zdjecie 6062
zdjecie 6062
2012-11-29T15:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Rzekuń: Włamywacze weszli przez balkon

REKLAMA
fot. policja.pl
REKLAMA

W środę po godz.17:00 dyżurny ostrołęckiej komendy został powiadomiony o włamaniu do jednego z domów na terenie gm. Rzekuń. Według wstępnych ustaleń sprawcy do wnętrza dostali się poprzez wyłamanie drzwi balkonowych.

Skradziono m.in. pieniądze znajdujące się w domu oraz aparat fotograficzny marki Sony. Sprawę wyjaśniają policjanci ostrołęckiego wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu.

Komunikat policji

Analizując ostatnie lata, rozpoczynający się okres przedświąteczny można traktować jako „czas żniw” dla przestępców. Wśród największych zagrożeń możemy wymienić kradzieże z włamaniem, kradzieże oraz oszustwa. A oto propozycje zachowań oraz okoliczności na jakie powinniśmy zwrócić uwagę by zapobiec przestępstwu.

Kradzież oraz Kradzież z włamaniem

·         Właściwe zabezpieczenie domów i mieszkań. Opuszczenia pomieszczeń nawet po przysłowiowy cukier do sąsiadki powinno się wiązać z zamknięciem zamków. Często to okazja czyni złodzieja.

·         Podobnie niezwykłe okazje, tym razem mowa o przedświątecznych promocjach, sprawiają, że podczas zakupów możemy niewłaściwie zadbać o naszą torebkę, saszetkę, która może paść łupem sprawcy. Przykładem może być otwarty bagaż bądź pozostawienie torebki w koszyku.

·         Zabezpieczenie techniczne domów w postaci alarmu oraz monitoringu. O tych środkach technicznych powinniśmy pamiętać już w okresie budowy. Koszty takiej instalacji są znacznie mniejsze od strat które możemy ponieść w wyniku przestępstwa. Warto podkreślić, że gdy mamy już alarm powinniśmy uruchamiać go każdorazowy gdy opuszczamy mieszkanie lub dom.

·         Kiedy uważać? Najczęściej do kradzieży i włamań dochodzi w godzinach przedpołudniowych. Jest to czas kiedy domownicy udają się do pracy, szkół. Szczególnie ważną rolę odgrywają wtedy sąsiedzi, którzy widząc niepokojące sytuacje powinni poinformować o tym fakcie policję.

·         Na co zwracać uwagę? Osoby które nie znamy. Zwłaszcza znajdujące się na terenie osiedli, w klatkach schodowych itp. Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów. Nie szata zdobi człowieka, oznacza to, że kulturalny mężczyzna ubrany w garnitur również może być złodziejem. Naszą uwagę powinny przykuć także nieznane samochody, zwłaszcza na obcych numerach rejestracyjnych. Podobnie sytuacja wygląda z wszelkimi pracami drogowymi, firmami dowożącymi przesyłki itp. Sprawca może być niezwykle przekonujący. Bez względu na jego zachowanie zapiszmy na kartce nr rejestracyjny pojazdu. Ewentualnie jak najwięcej informacji o podejrzanym typu ubiór, sposób mowy, charakterystyczne przedmioty. Nie bójmy się poinformować policji, każda taka informacja, będzie przez nas weryfikowana.

·         Mogą pojawić się osoby obcych narodowości, które wykorzystując współczucie wchodząc do mieszkań, tworząc zamieszanie dokonają kradzieży.

Pamiętaj, że Ty także masz duży wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Każda Twoja informacja może przyczynić się do zatrzymania przestępcy.

Oszustwa

·         Nowych metod jest coraz więcej. Najbardziej znana jest metoda na wnuczka. Bez względu jednak na rodzaj metody, sposób działania jest bardzo podobny. Sprawca wykorzystuje najczęściej jeden z dwóch pewnych środków. A są to współczucie lub super okazja. W tych przypadkach zawsze musimy liczyć się z fachowym przygotowaniem sprawcy. Każda z informacji, którą otrzymamy powinniśmy sprawdzić. Jeżeli dzwoni wnuczek oddzwonić do niego  pod nr telefonu, który mamy zapisany w swojej książce telefonicznej a nie pod ten pod którym ukrywa się sprawca. W przypadku czynności wykonywanych przez policjanta, funkcjonariusz  powinien poosiadać przy sobie legitymacje służbową. Zawsze też możemy potwierdzić jego obecność u dyżurnego policji pod nr telefonu 997. Prace remontowe, inkasenci informację o tych osobach możemy znaleźć w spółdzielni mieszkaniowej. Najczęściej wszelkie zbiórki oraz kontrole są ogłaszane z wyprzedzeniem. Wszelkie nasze obawy i podejrzenia zgłaszajmy do policjantów pod nr 997.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
×