eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Rzekuń: Włamywacze weszli przez balkon

REKLAMA
fot. policja.pl fot. policja.pl
REKLAMA

W środę po godz.17:00 dyżurny ostrołęckiej komendy został powiadomiony o włamaniu do jednego z domów na terenie gm. Rzekuń. Według wstępnych ustaleń sprawcy do wnętrza dostali się poprzez wyłamanie drzwi balkonowych.

Skradziono m.in. pieniądze znajdujące się w domu oraz aparat fotograficzny marki Sony. Sprawę wyjaśniają policjanci ostrołęckiego wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu.

Komunikat policji

Analizując ostatnie lata, rozpoczynający się okres przedświąteczny można traktować jako „czas żniw” dla przestępców. Wśród największych zagrożeń możemy wymienić kradzieże z włamaniem, kradzieże oraz oszustwa. A oto propozycje zachowań oraz okoliczności na jakie powinniśmy zwrócić uwagę by zapobiec przestępstwu.

Kradzież oraz Kradzież z włamaniem

·         Właściwe zabezpieczenie domów i mieszkań. Opuszczenia pomieszczeń nawet po przysłowiowy cukier do sąsiadki powinno się wiązać z zamknięciem zamków. Często to okazja czyni złodzieja.

·         Podobnie niezwykłe okazje, tym razem mowa o przedświątecznych promocjach, sprawiają, że podczas zakupów możemy niewłaściwie zadbać o naszą torebkę, saszetkę, która może paść łupem sprawcy. Przykładem może być otwarty bagaż bądź pozostawienie torebki w koszyku.

·         Zabezpieczenie techniczne domów w postaci alarmu oraz monitoringu. O tych środkach technicznych powinniśmy pamiętać już w okresie budowy. Koszty takiej instalacji są znacznie mniejsze od strat które możemy ponieść w wyniku przestępstwa. Warto podkreślić, że gdy mamy już alarm powinniśmy uruchamiać go każdorazowy gdy opuszczamy mieszkanie lub dom.

·         Kiedy uważać? Najczęściej do kradzieży i włamań dochodzi w godzinach przedpołudniowych. Jest to czas kiedy domownicy udają się do pracy, szkół. Szczególnie ważną rolę odgrywają wtedy sąsiedzi, którzy widząc niepokojące sytuacje powinni poinformować o tym fakcie policję.

·         Na co zwracać uwagę? Osoby które nie znamy. Zwłaszcza znajdujące się na terenie osiedli, w klatkach schodowych itp. Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów. Nie szata zdobi człowieka, oznacza to, że kulturalny mężczyzna ubrany w garnitur również może być złodziejem. Naszą uwagę powinny przykuć także nieznane samochody, zwłaszcza na obcych numerach rejestracyjnych. Podobnie sytuacja wygląda z wszelkimi pracami drogowymi, firmami dowożącymi przesyłki itp. Sprawca może być niezwykle przekonujący. Bez względu na jego zachowanie zapiszmy na kartce nr rejestracyjny pojazdu. Ewentualnie jak najwięcej informacji o podejrzanym typu ubiór, sposób mowy, charakterystyczne przedmioty. Nie bójmy się poinformować policji, każda taka informacja, będzie przez nas weryfikowana.

·         Mogą pojawić się osoby obcych narodowości, które wykorzystując współczucie wchodząc do mieszkań, tworząc zamieszanie dokonają kradzieży.

Pamiętaj, że Ty także masz duży wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Każda Twoja informacja może przyczynić się do zatrzymania przestępcy.

Oszustwa

·         Nowych metod jest coraz więcej. Najbardziej znana jest metoda na wnuczka. Bez względu jednak na rodzaj metody, sposób działania jest bardzo podobny. Sprawca wykorzystuje najczęściej jeden z dwóch pewnych środków. A są to współczucie lub super okazja. W tych przypadkach zawsze musimy liczyć się z fachowym przygotowaniem sprawcy. Każda z informacji, którą otrzymamy powinniśmy sprawdzić. Jeżeli dzwoni wnuczek oddzwonić do niego  pod nr telefonu, który mamy zapisany w swojej książce telefonicznej a nie pod ten pod którym ukrywa się sprawca. W przypadku czynności wykonywanych przez policjanta, funkcjonariusz  powinien poosiadać przy sobie legitymacje służbową. Zawsze też możemy potwierdzić jego obecność u dyżurnego policji pod nr telefonu 997. Prace remontowe, inkasenci informację o tych osobach możemy znaleźć w spółdzielni mieszkaniowej. Najczęściej wszelkie zbiórki oraz kontrole są ogłaszane z wyprzedzeniem. Wszelkie nasze obawy i podejrzenia zgłaszajmy do policjantów pod nr 997.

REKLAMA
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19  20 dk21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×