zdjecie 8733
zdjecie 8733
zdjecie 8733
2021-09-24T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza! Wybierz projekt z regionu ostrołęckiego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Anna Obłoza, Elżbieta Lanc, Paweł Zakrzewski, fot. eOstroleka.plAnna Obłoza, Elżbieta Lanc, Paweł Zakrzewski, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
3
0
2

Można już głosować na najciekawsze projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Letnia szkoła archeologii, festiwal kultury ludowej, program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży czy zakup dwóch ambulansów to tylko część z propozycji zgłoszonych w regionie ostrołęckim. Na realizację zwycięskich projektów samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł. Głosowanie na stronie bom.mazovia.pl potrwa do 10 października.

Do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 252 projekty. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 114 z nich, w tym 6 z regionu ostrołęckiego. To właśnie na nie mieszkańcy mogą oddać swój głos.

Jak podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy Mazowsza mają możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną przeznaczone środki z budżetu województwa. – W pierwszym etapie Mazowszanie mogą zgłaszać projekty, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane. W drugim, na którym obecnie się znajdujemy, mieszkańcy regionu wybierają te najlepsze czy najważniejsze. W ten sposób jako mieszkańcy Mazowsza bierzemy odpowiedzialność za jego rozwój. Wybór jest duży, zachęcam do głosowania – dodaje.

 

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na bom.mazovia.pl do 10 października br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2022 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł.

6 projektów z regionu ostrołęckiego

W regionie ostrołęckim pozytywną ocenę otrzymało 6 projektów. Ich wartość to w sumie blisko 2 mln zł. Do głosowania na najlepsze projekty zachęca Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

– Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza przez mieszkańców regionu ostrołęckiego są bardzo ciekawe i różnorodne. Można wybrać inicjatywę z zakresu bezpieczeństwa na drodze np. doświetlenie przejść dla pieszych w Przasnyszu albo postawić na zakup ambulansów. Są też projekty kulturalne np. letnia szkoła archeologii czy Festiwal Kultury Ludowej Mazowsza. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca.

 

Do 10 października głosować można na jeden z poniższych projektów:

  • Poprawa bezpieczeństwa na terenie Miasta Przasnysz poprzez doświetlenie przejść dla pieszych w ciągu dróg wojewódzkich (505 000 zł);
  • Zakup 2 ambulansów dla Meditrans Ostrołęka (1 000 000 zł);
  • Wpływ mamy, więc o siebie i o innych dbamy (105 580 zł) – projekt zakłada realizację szeregu działań związanych z promocją zdrowego trybu życia bez używania substancji psychoaktywnych, profilaktyką uzależnień oraz promocją zdrowia psychicznego, aktywności fizycznej jak również działań związanych ze zwalczaniem skutków epidemii COVID-19;
  • Letnia szkoła archeologii – szukamy skarbów na północnym pograniczu Mazowsza (49 750 zł) – projekt ma zadanie zwiększyć zainteresowanie najdawniejszą historią lokalną na terenach pogranicznych Mazowsza, a jednocześnie zachęcić młode pokolenie do poszukiwań wiedzy historycznej na temat miejsca, w którym się wychowało;
  • Festiwal Kultury Ludowej Mazowsza – warsztaty i publikacja (50 000 zł) – projekt zakłada organizację warsztatów podczas regionalnego przeglądu kultury ludowej Mazowsza;
  • „Przystanek Relacje” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu ostrołęckiego (200 000 zł) – zajęcia edukacji pozaformalnej dla dzieci i młodzieży, ukierunkowane na budowanie relacji i odbudowywanie więzi społecznych zaburzonych w konsekwencji pandemii COVID-19.

 

29 projektów ogólnowojewódzkich

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 29 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 8,2 mln zł. Wśród projektów, które zostały poddane pod głosowanie mieszkańców znalazły się m.in.: tajemniczy ogród, młodzi reportażyści na tropie Olendrów, in vitro, różowa skrzyneczka czy rehabilitacja pocovidowa. Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji urzędu marszałkowskiego, podkreśla rosnące zainteresowanie Budżetem Obywatelskim Mazowsza i wskazuje nowe cele.

– W porównaniu z pierwszą edycją w tym roku poddajemy pod głosowanie więcej projektów. Liczymy też na to, że liczba głosujących w drugiej edycji przekroczy 50 tysięcy mieszkańców Mazowsza, w pierwszej edycji BOM zagłosowało 37 880 osób – dodaje.

 

Pełną listę projektów zakwalifikowanych do głosowania można znaleźć na stronie internetowej:

Lista ogólnowojewódzka:

https://bom.mazovia.pl/projekty?nr=&nazwa=&kategoria=&rodzaj=1&status=do-glosowania&dzielnica=

Lista projektów z regionu ostrołęckiego:

https://bom.mazovia.pl/projekty?nr=&nazwa=&kategoria=&rodzaj=&status=do-glosowania&dzielnica=1

 

Ostrołęckie projekty w I edycji BOM

W poprzedniej, pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy wybrali do realizacji  trzy projekty z regionu ostrołęckiego:

  • Zakup ambulansów ratunkowych dla MEDITRANS OSTROŁĘKA;
  • Stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej na terenie Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie;
  • Tężnia solankowa z miejscem do wypoczynku.

Jeden z projektów zakładał doposażenie „Meditrans Ostrołęka” w dwa nowoczesne ambulanse ratunkowe. Ambulanse są już w ostrołęckim medtransie. Pojazdy wyposażone są m.in. w respirator, defibrylator, nosze, deski ortopedyczne i pozostałe wyposażenie wymagane przez obowiązujące przepisy prawa.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu FB Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wyniki tegorocznej edycji BOM zostaną ogłoszone do 15 października br.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
Dzisiaj:
Wydarzenia
18:00 Stand-up
Kino JANTAR
×