zdjecie 2516
zdjecie 2516
2015-10-06T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Reprezentanci z Ostrołęki na posiedzeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA

Wiesław Andrzej Kędzierski, przewodniczący oraz Krystyna Kurpiewska, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów uczestniczyli w posiedzeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. W sali plenarnej Sejmu zasiadło 460 delegatów z całej Polski.

Przedstawicieli seniorów z naszego miasta delegowała Rada Seniorów w Ostrołęce i Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Delegaci z Ostrołęki zostali członkami Komisji ds. informacji, promocji i kontaktów z otoczeniem. Do zadań członków komisji należy:
 - prowadzenie konsultacji społecznych w sprawach będących przedmiotem działań Obywatelskiego Parlamentu Seniorów,
 - współpraca z mediami,
 - działalność informacyjna i wydawnicza, 
- udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach senioralnych i innych imprezach naukowych, integracyjnych oraz służących wymianie doświadczeń w środowisku senioralnym.

Zwołanie inauguracyjnego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) jest inicjatywą największych i najbardziej reprezentatywnych środowisk seniorskich w Polsce. Należą do nich: Uniwersytety Trzeciego Wieku (reprezentowane przez Fundację „Ogólnopolskie Porozumienie UTW” i Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW), Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów (liczący 500 tys. członków zrzeszonych w 2500 jednostkach: okręgach, rejonach i kołach) oraz gminne rady seniorów (powstające w oparciu o art. 5c ustawy o samorządzie gminnym, mające charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny).

Założonymi przez inicjatorów priorytetami OPS są: rzecznictwo i reprezentacja osób starszych wobec władz publicznych, monitorowanie i ocena rządowych programów dotyczących osób starszych, formułowanie stanowisk i opinii, inicjowanie i wspieranie systemowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych poprawiających sytuację życiową osób starszych. Środowiska inicjatywne za niezbędne uważają stałe monitorowanie sytuacji osób starszych, z uwzględnieniem aspektów społecznych, medycznych i ekonomicznych.

Obrady Obywatelskiego Parlamentu Seniorów będą miały charakter cykliczny.
źródło: Rada Seniorów w Ostrołęce/sejm.gov.pl

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×