eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Fundusze unijne a Ostrołęka. Miasto będzie aplikować o europejskie środki. Na co?

REKLAMA
zdjecie 9224
REKLAMA
zdjecie 9224

Przebudowa ulicy Kolejowej, rewitalizacja nabrzeża Narwi - na te projekty Ostrołęka chce składać wnioski, jeżeli chodzi o dofinansowanie unijne. To oczywiście nie wszystko, a plany przedstawił prezydent miasta.

Radny Koalicji Obywatelskiej Waldemar Popielarz zwrócił się z interpelacją w sprawie planów Miasta Ostrołęki na pozyskanie dotacji z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w obecnej perspektywie finansowej 2021-2027. Dostał już odpowiedź, a wraz z nim - wszyscy mieszkańcy Ostrołęki.

Prezydent Ostrołęki poinformował, że w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 złożone zostały wnioski o dofinansowanie dla następujących projektów:

  • 1) „Rozbudowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie Miasta Ostrołęki oraz Miasta Sokal realizowany w partnerstwie z miastem ukraińskim Sokal" w ramach Programu Interreg NEXT Polska- Ukraina 2021-2027 - Priorytet Środowisko; Cel szczegółowy: Wspieranie dostępu do wody oraz zrównoważonej gospodarki wodnej;
  • 2) „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Ostrołęce" w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027; Priorytet FEPW.03 Zrównoważona mobilność miejska; Działanie FEPW.03.01 Zrównoważona mobilność miejska;
  • 3) „Podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w Urzędzie Miasta Ostrołęki" w ramach Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC) Priorytet II: Zaawansowane usługi cyfrowe, Działanie 2.2. — Wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.

Ponadto spółka miejska OTBS złożyła wniosek o dofinansowanie dot. projektu „Rozbudowa/Budowa Punktu Selektywnego Gromadzenia Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Komunalnej 6A w Ostrołęce" w ramach naboru Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko; Działanie FENX.01.04. Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym. Natomiast spółka OPWiK przygotowuje wniosek o dofinansowanie dla projektu pn. „Modernizacja infrastruktury wodociągowej w Ostrołęce z wykorzystaniem nowoczesnych technologii" w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko; Priorytet: FENX.02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR; Działanie FENX.02.05 Woda do spożycia

Kolejne plany miasta. I jedno "ale"

To jednak nie koniec. Miasto zamierza też ubiegać się o środki europejskie na przebudowę ulicy Kolejowej i zagospodarowanie nabrzeża Narwi.

- Zarówno Miasto Ostrołęka, jak i spółki miejskie, monitorują harmonogramy naborów wniosków w ramach poszczególnych programów i analizują możliwości w zakresie aplikowania o środki, w szczególności pod kątem typów projektów możliwych do dofinansowania oraz kryteriów wyboru projektów, a także pod kątem finansowym, ponieważ warunkiem aplikowania o dotacje ze środków zewnętrznych jest posiadanie przez Miasto wkładu własnego na realizację inwestycji - podkreślił Łukasz Kulik.

Prezydent Ostrołęki wskazał też, że Komisja Europejska w nowej perspektywie finansowej "znacząco zmniejszyła środki na infrastrukturę drogową na rzecz ekologicznego transportu zbiorowego i ochrony środowiska". I dodał:

To powoduje, że planowany jest tylko jeden nabór na budowę/przebudowę infrastruktury drogowej, w ramach którego JST może złożyć tylko jeden wniosek i to w ograniczonym zakresie. Obecna perspektywa wyklucza budowę nowych obiektów m.in. edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. Warto podkreślić, że Miasto Ostrołęka poza funduszami unijnymi aplikuje również o środki finansowe w ramach programów krajowych.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11  12 dk13  14  15  16  17
dk18  19 dk20  21  22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×