eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Radni zlikwidują straż miejską? Decyzja zapadnie jeszcze w styczniu

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
zdjecie 5983

Czy ostrołęcka straż miejska zostanie zlikwidowana? Wszystko w rękach radnych. Podczas najbliższej sesji Rady Miasta rozpatrywany będzie obywatelski projekt uchwały w sprawie likwidacji straży miejskiej.

Wymagany przepisami o inicjatywach obywatelskich projekt uchwały w sprawie zlikwidowania ostrołęckiej straży miejskiej wpłynął do urzędu miasta 17 października ubiegłego roku. Autorem uchwały pod którą podpisało się wówczas prawie 250 mieszkańców Ostrołęki jest Łukasz Kulik, przewodniczących lokalnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

- Straż Miejska powinna pełnić funkcję służebną wobec mieszkańców, a nie być jednostką do zarabiania pieniędzy na mandatach, konwojowania pieniędzy i prezentowania galowych mundurów przy okazji imprez miejskich. Każda zgłoszona przez mieszkańców sprawa powinna być traktowana priorytetowo i jak najszybciej załatwiana pozytywnie. Straż powinna przez cały rok interweniować na prośby mieszkańców w sprawach nieprawidłowego parkowania samochodów, niszczenia zieleni, porządku na posesjach i chodnikach, czy też wyłapywania dzikich i bezpańskich zwierząt. Tymczasem statystyki pokazują że te interwencje na prośbę mieszkańców stanowią jedynie 25% jej działalności. Te proporcje powinny być co najmniej odwrotne.

Straż Miejska powinna pełnić funkcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży czy to organizując spotkania w szkołach powiązanych z zabawami i konkursami, czy też prowadząc akcje poprawiające bezpieczeństwo, np. rozdając odblaski. Poprzez edukację można osiągnąć więcej niż poprzez wlepianie mandatów, a tu też statystyki pozostają nieubłagane. Marne 13 godzin w ciągu całego roku przewidziane dla wszystkich ostrołęckich szkół i przedszkoli wypada gorzej niż słabo.

Straż miejska pełniąc funkcję restrykcyjną, powiela zadania Policji. Jako przykład można przedstawić kwestię monitoringu miejskiego, który z powodzeniem może zostać przekazany Policji, co w efekcie skróciło by czas reakcji w przypadku zakłóceń ciszy nocnej lub wandalizmu w godzinach nocnych. Obecna forma się nie sprawdza, o czym świadczą poprzewracane śmietniki i znaki które widzimy po każdym weekendzie.(...)” - tak wówczas Kulik uzasadniał swój projekt uchwały.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o samorządzie, projekt uchwały trafi najpierw pod obrady właściwych komisji, a następnie rozpatrzony zostanie podczas sesji Rady Miasta. O opinię w sprawie projektu uchwały poproszono m.in. komendanta miejskiego i wojewódzkiego policji, komendanta miejskiego straży pożarnej, Komisję ds. Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Każda z opinii jest negatywna.

„Straż Miejska, jako podmiot działający na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta Ostrołęki współpracuje z Komendą Miejską Policji w Ostrołęce. W naszej ocenie likwidacja straży miejskiej przyczyni się do zwiększenia zaangażowania policji w realizację ww. zadań oraz spowoduje pogorszenie stanu bezpieczeństwa na terenie miasta” - pisze w swojej opinii mazowiecki komendant wojewódzki policji, Cezary Popławski.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym, w przypadku, gdy na terenie miasta czy też gminy nie funkcjonuje straż miejska czy gminna, zadania które są przypisane do realizacji taj właśnie formacji wykonują urzędnicy.

Ostateczną decyzję o zlikwidowaniu straży miejskiej podejmą ostrołęccy radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w czwartek, 30 stycznia.

zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  31
×