eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Reprezentanci z Ostrołęki na posiedzeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8667
zdjecie 8667
REKLAMA

Wiesław Andrzej Kędzierski, przewodniczący oraz Krystyna Kurpiewska, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów uczestniczyli w posiedzeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. W sali plenarnej Sejmu zasiadło 460 delegatów z całej Polski.

Przedstawicieli seniorów z naszego miasta delegowała Rada Seniorów w Ostrołęce i Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Delegaci z Ostrołęki zostali członkami Komisji ds. informacji, promocji i kontaktów z otoczeniem. Do zadań członków komisji należy:
 - prowadzenie konsultacji społecznych w sprawach będących przedmiotem działań Obywatelskiego Parlamentu Seniorów,
 - współpraca z mediami,
 - działalność informacyjna i wydawnicza, 
- udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach senioralnych i innych imprezach naukowych, integracyjnych oraz służących wymianie doświadczeń w środowisku senioralnym.

Zwołanie inauguracyjnego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) jest inicjatywą największych i najbardziej reprezentatywnych środowisk seniorskich w Polsce. Należą do nich: Uniwersytety Trzeciego Wieku (reprezentowane przez Fundację „Ogólnopolskie Porozumienie UTW” i Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW), Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów (liczący 500 tys. członków zrzeszonych w 2500 jednostkach: okręgach, rejonach i kołach) oraz gminne rady seniorów (powstające w oparciu o art. 5c ustawy o samorządzie gminnym, mające charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny).

Założonymi przez inicjatorów priorytetami OPS są: rzecznictwo i reprezentacja osób starszych wobec władz publicznych, monitorowanie i ocena rządowych programów dotyczących osób starszych, formułowanie stanowisk i opinii, inicjowanie i wspieranie systemowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych poprawiających sytuację życiową osób starszych. Środowiska inicjatywne za niezbędne uważają stałe monitorowanie sytuacji osób starszych, z uwzględnieniem aspektów społecznych, medycznych i ekonomicznych.

Obrady Obywatelskiego Parlamentu Seniorów będą miały charakter cykliczny.
źródło: Rada Seniorów w Ostrołęce/sejm.gov.pl

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×