zdjecie 4660
zdjecie 4660
zdjecie 4660
zdjecie 4660
2013-06-16T11:39:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uwaga! Zobacz jak segregować śmieci od 1 lipca 2013

REKLAMA
Od 1 lipca wchodzi w życie nowy system gospodarki odpadami fot. sxc.huOd 1 lipca wchodzi w życie nowy system gospodarki odpadami fot. sxc.hu
REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że Ostrołęka jako jedno z nielicznych miast w Polsce zdąży na czas z wprowadzeniem nowego systemu gospodarki odpadami, który obowiązywał będzie od 1 lipca. Jednak czy Ostrołęczanie są gotowi do zmian?

Samorząd Ostrołęki najprawdopodobniej zdąży z rozstrzygnięciami przetargowymi na wywóz śmieci z podzielonego na cztery sektory miasta, ponieważ jak dowiedzieliśmy się w Ostrołęckim Towarzystwie Budownictwa Społecznego, które wdraża nowy system gospodarki odpadami, umowy na wywóz nieczystości podpisywane będą w ostatnim tygodniu czerwca. Jest to jeden z najważniejszych etapów wdrażanego systemu.

Kolejnym elementem, również niezwykle ważnym jest kampania informacyjna dotycząca sposobu uiszczania opłat, segregacji i przepisów z nimi związanych. Tu też, z naszych informacji wynika, że Ostrołęczanie są odpowiednio poinformowani o sposobie działania nowego systemu. Jednak jak się okazuje tylko nieliczne osoby mają zakupione niezbędne pojemniki na odpadki.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami tzw uchwał śmieciowych przyjętych w grudniu ubiegłego roku, to na właścicielu lub zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek zakupienia lub wynajęcia niezbędnych pojemników.

- Czekam, ponieważ mam wrażenie, że podobnie jak kilka innych wprowadzanych przez nasz rząd reform i ta nie dojdzie do skutku – powiedział nam jeden mieszkańców Ostrołęki.

W spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych z przedstawicielami, których rozmawialiśmy również nie zakupiono jeszcze pojemników na posegregowane odpadki. Jak wynika z naszych informacji zarządcy czekają na rozstrzygnięcia przetargowe w konkretnych sektorach, by móc z firmami obsługującymi dany rejon negocjować możliwość wynajęcia pojemników.

- Chcemy uniknąć niepotrzebnych naszym zdaniem kosztów związanych z zakupem i czyszczeniem pojemników na śmieci – dowiedzieliśmy się w jednej z większych spółdzielni w Ostrołęce.

Zgodnie z przepisami, które już od 1 lipca zaczną obowiązywać w Ostrołęce każda nieruchomość, której właściciel zadeklarował segregacje śmieci powinna być wyposażona w odpowiednie pojemniki:

pojemnik zielony – przeznaczony na odpady zmieszane do których zaliczamy m.in: pieluchy, artykuły higieniczne, worki do odkurzacza, szkło stołowe, ceramikę, fajans, porcelanę, znicze, zanieczyszczony papier;

pojemnik niebieski – przeznaczony do składowania papieru i tektury

pojemnik żółty – przeznaczony na odpadki z tworzyw sztucznych, metal, szkło i opakowania wielomateriałowe. Do pojemnika tego wyrzucamy m.in.: aluminiowe puszki, drobny złom, folię aluminiową, kapsle z butelek, pokrywki ze słoików, puszki z blachy stalowej, żeliwne garnki, opakowania po płynnej żywności, napojach typu tatra pak, plastikowe butelki po napojach, pojemniki po napojach, płynach i mydłach, worki, torebki reklamówki, nakrętki, kolorowe i białe butelki, słoiki po napojach i żywności;

pojemnik brązowy – przeznaczony na odpady komunalne ulegające biodegradacji, do których zaliczamy m.in.: obierki po warzywach i owocach, fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek, resztki posiłków, resztki roślinne;

- Przypominamy, że zamiast pojemników żółtego i niebieskiego można zastosować ogólnodostępne worki na odpady jednakże oznakowane przyporządkowanym kolorem. Właściciele domków jednorodzinnych, którzy posiadają na swojej działce kompostownik nie muszą zakupować pojemnika brązowego przeznaczonego na odpady podlegające biodegradacji. W tym przypadku konieczne jest zgłoszenie kompostownika w deklaracji składanej w urzędzie miejskim – powiedział nam Adam Galanek, wiceprezes OTBS.

W najbliższym czasie firmy, które będą obsługiwały każdy z sektorów udostępnią do publicznej wiadomości szczegółowy harmonogram odbioru odpadów. Będą one opublikowane na stornie ostrołęckiego ratusza oraz OTBS-u.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×