zdjecie 2252
2018-08-29T13:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ratalny system spłaty zadłużenia w ZUS. W Ostrołęce skorzystało z niego 49 płatników

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
0
0

ZUS radzi przedsiębiorcom jak wyjść z zadłużenia. Rozwiązaniem są układy ratalne. W I półroczu na terenie województwa mazowieckiego zawarło je ponad 3,9 tys. przedsiębiorców. Układy opiewały na kwotę ponad 277 mln zł.  W Ostrołęce zawartych zostało 49 porozumień opiewających na kwotę niemal 2 milionów złotych.

 
Jak pozbyć się długu w ZUS? Najlepiej rozłożyć go na raty. Zainteresowanie zawarciem układu ratalnego jest duże. W I półroczu 2018 roku na terenie województwa mazowieckiego rozłożono na raty ponad 277 mln zł. W ostrołęckim i ostrowskim inspektoracie ZUS układy ratalne na łączną kwotę prawie 2 mln zł podpisało 49 podmiotów. To daje średnio ponad 39,5 tys. zł długu na jednego przedsiębiorcę. Co ważne układ ratalny zawiesza jednocześnie postępowanie egzekucyjne prowadzone względem przedsiębiorcy. Korzystne jest także to, że obejmuje dług razem z odsetkami za zwłokę naliczonymi do dnia złożenia wniosku, dodatkowe opłaty, a także koszty upomnienia.
 
Doradcy pomagają
 
Układ ratalny to nic innego jak zobowiązanie opłacenia zaległych składek w dłuższym terminie i na uzgodnionych warunkach. Formalności załatwia się łatwo, ponieważ we wszelkich czynnościach, w tym także kompletowaniu dokumentów, pomagają doradcy ds. ulg i umorzeń w placówkach ZUS. Ich praca jest chwalona przez klientów, ponieważ na każdym etapie rozpatrzenia wniosku kontaktuje się z nimi ta sama osoba, która zna wszystkie szczegóły sprawy.
 
O układ ratalny może starać się płatnik składek, czyli przedsiębiorca, ale również osoba, która przestała już prowadzić działalność. Mogą to być także inne osoby, które są zobowiązane do zapłaty należności z tytułu zaległych składek na podstawie prawomocnej decyzji o przeniesieniu odpowiedzialności (spadkobiercy, osoby trzeciej), małżonek odpowiadający z majątku wspólnego a nawet ubezpieczony, który ponosi odpowiedzialność za zadłużenie z tytułu składek. Układ ratalny dotyczy zarówno składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne jak i Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych.
Nie należy bać się zawarcia układu ratalnego. Jeżeli sytuacja finansowa przedsiębiorcy ulegnie zmianie, to można złożyć wniosek o zmianę warunków udzielonej ulgi. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty uzasadniające prośbę, a ZUS na ich podstawie oceni, czy zmiana warunków umowy jest zasadna.
 
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących możliwości spłaty zadłużenia w ratach można zwrócić się o pomoc do doradców do spraw ulg i umorzeń w placówkach ZUS.
 
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×