eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Radny Waldemar Popielarz z wnioskiem do prezydenta: Czas na łąki kwietne!

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
Radny Waldemar PopielarzWaldemar Popielarz
REKLAMA

"Zwracam się z wnioskiem o utworzenie łąk kwietnych na terenie naszego miasta. Z taką inicjatywą wyszła również w 2020 r. Młodzieżowa Rada Miasta Ostrołęki. Dlatego też chciałbym poznać plany Pana Prezydenta w związku z tą propozycją" - napisał do prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika miejski radny Waldemar Popielarz z Koalicji Obywatelskiej.

- Łąki kwietne mogą zastępować niemal każdy nieuczęszczany fragment trawnika w parku, na osiedlu oraz wzdłuż drogi. Edukacyjne łąki mogłyby być tworzone również w pobliżu szkół i przedszkoli. Z takich pomysłów skorzystało już kilkadziesiąt miast w całym kraju. Niektóre miasta już od lat gęsto obsadzają dawne trawniki kwitnącymi kwiatami - wskazał Popielarz, dodając:

Wielu mieszkańców ma dosyć spalonych słońcem trawników i warkotu kosiarek. Łąki kwietne w przeciwieństwie do trawników, nie potrzebują regularnego koszenia i podlewania. Dobrze wyglądają nawet, kiedy długo nie ma deszczu, a w czasie ulewnych opadów doskonale odprowadzają wodę do gruntu. Mają też rozbudowane i głębokie korzenie, które w czasie suszy pozwalają roślinom czerpać wodę z głębszych warstw. Łąki kwietne są naturalnymi filtrami powietrza, co może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Ostrołęce.

Radny uważa, że tworzenie łąk kwietnych, to jeden ze sposobów adaptacji miast do zmian klimatu, których skutki są wyraźne od wielu lat, a poza tym tradycyjny trawnik jest o wiele droższy w utrzymaniu z uwagi na konieczność ciągłego podlewania i strzyżenia. Napisał do prezydenta Kulika: - Typowe trawniki niewiele wnoszą do miejskiego ekostystemu, w przeciwieństwie do łąk kwietnych, które są domem oraz źródłem pożywienia dla wielu pożytecznych owadów m.in. pszczół oraz ptactwa.

"Zamiana dotychczasowych trawników na praktyczne ukwiecone łąki to również oszczędność pieniędzy i czasu. Do korzyści z tego typu rozwiązań dodać należy również podniesienie estetyki miasta, oczyszczanie powietrza czy lepszą retencję wody" - wskazał Popielarz w swoim wniosku. Prezydent jeszcze nie odpowiedział - do tematu więc wrócimy...

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×