eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Senator: "Zburzenie elektrowni w Ostrołęce za 300 mln zł". Energa: To nieprawda

REKLAMA
zdjecie 2109
REKLAMA

Senator Krzysztof Kwiatkowski miał powiedzieć w radiu TOK FM, że "zburzenie elektrowni w Ostrołęce kosztowało 300 milionów złotych" - To nieprawda - ripostuje Grupa Energa.

Elektrownia C w Ostrołęce miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt węglowy został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Prace budowlane przerwano. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz (w ostatnim czasie poinformowano o rozpoczęciu prac budowlanych przy budowie gazociągu do Ostrołęki). Mimo to, Ostrołęka od dłuższego czasu jest jednym z głównych tematów politycznych i zapewne niejednokrotnie będzie wracać w kampanii wyborczej.

Tym razem wróciła za sprawą wypowiedzi jednego z senatorów.

"Nieprawdą są słowa p. Krzysztofa Kwiatkowskiego wypowiedziane 29 marca br. na antenie Tok FM o tym, że zburzenie elektrowni w Ostrołęce kosztowało 300 mln zł" - poinformowała Grupa Energa w komunikacie.

- Energa SA jeszcze raz przypomina, że inwestycja w Ostrołęce jest kontynuowana w technologii CCGT – zdecydowano jedynie o zmianie technologii do produkcji energii elektrycznej z węgla na gaz ziemny. W ubiegłym tygodniu Energa informowała o rozpoczęciu budowy gazociągu dla elektrowni w Ostrołęce - poinformowała Grupa Energa. - Ani spółka celowa, ani inwestorzy nigdy nie podawali do publicznej wiadomości kosztów rozbiórki, które de facto były kilkadziesiąt razy niższe. Przy rozliczaniu projektu węglowego ujęto realizację infrastruktury, która jest wykorzystywana przy budowie elektrowni gazowej, co dodatkowo obniża koszt jej budowy. Co więcej, budowa elektrowni gazowo-parowej jest inwestycją tańszą, niż bloku węglowego, nawet przy uwzględnieniu poniesionych dodatkowych kosztów budowy bloku węglowego.

"Podsumowując, budowa nowego niskoemisyjnego stabilnego źródła energii w Polsce północno-wschodniej była i jest uzasadniona potrzebami zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego" - poinformowała Energa.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×