zdjecie 8073
zdjecie 8073
2021-11-25T12:08:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Radni Mazowsza przeciwni działaniom zmierzającym do wyjścia Polski z Unii Europejskiej

REKLAMA
fot. Mazovia.plfot. Mazovia.pl
REKLAMA
0
4
5

Stanowczy sprzeciw wobec działań rządu, których efektem może stać się wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej wyrazili, podczas sesji sejmiku, radni województwa mazowieckiego. „Polacy – w swej zdecydowanej większości – nie dają rządzącym mandatu do tego rodzaju działań. Poziom satysfakcji z obecności w Unii Europejskiej, obok wymiernych korzyści, można bez zbędnej przesady określić imponującym” – czytamy w stanowisku przyjętym 27 głosami radnych KO, PSL i niezrzeszonych. Większość radnych PiS nie wzięła udziału w głosowaniu.

„Sejmik Województwa Mazowieckiego wzywa rządzących do wygaszenia emocji i dokonania racjonalnej oceny sytuacji, która pozwoli na wycofanie się ze zbyt daleko idących posunięć. (…) nie niszczcie dorobku ostatnich dziesięcioleci, nie niszczcie wspólnoty europejskiej, nie niszczcie wartości europejskich! Nie zabierajcie marzeń młodym ludziom, zostawcie satysfakcję pokoleniu, które wprowadziło nas do Unii, zostawcie starszym nadzieję, że młodzi będą żyć w wolnej, praworządnej, silnej ekonomicznie i społecznie wspólnocie, która będzie budować lepszą przyszłość naszych krajów!”

– apelują radni w przyjętym we wtorek stanowisku.

Radni zwracają uwagę na szereg korzyści, które mieszkańcom Mazowsza przyniosło 17 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, najbardziej widoczne są inwestycje, które udało się zrealizować dzięki funduszom unijnym. – Na Mazowszu to ponad 11 tys. różnego rodzaju projektów i inwestycji, na które otrzymaliśmy ponad 17 miliardów złotych unijnego dofinansowania. Przez te lata powstawały drogi, chodniki, ścieżki rowerowe czy mosty. Budowaliśmy i nadal budujemy wodociągi, kanalizację, oczyszczalnie ścieków, ale też remontujemy i wyposażamy szkoły, szpitale, muzea czy obiekty sportowe. Środki unijne to także dotacje dla przedsiębiorców czy granty dla naukowców – zaznacza marszałek. – Musimy jednak pamiętać, że członkostwo w Unii Europejskiej to szereg innych korzyści, takich jak wspólny rynek, który daje polskim firmom i rolnikom szansę na rozwój i zapewnia międzynarodowe rynki zbytu. To wspólna przestrzeń prawna, jednolite standardy bezpieczeństwa, brak granic, ale też gwarancja pokoju, bezpieczeństwa i demokracji – dodaje.

Jak czytamy w stanowisku „Lata 2021-2027 to kolejne 11 mld zł z funduszy strukturalnych dla Mazowsza, nie licząc funduszu na rzecz odbudowy REACT-EU i Krajowego Planu Odbudowy. (…) Szkodliwe działania Rządu RP zwiększają ryzyko istotnych opóźnień w dostępie do środków z Funduszu Odbudowy i z instrumentów polityki spójności dla samorządów, przedsiębiorców, rolników i organizacji, co pogarsza naszą sytuację gospodarczą”.

Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, radny sejmiku, przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, zwraca uwagę, że ostatnich kilka miesięcy to konsekwentne działania naszego rządu polegające na skłóceniu się z Brukselą. – Efekty tych działań dostrzegamy w sferze funduszy europejskich. Dzisiaj wiemy, że szanse na skorzystanie przez Polskę, Mazowsze ze środków z Krajowego Planu Odbudowy są coraz mniejsze, a ryzyko utraty środków budżetowych przewidzianych na nową perspektywę jest bardzo realne. Nas na Mazowszu na taką stratę nie stać – wyjaśnia. – Rząd jak najszybciej powinien doprowadzić do normalizacji stosunków, do wdrożenia zaleceń europejskich trybunałów, a mieszkańcy Mazowsza i mazowieckie samorządy muszą mieć pewność, że przez działania rządu nie będą tracić europejskich pieniędzy – dodaje.

Potrzebę przyjęcia stanowiska przedstawiał radnym Krzysztof Skolimowski, przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wskazywał na niepokoje społeczne pojawiające się w związku z informacjami o wyjściu Polski z Unii Europejskiej. – My jako wyraziciele tego niepokoju społecznego, wnieśliśmy to stanowisko, żebyście Państwo radni, koledzy z Prawa i Sprawiedliwości, mogli potwierdzić w głosowaniu że chcecie być w Unii Europejskiej – zwracał się do radnych Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
lub zaloguj się    
~tępiciel lemingów, 12:57 25-11-2021,   90%
" „Polacy – w swej zdecydowanej większości – nie dają rządzącym mandatu do tego rodzaju działań. Poziom satysfakcji z obecności w Unii Europejskiej, obok wymiernych korzyści, można bez zbędnej przesady określić imponującym” – czytamy w stanowisku przyjętym 27 głosami radnych KO, PSL i niezrzeszonych. "

Powinno być:
„Polacy – w swej zdecydowanej większości – nie dają rządzącym UE mandatu do działań mających na celu zmianę władzy w Polsce. Poziom satysfakcji z obecności w Unii Europejskiej, obok wymiernych korzyści, można bez zbędnej przesady określić imponującym, o ile UE będzie traktowała Polskę na równi z innymi krajami UE ”  
odpowiedz   •   oceń :  
~***** PSL, 13:09 25-11-2021,   88%
Zeby Polska została w UE trzeba PSL wy**** w kosmos.
odpowiedz   •   oceń :  
~Ja, 13:30 25-11-2021,   89%
Po co radni to robią. Zróbcie referendum to zobaczymy co chcą Polacy !!!
Jak żyjemy w "demokracji" to postępujmy zgodnie z demokracją.
odpowiedz   •   oceń :  
~OBŁUDNY PSL, 17:32 25-11-2021,   100%
Boże co za idioci siedzą w tym PSL. Teraz jak są w opozycji, to domagają się emerytury bez podatku, a jak mieli realny wpływ na władzę i współrządzili z PO, to podnosili wiek emerytalny. OBŁUDA, OBŁUDA, OBŁUDA.
odpowiedz   •   oceń :  
~Tuti frutti, 22:17 25-11-2021,   100%
Ja twierdzę, że powinni też napisać stanowisko w sprawie ludzi głodujących w Korei Północnej i Nt. nie demokratycznych wyborów w tym kraju. Ooooo. Weźcie się za robotę nieroby!  
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×