2017-06-07T13:40:28+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Sąd Okręgowy w Gdańsku przyznał rację Enerdze w sprawie przeciw Fundacji Lecha Wałęsy

REKLAMA
REKLAMA
2
0
0

760 tys. zł na rzecz Grupy Energa zasądził Sąd Okręgowy w Gdańsku od dawnej Fundacji Lecha Wałęsy, a dziś Fundacji Światowe Centrum Pokoju.

Gdański sąd w pełni uznał powództwo Energi SA. Spółka zarzuca fundacji nie wywiązanie się ze świadczeń marketingowych, do których fundacja zobowiązała się, przyjmując w 2013 roku 670 tys. zł zaliczki z dotacji planowanej łącznie na 700 tys. zł. Środki miały być przeznaczone na remont zabytkowej willi Gabriela Narutowicza i stworzenie biblioteki. Jak przyznał sąd, fundacja nie zrealizowała nie tylko zobowiązań marketingowych wobec Energi SA, ale także żadnego z celów, na które otrzymała dofinansowanie.

- Umowa z fundacją została zawarta na określonych warunkach i dla wsparcia konkretnych przedsięwzięć. Jedyne, czego oczekiwaliśmy, to uczciwego wywiązywania się z powziętych ustaleń. Żałujemy, że fundacja nie tylko nie zrealizowała zobowiązań, niewielkich przecież, które miała wobec nas, ale przede wszystkim celów, dla których wystąpiła o dofinansowanie. Mówimy tymczasem o środkach publicznych. Nie ma z naszej strony przyzwolenia na marnotrawienie podatków Polaków i cieszymy się, że sąd w Gdańsku podzielił nasze zdanie - podkreśla Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa.

W toku procesu sąd jednoznacznie uznał stanowisko Energi SA, że wbrew twierdzeniom Fundacji do 31 grudnia 2015 r. nie został zawarty aneks do porozumienia, który określałby świadczenia zastępcze dla niezrealizowanych zobowiązań. Spółka mogła więc natychmiast wymagać wypłaty żądanej kwoty – sumy zaliczki i karnych odsetek. Sąd zauważył też, że fundacja m. in. nie udowodniła w jakikolwiek sposób ewentualnej wartości zrealizowanych na rzecz Energi SA świadczeń, wobec czego nie można byłoby nawet ustalić, w jakiej części powództwo miałoby zostać na wniosek pozwanego oddalone.

Oprócz kwoty 760 tys. zł gdański sąd nakazał fundacji spłatę kosztów procesowych koncernu w wysokości 54 tys. zł. Wyrok jest nieprawomocny.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Źródło: Biuro prasowe Grupy Energa

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 9725