2015-10-06T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Reprezentanci z Ostrołęki na posiedzeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

Wiesław Andrzej Kędzierski, przewodniczący oraz Krystyna Kurpiewska, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów uczestniczyli w posiedzeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. W sali plenarnej Sejmu zasiadło 460 delegatów z całej Polski.

Przedstawicieli seniorów z naszego miasta delegowała Rada Seniorów w Ostrołęce i Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Delegaci z Ostrołęki zostali członkami Komisji ds. informacji, promocji i kontaktów z otoczeniem. Do zadań członków komisji należy:
 - prowadzenie konsultacji społecznych w sprawach będących przedmiotem działań Obywatelskiego Parlamentu Seniorów,
 - współpraca z mediami,
 - działalność informacyjna i wydawnicza, 
- udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach senioralnych i innych imprezach naukowych, integracyjnych oraz służących wymianie doświadczeń w środowisku senioralnym.

Zwołanie inauguracyjnego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) jest inicjatywą największych i najbardziej reprezentatywnych środowisk seniorskich w Polsce. Należą do nich: Uniwersytety Trzeciego Wieku (reprezentowane przez Fundację „Ogólnopolskie Porozumienie UTW” i Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW), Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów (liczący 500 tys. członków zrzeszonych w 2500 jednostkach: okręgach, rejonach i kołach) oraz gminne rady seniorów (powstające w oparciu o art. 5c ustawy o samorządzie gminnym, mające charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny).

Założonymi przez inicjatorów priorytetami OPS są: rzecznictwo i reprezentacja osób starszych wobec władz publicznych, monitorowanie i ocena rządowych programów dotyczących osób starszych, formułowanie stanowisk i opinii, inicjowanie i wspieranie systemowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych poprawiających sytuację życiową osób starszych. Środowiska inicjatywne za niezbędne uważają stałe monitorowanie sytuacji osób starszych, z uwzględnieniem aspektów społecznych, medycznych i ekonomicznych.

Obrady Obywatelskiego Parlamentu Seniorów będą miały charakter cykliczny.
źródło: Rada Seniorów w Ostrołęce/sejm.gov.pl

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
18  19  20  21  22  23  24
25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń