2018-04-19T15:12:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ruszają warsztaty w ramach „Akademii Wycinanki Kurpiowskiej”

REKLAMA
REKLAMA
0
0
0

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjalnych wezmą udział w „Akademii Wycinanki Kurpiowskiej”. W ramach zajęć młodzież pod czujnym okiem twórczyni ludowej, Czesławy Kaczyńskiej, będzie przyswajała wiedzę z zakresu wykonywania tradycyjnych wycinanek w odmianie kadzidlańśkiej.

"Akademia wycinanki kurpiowskiej" to projekt dla członków najmłodszych pokoleń (uczniów z klas IV-VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum), trwające od kwietnia do grudnia 2018, którego celem jest przekazanie wiedzy, a przede wszystkim praktycznych umiejętności w sferze wybranej dziedziny sztuki ludowej – wycinanki – najcharakterystyczniejszej gałęzi plastyki kurpiowskiej.

W ramach szkolenia przewidziano osiemnaście spotkań, z których pierwsze dwa mają charakter wprowadzający, realizowane przez muzealników, natomiast pozostałe szesnaście – przez "mistrza tradycji" – Czesławę Kaczyńską. Końcowe efekty w postaci prac uczniów będzie można oglądać na nowej wystawie stałej "Wycinanka kurpiowska" w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Głównym celem przedsięwzięcia jest ochrona przed zanikiem sztuki wycinankarskiej w odmianie kadzidlańskiej. Dzięki szkoleniu przeprowadzonemu przez twórcę ludowego z grupą dzieci i młodzieży (cztery osoby) wywołana zostanie transmisja międzypokoleniowa, która umożliwi przekazanie wiedzy i praktycznych umiejętności.

Dwa pierwsze spotkania mają charakter wstępu teoretycznego. Ich zadaniem jest wprowadzenie uczniów w zagadnienie wycinankarstwa i przygotowanie do części praktycznej szkolenia z twórcą ludowym, aby uczniowie zaangażowali się w zajęcia z pełną świadomością tego, co robią i jakie to ma znaczenie. Spotkania prowadzone przez muzealników – specjalistów mających na co dzień do czynienia z wycinanką (zarówno obiektami zabytkowymi, jak i współczesnymi zgromadzonymi w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej), a także z ich autorami. Lekcje te mają charakter interdyscyplinarny – zorganizowane przez etnografów i historyka sztuki, pozwalają spojrzeć na tę gałąź twórczości wszechstronnie. Ich tematyka dotyczy genezy i historii wycinanki, jej symboliki, formy i funkcji z uwzględnieniem przemian, znaczenia dla tożsamości regionalnej oraz możliwości rozwoju i promocji tej wytwórczości. Wzbudzenie takiej świadomości w uczniach jest bardzo ważne ze względu na przetrwanie efektów szkolenia po jego zakończeniu.

Spotkania z "mistrzem tradycji" służą przekazaniu praktycznych umiejętności uczniom. Docelowo działania te zmierzają do wygenerowania kolejnego pokolenia wycinankarzy i ochrony zjawiska, jakim jest wycinankarstwo kurpiowskie w odmianie kadzidlańskiej. Projekt dedykowany jest twórcy ludowemu i uczniom z okręgu występowania tejże wycinanki, a więc przekaz odbywa się "pomiędzy osobami wywodzącymi się z tej samej wspólnoty i kultury lokalnej". Wywołana w ten sposób transmisja międzypokoleniowa ma być bliska swym charakterem tej, która istniała do niedawna, kiedy to babcie, ciotki, matki, a niekiedy i sąsiadki uczyły tradycyjnych umiejętności najmłodszych.

Spotkania szkoleniowe odbywają się w najodpowiedniejszym do tego miejscu – Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle – gdzie znajduje się chałupa kurpiowska z odtworzonym wnętrzem i umieszczonymi na ścianach wycinankami. Do nauki wykorzystane są materiały (papier glansowany) i narzędzia (nożyce do strzyżenia owiec), które używane były zarówno w przeszłości, jak i współcześnie przez wycinankarki, by zachować jak największą autentyczność zjawiska.

Do 27 kwietnia trwa nabór uczniów i przyjmowania zgłoszeń. Termin pierwszych zajęć ustalony będzie
później, bezpośrednio z uczestnikami szkolenia po zakończeniu naboru.

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×