2013-06-16T11:39:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uwaga! Zobacz jak segregować śmieci od 1 lipca 2013

REKLAMA
Od 1 lipca wchodzi w życie nowy system gospodarki odpadami fot. sxc.hu
REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że Ostrołęka jako jedno z nielicznych miast w Polsce zdąży na czas z wprowadzeniem nowego systemu gospodarki odpadami, który obowiązywał będzie od 1 lipca. Jednak czy Ostrołęczanie są gotowi do zmian?

Samorząd Ostrołęki najprawdopodobniej zdąży z rozstrzygnięciami przetargowymi na wywóz śmieci z podzielonego na cztery sektory miasta, ponieważ jak dowiedzieliśmy się w Ostrołęckim Towarzystwie Budownictwa Społecznego, które wdraża nowy system gospodarki odpadami, umowy na wywóz nieczystości podpisywane będą w ostatnim tygodniu czerwca. Jest to jeden z najważniejszych etapów wdrażanego systemu.

Kolejnym elementem, również niezwykle ważnym jest kampania informacyjna dotycząca sposobu uiszczania opłat, segregacji i przepisów z nimi związanych. Tu też, z naszych informacji wynika, że Ostrołęczanie są odpowiednio poinformowani o sposobie działania nowego systemu. Jednak jak się okazuje tylko nieliczne osoby mają zakupione niezbędne pojemniki na odpadki.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami tzw uchwał śmieciowych przyjętych w grudniu ubiegłego roku, to na właścicielu lub zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek zakupienia lub wynajęcia niezbędnych pojemników.

- Czekam, ponieważ mam wrażenie, że podobnie jak kilka innych wprowadzanych przez nasz rząd reform i ta nie dojdzie do skutku – powiedział nam jeden mieszkańców Ostrołęki.

W spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych z przedstawicielami, których rozmawialiśmy również nie zakupiono jeszcze pojemników na posegregowane odpadki. Jak wynika z naszych informacji zarządcy czekają na rozstrzygnięcia przetargowe w konkretnych sektorach, by móc z firmami obsługującymi dany rejon negocjować możliwość wynajęcia pojemników.

- Chcemy uniknąć niepotrzebnych naszym zdaniem kosztów związanych z zakupem i czyszczeniem pojemników na śmieci – dowiedzieliśmy się w jednej z większych spółdzielni w Ostrołęce.

Zgodnie z przepisami, które już od 1 lipca zaczną obowiązywać w Ostrołęce każda nieruchomość, której właściciel zadeklarował segregacje śmieci powinna być wyposażona w odpowiednie pojemniki:

pojemnik zielony – przeznaczony na odpady zmieszane do których zaliczamy m.in: pieluchy, artykuły higieniczne, worki do odkurzacza, szkło stołowe, ceramikę, fajans, porcelanę, znicze, zanieczyszczony papier;

pojemnik niebieski – przeznaczony do składowania papieru i tektury

pojemnik żółty – przeznaczony na odpadki z tworzyw sztucznych, metal, szkło i opakowania wielomateriałowe. Do pojemnika tego wyrzucamy m.in.: aluminiowe puszki, drobny złom, folię aluminiową, kapsle z butelek, pokrywki ze słoików, puszki z blachy stalowej, żeliwne garnki, opakowania po płynnej żywności, napojach typu tatra pak, plastikowe butelki po napojach, pojemniki po napojach, płynach i mydłach, worki, torebki reklamówki, nakrętki, kolorowe i białe butelki, słoiki po napojach i żywności;

pojemnik brązowy – przeznaczony na odpady komunalne ulegające biodegradacji, do których zaliczamy m.in.: obierki po warzywach i owocach, fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek, resztki posiłków, resztki roślinne;

- Przypominamy, że zamiast pojemników żółtego i niebieskiego można zastosować ogólnodostępne worki na odpady jednakże oznakowane przyporządkowanym kolorem. Właściciele domków jednorodzinnych, którzy posiadają na swojej działce kompostownik nie muszą zakupować pojemnika brązowego przeznaczonego na odpady podlegające biodegradacji. W tym przypadku konieczne jest zgłoszenie kompostownika w deklaracji składanej w urzędzie miejskim – powiedział nam Adam Galanek, wiceprezes OTBS.

W najbliższym czasie firmy, które będą obsługiwały każdy z sektorów udostępnią do publicznej wiadomości szczegółowy harmonogram odbioru odpadów. Będą one opublikowane na stornie ostrołęckiego ratusza oraz OTBS-u.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  1  2  3  4