zdjecie 7109
2017-06-14T08:59:23+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ruszyła rozbudowa Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
1
0
0

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w rozbudowie. Właśnie ruszyły prace, dzięki którym ostrołęckie muzeum znacznie się powiększy, zyska dodatkowe powierzchnie wystawiennicze oraz podda rewitalizacji XVI-wieczne piwnice znajdujące się w zabytkowej kamienicy przy placu Bema.

Przed kilkoma tygodniami oficjalnie podpisana została umowa na dofinansowanie opiewającej na niemal 8 milionów złotych inwestycji. Polegać ona będzie na rewitalizacji zakupionej w ostatnim czasie zabytkowej kamienicy bezpośrednio sąsiadującej z muzeum. Kilka dni temu rozpoczęły się prace remontowe, które potrwać mają do połowy przyszłego roku.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Rewitalizacja. Per causam ad animi” przygotowanego przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Projekt dotyczy rewitalizacji budynku sąsiadującego z ostrołęckim muzeum. Dzięki jego realizacji placówka zyska możliwość udostępnienia na dodatkowych powierzchniach kolekcji, których dotychczas nie można było prezentować ze względu na ograniczoną powierzchnię wystawienniczą.

- Rewitalizacja zabytkowej kamienicy, a w szczególności XVI-wiecznych piwnic, umożliwi włączenie do przestrzeni publicznej ogólnie dostępnej, najstarszych zachowanych murów w mieście. Budynek, poddany zabiegom konserwatorskim, odzyska swój zabytkowy charakter kamienicy z przełomu XIX/XX wieku a tym samym przyczyni się do podniesienia estetyki w obrębie placu Bema - dawnego rynku staromiejskiego. Zwiększona powierzchnia przeznaczona na działalność edukacyjną umożliwi poszerzenie dotychczasowej oferty muzeum w tym zakresie o nowe formy popularyzacji zbiorów muzealnych, historii miasta i regionu – mówi Maria Samsel, dyrektor MKK.

Istotnym elementem projektu będzie zwiększenie dostępności zwłaszcza dla osób starszych i z dysfunkcjami ruchowymi. Montaż windy oraz wejście dla osób z niepełnosprawnością ruchu pozwoli na skomunikowanie i udostępnienie dla osób niepełnosprawnych nie tylko rewitalizowanej kamienicy ale także budynku sąsiadującego (obecnej głównej siedziby muzeum), w którym znajdują się stałe ekspozycje. W zrewitalizowanych obiektach znajdzie się również miejsce na muzealną kawiarnię.

Zakończenie prac konserwatorsko-budowlanych planowane jest na 30 czerwca 2018 roku, natomiast udostępnienie ekspozycji stałych w roku 2019.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28