eOstroleka.pl
Ostrołęka, NA SYGNALE

Rozmawiali o bezpieczeństwie seniorów. Padło wiele wskazówek, jak uchronić się przed oszustwem [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2527
zdjecie 2527
fot. KMP w Ostrołęcefot. KMP w Ostrołęce
REKLAMA

Oszuści działający coraz śmielej także na naszym terenie bardzo często na swoje celowniki biorą seniorów. O tym, jak nie dać się oszukać policjanci z Ostrołęki rozmawiali wczoraj ze słuchaczami Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Poruszono wiele aspektów związanych z bezpieczeństwem.

W spotkaniu ze słuchaczami OUTW, które odbyło się w czwartek, 20 kwietnia udział wzięli funkcjonariusz Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Tematem przewodnim spotkania było przeciwdziałanie oszustwom, które są popełnianie za pomocą kodów do szybkiej płatności.

W tej metodzie oszust podszywając się np. pod policjanta, przekonuje swoje ofiary o tym, że środki na ich koncie są zagrożone i w celu ich ochrony należy je wypłacić przy użyciu kodów płatności błyskawicznych (np. BLIK) i ulokować na innym „bezpiecznym koncie”. Tym sposobem pieniądze trafiają w ręce oszustów.

Podobnie oszuści działają na portalach społecznościowych. Włamują się na konta ich użytkowników i podszywając się za ich znajomych pod pretekstem np. „zgubienia portfela” proszą o podanie kodu do szybkiej płatności za zakupy.

Funkcjonariusz nie tylko omówił metody działania przestępców, ale także na konkretnych przykładach wskazał, jak ich uniknąć.

W trakcie dalszej prelekcji policjant przypomniał seniorom najczęstsze metody jakimi posługują się sprawcy ze szczególnym uwzględnieniem metody „na wnuczka” i „na policjanta”.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn. „Świadomy-Czujny-Bezpieczny” jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×