zdjecie 1325
zdjecie 1325
zdjecie 1325
2021-08-19T09:30:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Salowe z Ostrołęki i dodatki covidowe. Sprostowanie firmy Ever Cleaning Sp. z o.o.

REKLAMA
REKLAMA
1
0
3

Do naszej redakcji dotarł wniosek o sprostowanie informacji dotyczącej dodatków covidowych dla salowych pracujących w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce. Firma, która zajmuje się czystością w ostrołęckim szpitalu, twierdzi, że poseł Paulina Matysiak w interpelacji do ministra zdrowia zawarła nieprawdziwe informacje.

Salowe ze szpitala w Ostrołęce zwróciły się o pomoc do polityków Lewicy. Posłanka Paulina Matysiak opisała więc sytuację związaną z "dodatkami covidowymi", zadając pytania ministrowi Adamowi Niedzielskiemu. Pisaliśmy o tym tutaj. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski udzielił już odpowiedzi na pytania posłanki Lewicy, o czym pisaliśmy tutaj.

Firma, która jest dostawcą usług utrzymania czystości w szpitalu w Ostrołęce, uważa, że poseł Paulina Matysiak, cytowana w naszym serwisie, w interpelacji do ministra zdrowia zawarła "nieprawdziwe i nieścisłe informacje" i zwróciła się z prośbą do naszej redakcji o opublikowanie sprostowania, co niniejszym czynimy.


SPROSTOWANIE

W artykule pt. "Lewica w obronie salowych z Ostrołęki. Co z "dodatkami covidowymi"?", opublikowanym w dniu 7 sieprnia 2021 r. w serwisie www.eOstroleka.pl, zawarto nieprawdziwe i nieścisłe informacje na temat Ever Cleaning sp. z o.o.

Na wstępnie pragnę wyjaśnić, że dostawcą usług utrzymania czystości w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce jest Ever Cleaning sp. z o.o.

Pomoc rządowa w postaci tzw. dodatku covidowego nie została dokładnie sprecyzowana przepisani, wynika jedynie z Polecenia Ministra Zdrowia.

Jak czytamy w Poleceniu Ministra Zdrowia z dnia 01.11.2020 r. skierowanym do p.o. Prezesa NFZ, Pana Filia Nowaka, poleca on Narodowemu Funduszowi Zdrowia przekazania określonym podmiotom leczniczym środków finansowych z przeznaczeniem na przyznanie osobom wykonującym zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295, z późn. zm.) spełniającym określone warunki dodatkowego świadczenia pieniężnego, wypłacanego miesięcznie.

Dodatkowe wynagrodzenie należy się zatem pracownikom szpitali II i III stopnia zabezpieczenia covidowego, wykonującym zawód medyczny oraz uczestniczącym w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV 2 lub chorym na COVID-19. Warunkiem wypłaty dodatków covidowych przez NFZ jest przesłanie przez placówki medyczne prawidłowo wypełnionych dokumentów. Należy nadmienić, iż środki pieniężne są najpierw przekazywane placówkom medycznym, które te następnie zostają przekazane podwykonawcy (jeśli istnieje taka potrzeba) aby rozdysponował je wśród swoich pracowników.

W dniu 1 czerwca 2021 roku zmieniono zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia w związku ze zwalczaniem COVID-19 (m.in. dodatek dla salowych czy opiekunów). W związku z powyższym, firma Ever Cleaning sp. z o.o. dnia 15.06.2021 r. wysłała wniosek do placówki medycznej, zawierający dane osobowe oraz oświadczenia pracowników, którzy mieli otrzymać powyższy dodatek. Warto dodać, iż wnioski pracowników zewnętrznych są rozpatrywane wraz z wnioskami pracowników placówki medycznej (całościowo). Zatem jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia zakwestionuje jakąkolwiek kandydaturę, placówka zmuszona jest rozpocząć procedurę od nowa. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy jakiejkolwiek informacji zwrotnej dot. przyznania środków pieniężnych na dodatki covidowe. Nasi pracownicy są zatem rozgoryczeni i oczekują obiecanych przez NFZ dodatków do wynagrodzenia. Postawione zarzuty "odmowy przyznania dodatków covidowych slowym pracującym w ostrołęckim szpitalu" są zatem niezasadne, albowiem firma Ever Cleaning sp. z o.o. dopełniła wszelkich formalności, mających na celu zapewnienie dodatkowego wynagrodzenia (covidowego) dla swoich pracowników (o czym informowaliśmy swoich pracowników). Warto przypomnieć, że pracodawca nie wypłaca dodatku covidowego z funduszu własnego - środki pieniężne (po weryfikacji przez NFZ) są przyznawane przez Narodowy Fundusz Zdrowia placówce medycznej i następnie - podwykonawcy.

Nawiązując do zarzutu braku odpowiednich środków ochronnych przy pacjentach COVID-owych, należy dodać, iż firma Ever Cleaning sp. z o.o. pełni swoje obowiązki na obiekcie od stycznia 2021 r. (a nie września 2020 r., jak podano w publikacji). Jako wykonawca nie bierzemy odpowiedzialności za diałania wcześniejsze. Od moentu rozpoczęcia kontraktu (styczeń 2021 r.) zapewniamy pracownikom niezbędne środki ochrony, zgodnie z wymaganymi procedurami placówki medycznej (na stronie "czystej" - fartuch barierowy, maska FP2, przyłbica; na stronie "brudnej" - pełny kombinezon, gogle, przyłbica/maski, rękawice, obuwie).

Zapewniamy, iż jako pracodawca dbamy o bezpieczeństwo oraz dobro wszystkich naszych pracowników. Zaistniała, kuriozalna sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby publikowane informacje (w formie zarzutów skierowanych bezpośrednio do firmy Ever) zostały uprzednio zweryfikowane pod kątem wiarygodności (w tej sytuacji to nie pracodawca powinien być odbiorcą oskarżeń o wstrzymaniu wypłaty dodatków).

W związku z powyższym, mamy nadzieję, iż wszelkie niejasności zostały rzetelnie przez nas objaśnione.

Z poważaniem, Krzysztof Cieśla - Prezes Zarządu Ever Celaning sp. z o.o.

REKLAMA
zdjecie 1325
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×