Pomoc państwa jest raczej symboliczna, stąd tysiące zbiórek społecznych... Przeraża mnie skala protestu, ale rządzący doskonale wiedzieli, że tak będzie. Każdy nakaz budzi opór. A mamy podobno "wolną wolę", by sprawdzić siebie w czynieniu dobra... Czy chodziło o model szwedzki (więcej zarażeń), czy rząd już zamierza się  "usunąć", rzekomo cudzymi rękami, bo czas prosperity się skończył? Pozdrawiam.
odpowiedz   •   oceń :  
~Jorek, 11:02 26-10-2020,   43%
Nikt tak nie okradł  Polski przez wieki jak kościół katolicki !
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×