W maju Dyskusyjny Klub Filmowy REJS przygotował dla widzów ciekawy repertuar, który obejmuje zarówno najnowsze filmy doceniane na światowych festiwalach, jak i klasykę kina science-fiction.
Na uczestników seansów czekają nie tylko wstrząsające historie i wybitne kreacje aktorskie, ale także spotkania z twórcami, ekspertami i filmoznawcami. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram wydarzeń.
5 maja, godz. 18:00 – „Symfonia o umieraniu” (Sterben)
Reż. Matthias Glasner, Niemcy 2025, 183 minuty
Gościem seansu będzie Karol Szafraniec
Niemiecki dramat rodzinny „Symfonia o umieraniu”, laureat Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz, to przejmująca i zarazem absurdalnie zabawna opowieść o rodzinie, która odnajduje siebie dopiero w obliczu śmierci. Glasner – twórca filmu – w mistrzowski sposób balansuje między brutalną szczerością a subtelną czułością. W rolach głównych m.in. Lars Eidinger, Corinna Harfouch i Lilith Stangenberg. Film zyskał szerokie uznanie na festiwalach w Berlinie, Gijon i podczas German Film Awards. To poruszająca, autobiograficzna historia o odpowiedzialności, przemijaniu i emocjonalnym chaosie dorosłych dzieci.
12 maja, godz. 18:00 – „Pod szarym niebem”
Reż. Mara Tamkovich, Polska 2024, 82 minuty
Gościnią seansu będzie reżyserka Mara Tamkovich, spotkanie poprowadzi dr Kaja Łuczyńska
Ten debiut fabularny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami na Białorusi opowiada o dziennikarce uwięzionej za relacjonowanie protestów po sfałszowanych wyborach w 2020 roku. Film jest poruszającym świadectwem odwagi i poświęcenia. Pokazuje nie tylko dramat jednostki, ale też brutalną rzeczywistość państwa represyjnego. Produkcja zdobyła nagrodę za debiut reżyserski na FPFF w Gdyni.
12 maja, godz. 20:00 – „September 5” (5. września)
Reż. Tim Fehlbaum, Niemcy/USA 2024, 95 minut
Gościnią seansu będzie dr Kaja Łuczyńska
Trzymający w napięciu dramat historyczny przedstawiający medialne kulisy zamachu na izraelskich sportowców podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku. Film zgarnął kilkanaście prestiżowych nagród i był nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz. Fehlbaum ukazuje, jak dramatyczne wydarzenia przedefiniowały rolę mediów, wyznaczając nowe standardy w relacjonowaniu tragedii na żywo.
19 maja, godz. 18:00 – „Jutro o świcie” (Ljósbrot)
Reż. Rúnar Rúnarsson, Islandia/Holandia/Chorwacja/Francja 2024, 80 minut
Gościem pokazu będzie Mateusz Demski
Film Rúnarssona to intymna i poetycka opowieść o żałobie, tłumionym bólu i emocjonalnej izolacji. Historia młodej kobiety przeżywającej utratę ukochanego, z którym łączył ją ukrywany przed światem romans, rozgrywa się w surowym, lecz pięknym islandzkim krajobrazie. Obraz został doceniony na kilkunastu europejskich festiwalach, zdobywając m.in. Grand Prix w Oslo i nagrodę FIPRESCI w Motovun.
19 maja, godz. 19:30 – „Łowca androidów” (Blade Runner, Final Cut)
Reż. Ridley Scott, USA 1982/2007, 122 minuty
Gościem pokazu będzie Mateusz Demski
Klasyka gatunku science fiction, która nie traci aktualności. Oglądany w wersji „Final Cut” film Scotta to nie tylko wizualna uczta, ale też filozoficzna refleksja nad granicami człowieczeństwa, pamięcią i tożsamością. Adaptacja powieści Philipa K. Dicka z kultową muzyką Vangelisa i niezapomnianymi rolami Harrisona Forda oraz Rutgera Hauera to jeden z najbardziej wpływowych filmów w historii kina.
26 maja, godz. 18:00 – „Bogini Partenope” (Parthenope)
Reż. Paolo Sorrentino, Włochy/Francja 2024, 137 minut
Gościnią pokazu będzie Diana Dąbrowska
Nowe dzieło oscarowego reżysera to wizualna oda do życia, wolności i kobiecej niezależności. „Bogini Partenope” opowiada historię wyjątkowej kobiety, która od dzieciństwa aż po dorosłość nieustannie wymyka się cudzym oczekiwaniom, szukając własnej drogi. Film zachwyca estetyką i emocjonalną głębią, a Gary Oldman oraz Celeste Dalla Porta tworzą niezapomniane kreacje. Pokaz w REJS-ie to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć jedno z najbardziej zmysłowych dzieł sezonu przed jego szeroką premierą.
Maj w DKF REJS zapowiada się jako miesiąc pełen wzruszeń, refleksji i spotkań z wyjątkowym kinem. To propozycja dla widzów ceniących zarówno intelektualne wyzwania, jak i głębokie emocje.