eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Rozsądek za kółkiem i odblaski gwarancją bezpieczeństwa na drodze

REKLAMA
zdjecie 1654
zdjecie 1654
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi, czy też kierowcami to zmienne warunki panujące na naszych drogach wymagają od nas zwiększenia koncentracji i przewidywania tego co się dzieje na drodze. Policjanci z Ostrołęki przygotowali kilka wskazówek, dzięki którym możemy zwiększyć bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg.

Śliska nawierzchnia, opady deszczu oraz wcześniej zapadający zmrok pogłębiają i tak trudne warunki na drodze. Biorąc pod uwagę, że to właśnie my w największym stopniu wpływamy na nasze bezpieczeństwo chcemy przypomnieć kilka zasad poruszania się pojazdem w tym ciężkim dla kierowców okresie. W warunkach zmieniającej się aury powinniśmy zdecydowanie zdjąć nogę z gazu. Ważnym elementem naszej jazdy powinno być zwiększenie odległości od poprzedzającego nas pojazdu w taki sposób, aby w sytuacji awaryjnej zawsze być w stanie się zatrzymać w bezpiecznej odległości. Coraz więcej pojazdów wyposażona jest w poduszki powietrzne. Są one niezwykle ważne, szczególnie w takich warunkach jakie mamy obecnie, gdy nie rozwijamy dużych prędkości. Żeby jednak poduszka zadziałała w prawidłowy sposób musimy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

W naszych pojazdach pojawia się coraz więcej systemów wspomagających kierowcę, ale nic nam nie zastąpi zdrowego rozsądku. Nie ma takiego systemu, który oszukałby prawa fizyki, jeśli np. wjedziemy za szybko w zakręt, lub zostawimy zbyt mały odstęp od poprzedzającego nas pojazdu to żaden system nam nie pomoże.

Ważnym elementem jest również stan techniczny naszych aut. W takich warunkach jakie mamy obecne, czyli deszcz, ogromną rolę pełnią sprawne wycieraczki szyby przedniej. Zużyte wycieraczki spowodują, że obraz zza szyb będzie rozmazany a jak wiemy w kontekście bezpieczeństwa widoczność jest bardzo ważna. Decydującym elementem bezpieczeństwa jest także sprawne i właściwie ustawione oświetlenie, uzupełnijmy także płyn do szyb. Dojeżdżając do przejść dla pieszych zwolnijmy i upewnijmy się, czy na pewno nikt w danym momencie na nich się nie znajduje.

Pieszych prosimy o używanie elementów odblaskowych nawet w obszarze zabudowanym. W takich warunkach jakie mamy obecnie, opady deszczu, odbijające się światła, bez odblasków jesteśmy bardzo mało widoczni dla kierujących pojazdami. Zwykła opaska odblaskowa na nodze, lub kamizelka potrafi ustrzec nas przed tragedią jaką niewątpliwie jest wypadek drogowy. Szanujmy nasze życie, naszych bliskich i zakładajmy odblaski. Kamizelka odblaskowa, czy też inny element odblaskowy może okazać się najlepszym prezentem dla naszej babci, lub dziadka. I na koniec nie ufajmy do końca nawierzchni na której się poruszamy. To, że droga po wyjeździe z naszego osiedla jest mokra, ale nie zamarznięta to wcale nie znaczy, że np. na moście lub wiadukcie będzie znajdowała się cienka niewidzialna i bardzo niebezpieczna warstwa lodu. Z pewnością rozwaga i umiejętność przewidywania zwiększa nasze bezpieczeństwo na drodze.

źródło: mł. asp. Tomasz Żerański, KMP w Ostrołęce

Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×