Radny miejski i były prezydent Ostrołęki, Łukasz Kulik, skierował interpelację do obecnego prezydenta miasta Pawła Niewiadomskiego, w której porusza kilka istotnych kwestii dotyczących infrastruktury rekreacyjnej w mieście. Jest już odpowiedź prezydenta.
W pierwszej części swojego wystąpienia radny Kulik wyraził uznanie dla prac przeprowadzonych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji na wielofunkcyjnym boisku przy ul. Cieplińskiego. "Prace wykonano kompleksowo - nowe siatki, naprawa ogrodzenia i jeszcze kilka innych rzeczy" - podkreślił były prezydent, doceniając systematyczne przygotowywanie przez MOSiR również pozostałych obiektów sportowych w mieście.
Szczególne podziękowania radny skierował za dbałość o boiska, na których trenują dzieci z ostrołęckich klubów sportowych. Jak zaznaczył, "zawsze to milej się robi, jak przyjezdne drużyny chwalą przygotowanie naszych obiektów".
W dalszej części interpelacji radny Kulik zwrócił się z prośbą do prezydenta Niewiadomskiego, aby ten uczulił dyrektorów szkół oraz trenerów klubów sportowych na konieczność pozostawiania porządku na boiskach po zakończonych zajęciach. Według radnego takie podejście "kształtuje dobre nawyki" wśród młodzieży.
Najważniejszą częścią interpelacji jest jednak wniosek o utworzenie placu zabaw przy blokach socjalnych na ul. Sienkiewicza. Radny Kulik zaproponował wykorzystanie urządzeń zdemontowanych z innych miejsc, które po renowacji mogłyby służyć dzieciom z tego rejonu miasta. Alternatywnie zasugerował zakup 1-2 nowych urządzeń, takich jak huśtawka czy piaskownica.
"Przed blokami od strony ul. Sienkiewicza jest wystarczająco dużo miejsca" - zauważył radny, wskazując potencjalną lokalizację dla nowego miejsca zabaw.
Placu zabaw nie będzie, takie są przepisy
Jest już odpowiedź prezydenta Ostrołęki na tę interpelację.
- Najemca obiektu jest zobowiązany do zwrócenia przedmiotu najmu (w tym boiska) w stanie niepogorszonym, z wyjątkiem zużycia wynikającego z normalnego użytkowania. Oznacza to, że po zakończeniu korzystania z boiska grupy trenujące powinny zadbać o pozostawienie obiektu w takim stanie, w jakim go otrzymały - zwrócił uwagę prezydent Paweł Niewiadomski.
W przypadku zniszczeń lub uszkodzeń, które nie wynikły z normalnego użytkowania, najemca odpowiada za koszty naprawy i przywrócenia obiektu do stanu pierwotnego. Dbanie o porządek na boisku, jak również o sprzęt sportowy, jest niezbędne nie tylko ze względów estetycznych, ale także w celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu dla kolejnych użytkowników. Regularne utrzymywanie porządku po zakończeniu zajęć sportowych w pełni wspiera odpowiedzialne korzystanie z obiektów publicznych. Mając powyższe na uwadze, pragnę poinformować, że niezwłocznie przekażę stosowną informację do wszystkich klubów oraz dyrektorów szkół przypominając o obowiązku pozostawiania porządku na obiektach sportowych Orlik po zakończeniu zajęć.
Prezydent odniósł się też do drugiego pomysłu radnego. "Dziękuję również za zgłoszenie dotyczące potrzeby zamontowania zabawek przy blokach socjalnych przy ul. Sienkiewicza. Doceniam troskę o zapewnienie odpowiednich warunków do rekreacji dzieci w tym rejonie. Pana propozycja, z punku widzenia okolicznych mieszkańców wydaje się racjonalna, jednak ograniczają nas przepisy prawa" - wskazał.
- Informuję, że nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, która weszła w życie 1 sierpnia 2024 r., wprowadziła istotne zmiany w zakresie lokalizacji i realizacji placów zabaw - przede wszystkim w § 40 ww. Rozporządzenia. Jest w nich mowa m.in. o dostępności obiektów rekreacyjnych dla osób ze szczególnymi potrzebami, budowie ogrodzeń (ogrodzenie powinno mieć minimum metr wysokości oraz furtkę o szerokości nie mniejszej niż 1,2 metra), lokalizacji placów zabaw, ust. 4. Rozporządzenia mówi o tym, że „odległość placów zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych od linii rozgraniczających ulicę, dróg, ciągów pieszo-jezdnych, okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz miejsc gromadzenia odpadów wynosi co najmniej 10 m, przy zachowaniu wymogów, o których mowa w § 19 ust. 1" (przepis ten dotyczy odległości stanowisk postojowych od m.in. placów zabaw), wyposażeniu i nawierzchni - przypomniał prezydent.
- W tym przypadku odległość od okien mieszkań do linii chodnika wynosi ponad 10 m, zatem wolny teren zielony znajduje się zbyt blisko budynku i ciągu pieszo-jezdnego. Ponieważ na wskazanym terenie nie funkcjonował wcześniej plac zabaw, obecnie stworzenie nowego placu zabaw jest znacząco utrudnione z uwagi na obowiązujące przepisy. Zachęcam jednocześnie do korzystania z pobliskich, ogólnodostępnych placów zabaw — przy Szkole Podstawowej nr 6 oraz miejskiego placu zabaw przy skrzyżowaniu ul. Łęczysk i Króla Jana Sobieskiego - napisał Niewiadomski.