2013-06-26T14:58:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych przy ulicy Turskiego oficjalnie odebrany [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Odpady niebezpieczne, stare meble czy elektrośmieci będzie można oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych przy ul. Turskiego/fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Od początku lipca m.in. odpady niebezpieczne, wielkogabarytowe czy stare meble lub elektrośmieci będzie można nieodpłatnie przekazać do oddanego do użytku punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych przy ulicy Turskiego.

Inwestycję w imieniu samorządu Ostrołęki nadzorowała miejska spółka – Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, zaś wykonawcą była ostrołęcka firma Beton-Stal. Punkt selektywny zajmuje łącznie powierzchnię 920 m2. Na ogrodzonym terenie znalazł się m.in. kontener socjalny, boks do składowania odpadów przeznaczonych do recyclingu oraz jeden boks zadaszony do składowania odpadów niebezpiecznych.

Zgodnie z projektem działka, na której powstał punkt selektywny podzielona została na 4 sektory, w których składowane będą poszczególne odpady w odpowiednio przygotowanych boksach murowanych, kontenerach lub specjalnych pojemnikach na odpady niebezpieczne. W skład punktu wchodzą także zakopane w ziemi specjalne separatory przeznaczone do oczyszczenia wód opadowych.

- Dołożyliśmy wszelkich starań aby mieszkańcy Ostrołęki i sąsiadującej z nami gminy Rzekuń mogli nieodpłatnie oddać wszystkie te odpadki, które nie mogą być składowane w ogólnodostępnych miejscach. Cieszę, że także z dobrej, sąsiedzkiej współpracy z samorządem gminy Rzekuń przy budowie tego punktu – powiedział nam Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki.

Wybudowany kosztem około 600 tys. zł punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych obsługiwał będzie mieszkańców zarówno Ostrołęki jak i gminy Rzekuń, która partycypowała w kosztach realizacji inwestycji.

- Jako gmina jesteśmy zobligowani do utworzenia od 1 lipca punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Skoro po sąsiedzku powstaje taki punkt nierozsądnym byłoby wydawanie kolejnych środków na drugi taki sam obiekt. Dlatego też zaproponowałem samorządowi Ostrołęki partycypację zarówno w kosztach budowy jak i utrzymania punkty, który powstał przy ul. Turskiego. Rada gminy przystała na moją propozycję. Partycypacja jest proporcjonalna do liczby mieszkańców w gminie. Łącznie dołożyliśmy do budowy około 70 tys zł – powiedział nam Stanisław Godzina, wójt gminy Rzekuń.

Do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych można przywieźć w ramach poniesionej opłaty za wywóz śmieci wszystkie odpady, które poddać można recyclingowi, przeterminowane pestycydy, oleje odpadowe, rozpuszczalniki, alkalia i kwasy, odczynniki fotograficzne, farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcza, żywice zawierające odpady niebezpieczne, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady z budów i remontów, zużyte opony, meble oraz inne odpady wielkogabarytowe i wszelkiego rodzaju odpady niebezpieczne.

- Obecnie trwają końcowe odbiory punktu selektywnego i po pozytywnych opiniach instytucji nadzorujących tego typu instalacje mieszkańcy Ostrołęki i gminy Rzekuń będą mogli nieodpłatnie przekazać do punktu odpady niebezpieczne, wielkogabarytowe czy elektrośieci - powiedział nam Adam Galanek, wiceprezes OTBS.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1