zdjecie 1541
zdjecie 1541
zdjecie 1541
2021-09-30T14:15:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Salmonella w ostrołęckich przedszkolach. Placówki nadal pod lupą sanepidu

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
0
9

Nadal trwa dochodzenie epidemiologiczne wszczęte przez ostrołęcki sanepid po tym, jak w dwóch niepublicznych przedszkolach wykryto ognisko zakażeń salmonellą. Wciąż nie jest znana ostateczna liczba chorych. W szpitalu przebywa nadal jedno z zakażonych dzieci, 12 pozostałych hospitalizowanych pacjentów już zostało wypisanych. Sytuacja jest wciąż rozwojowa, a oba przedszkola pozostają zamknięte.

W czwartek, 30 września Państwowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce wydał komunikat dotyczący opisywanych przez nas w poniedziałek, 27 września, przypadków zakażenia salmonellą w dwóch ostrołęckich, niepublicznych przedszkolach. Z treści komunikatu wynika, że wciąż nie została określona ostateczna liczba chorych osób. Prawie wszystkie dzieci, które z objawami choroby trafiły do ostrołęckiego szpitala, zostały już wypisane do domów. Obecnie hospitalizowane jest jedno dziecko.

Zakażenie salmonellą potwierdzono także u siedmioro pracowników przedszkola oraz firmy cateringowej, z którą placówka współpracowała. „(...)wszyscy chorzy pracownicy zostali odsunięci od pracy decyzją administracyjną.” - informuje ostrołęcki sanepid.

W środę, 29 września od pracowników firmy cateringowej i przedszkola oraz dzieci (około 60 osób) z bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi, pobrano wymazy do dalszych badań.

W pobranych próbkach wody z obu przedszkoli oraz z firmy cateringowej przebadanych przez laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej, nie wykryło zanieczyszczenia mikrobiologicznego. W pobranych próbkach żywnościowych (produkty surowe, półprodukty, potrawy) przebadanych przez laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ciechanowie nie stwierdzono obecności pałeczek Salmonella oraz innych zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

- czytamy w komunikacie PSSE w Ostrołęce.

Obie placówki przedszkolne, w których wykryto ognisko salmonelli pozostają wciąż zamknięte.

Sytuacja jest wciąż rozwojowa i nadal trwa dochodzenie epidemiologiczne oraz czynności kontrolne prowadzone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce. O wynikach dalszego postępowania będziemy informować na bieżąco.

- informuje sanepid.

Do tematu będziemy wracali.

REKLAMA
zdjecie 1541

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×