eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Repertuar Dyskusyjnego Klubu Filmowego REJS – maj pełen emocji, sztuki i refleksji

REKLAMA
fot. kadr z filmu "5 września"fot. kadr z filmu "5 września"
REKLAMA

W maju Dyskusyjny Klub Filmowy REJS przygotował dla widzów ciekawy repertuar, który obejmuje zarówno najnowsze filmy doceniane na światowych festiwalach, jak i klasykę kina science-fiction.

Na uczestników seansów czekają nie tylko wstrząsające historie i wybitne kreacje aktorskie, ale także spotkania z twórcami, ekspertami i filmoznawcami. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram wydarzeń.

5 maja, godz. 18:00 – „Symfonia o umieraniu” (Sterben)

Reż. Matthias Glasner, Niemcy 2025, 183 minuty

Gościem seansu będzie Karol Szafraniec

Niemiecki dramat rodzinny „Symfonia o umieraniu”, laureat Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz, to przejmująca i zarazem absurdalnie zabawna opowieść o rodzinie, która odnajduje siebie dopiero w obliczu śmierci. Glasner – twórca filmu – w mistrzowski sposób balansuje między brutalną szczerością a subtelną czułością. W rolach głównych m.in. Lars Eidinger, Corinna Harfouch i Lilith Stangenberg. Film zyskał szerokie uznanie na festiwalach w Berlinie, Gijon i podczas German Film Awards. To poruszająca, autobiograficzna historia o odpowiedzialności, przemijaniu i emocjonalnym chaosie dorosłych dzieci.

12 maja, godz. 18:00 – „Pod szarym niebem”

Reż. Mara Tamkovich, Polska 2024, 82 minuty

Gościnią seansu będzie reżyserka Mara Tamkovich, spotkanie poprowadzi dr Kaja Łuczyńska

Ten debiut fabularny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami na Białorusi opowiada o dziennikarce uwięzionej za relacjonowanie protestów po sfałszowanych wyborach w 2020 roku. Film jest poruszającym świadectwem odwagi i poświęcenia. Pokazuje nie tylko dramat jednostki, ale też brutalną rzeczywistość państwa represyjnego. Produkcja zdobyła nagrodę za debiut reżyserski na FPFF w Gdyni.

12 maja, godz. 20:00 – „September 5” (5. września)

Reż. Tim Fehlbaum, Niemcy/USA 2024, 95 minut

Gościnią seansu będzie dr Kaja Łuczyńska

Trzymający w napięciu dramat historyczny przedstawiający medialne kulisy zamachu na izraelskich sportowców podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku. Film zgarnął kilkanaście prestiżowych nagród i był nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz. Fehlbaum ukazuje, jak dramatyczne wydarzenia przedefiniowały rolę mediów, wyznaczając nowe standardy w relacjonowaniu tragedii na żywo.

19 maja, godz. 18:00 – „Jutro o świcie” (Ljósbrot)

Reż. Rúnar Rúnarsson, Islandia/Holandia/Chorwacja/Francja 2024, 80 minut

Gościem pokazu będzie Mateusz Demski

Film Rúnarssona to intymna i poetycka opowieść o żałobie, tłumionym bólu i emocjonalnej izolacji. Historia młodej kobiety przeżywającej utratę ukochanego, z którym łączył ją ukrywany przed światem romans, rozgrywa się w surowym, lecz pięknym islandzkim krajobrazie. Obraz został doceniony na kilkunastu europejskich festiwalach, zdobywając m.in. Grand Prix w Oslo i nagrodę FIPRESCI w Motovun.

19 maja, godz. 19:30 – „Łowca androidów” (Blade Runner, Final Cut)

Reż. Ridley Scott, USA 1982/2007, 122 minuty

Gościem pokazu będzie Mateusz Demski

Klasyka gatunku science fiction, która nie traci aktualności. Oglądany w wersji „Final Cut” film Scotta to nie tylko wizualna uczta, ale też filozoficzna refleksja nad granicami człowieczeństwa, pamięcią i tożsamością. Adaptacja powieści Philipa K. Dicka z kultową muzyką Vangelisa i niezapomnianymi rolami Harrisona Forda oraz Rutgera Hauera to jeden z najbardziej wpływowych filmów w historii kina.

26 maja, godz. 18:00 – „Bogini Partenope” (Parthenope)

Reż. Paolo Sorrentino, Włochy/Francja 2024, 137 minut

Gościnią pokazu będzie Diana Dąbrowska

Nowe dzieło oscarowego reżysera to wizualna oda do życia, wolności i kobiecej niezależności. „Bogini Partenope” opowiada historię wyjątkowej kobiety, która od dzieciństwa aż po dorosłość nieustannie wymyka się cudzym oczekiwaniom, szukając własnej drogi. Film zachwyca estetyką i emocjonalną głębią, a Gary Oldman oraz Celeste Dalla Porta tworzą niezapomniane kreacje. Pokaz w REJS-ie to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć jedno z najbardziej zmysłowych dzieł sezonu przed jego szeroką premierą.

Maj w DKF REJS zapowiada się jako miesiąc pełen wzruszeń, refleksji i spotkań z wyjątkowym kinem. To propozycja dla widzów ceniących zarówno intelektualne wyzwania, jak i głębokie emocje.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
 14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19  20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
 28 dk29 dk30  1  2  3  4
×